
Naujausios
AKTUALUS INTERVIU
Po kieno Saule žydės Botanikos sodas?
Šiaulių universitetui nuo liepos 1 dienos tampant Vilniaus universiteto Šiaulių akademija, pasigirsta įvairių nuomonių, kaip bus pasielgta su universiteto turtu. Dalis brangios įrangos, robotų, keliaus į aukcioną, dalis pastatų – jau senokai Šiaulių universitetui nebereikalingi. O kam atiteks Šiaulių universiteto Botanikos sodas? Ar jo reikės Vilniaus universitetui? O gal Šiaulių miestui?
Apie tai, ko vertas Šiaulių universiteto Botanikos sodas ir kaip derėtų su juo pasielgti – interviu su Šiaulių universiteto Botanikos sodo direktoriumi dr. Martynu KAZLAUSKU.
– Versijų, kam galėtų atitekti Botanikos sodas, – daug, tačiau pasigirsta ir tokių, kurios verčia klausti, ar Šiauliai ir šiauliečiai suvokia, kuo jis vertingas?
– Tai vienas iš nedaugelio Lietuvos objektų, kur yra kaupiama augalų įvairovė ir ekspozicija yra atvira visuomenei. Sakau – nedaugelio, nes Lietuvoje yra tik keturi botanikos sodai. O Šiaulių universiteto botanikos sodas – vienintelis visoje Šiaurės Lietuvoje. Jau vien dėl to Šiauliai ir šiauliečiai turėtų juo didžiuotis. Botanikos sodo nėra nei Telšiuose, nei Panevėžy, nei Rokišky, nei Biržuose.
Botanikos sodus turi Vilnius, Kaunas ir Klaipėda. Klaipėdos universiteto botanikos sodo dydis yra maždaug toks pat, kaip Šiaulių. Jeigu Šiauliai lygiuojasi į didžiuosius šalies miestus, tai labai normalu, kad sodas Šiauliuose turi gyvuoti ir nesinori net abejoti, kad jis išliks, kad ir kokių versijų girdėtų visuomenė. Pokyčiai gal ir įvyks, bet kad kas nors sugalvotų, jog to sodo Šiauliams nereikia, sunku patikėti. Sodą išlaikyti yra ir visuomenės interesas, jame turi vykti ir mokslas, ir studijos, ir švietimas.
– Kuo Šiaulių botanikos sodas yra išskirtinis?
– Šiaulių botanikos sodas – vienintelis iš visų Lietuvos sodų turi alpinariumą – kalninių augalų skyrių: to neturi nei didieji – Kauno, Vilniaus – botanikos sodai. Jame auga per 1000 skirtingų augalų rūšių. Visoje Lietuvoje natūraliai iš viso auga tik 1400 augalų rūšių (be samanų ir dumblių), todėl mūsų turimų augalų skaičiai yra išties įspūdingi. Gali kažkuris miestas turėti platesnį alpinariumo kalnelį, gali – aukštesnį, bet su tokia augalų įvairove nėra niekur kitur Lietuvoje.
Visame Šiaurės Lietuvos regione mūsų botanikos sodas yra vienintelis, turintis didžiausią augalų kolekciją. Spygliuočių augalų rūšių ir veislių skaičiuojame šimtais. Medžių ir krūmų kolekciją sudaro apie 600 skirtingų. Gėlininkystės skyriuje augalų, kuriuos sukūrė ne Dievas, o žmogus, pasinaudodamas Dievo kūriniais, yra apie 700. O augalų, kuriuos sukaupėme iš viso pasaulio sėklų mainų būdu yra per 900 skirtingų rūšių.
O iš viso Šiaulių universiteto botanikos sode yra 4600 skirtingų augalų, neskaičiuojant dumblių, kurie gyvena mūsų tvenkinėlyje. Didieji Lietuvos botanikos sodai turi 10 000 – 15 000 augalų, tai yra tris kartus daugiau, bet jų dydis ir biudžetas yra dešimt kartų didesnis nei mūsų.
– Be dydžio ir skaičių, turbūt yra ir kitos botanikos sodo misijos?
– Mūsų botanikos sodas priklauso pagrindiniams prestižiniams pasauliniams botanikos sodų tinklams, pavyzdžiui, BGCI, kuris vienija visus pasaulio botanikos sodus, kurie atitinka botanikos sodo kriterijus.
Kartais žmonės klausia, kodėl auginame ir negražius augalus. Mes orientuojamės ne į grožį, o į įvairovę. Kai kurie augalai gali būti įdomūs, bet kam nors negražūs.
Šiauliuose auginame 90 Lietuvos Raudonosios knygos augalų rūšių – tai taip pat botanikos sodų misija, nors tie augalai ne visada gražūs ir dideli, o visuomenė juos pastebi ir jais žavisi. Kai kurie iš jų yra tiesiog piktžolės, nes atsiradus kai kuriems pesticidams šie augalai nyksta ir juos reikia saugoti.
Sakysite, yra Aplinkos ministerijos saugomos teritorijos, bet ne visada piktžolė auga toje teritorijoje, nes ji auga laukuose. Kas ta piktžole pasirūpins, jei ne botanikos sodai? O gamta tokią gal besukurs tik po milijono metų, o gal ir visai nebesukurs.
Todėl botanikos sodai turi ir aplinkosauginę ir, be abejo, šviečiamąją bei mokslinę funkciją.
Pasaulio botanikos soduose apie 20 procentų kolektyvo – mokslininkai. Taip yra ir mūsų sode. Taip pat kiekvienais metais ne mažiau, kaip vieną tarptautinio lygio mokslo publikaciją būtinai išleidžiame ir skelbiame tarptautinio lygio portaluose.
– Turite lietuviškų darželių augalų kolekciją, kokia jos prasmė, kai į Lietuvą privežta tiek įvairių šalių gražiausių augalų?
– Buvo keli lietuviškų darželių laikotarpiai. Patys pirmieji lietuviški darželiai pasižymėjo nedidele augalų įvairove, kai kurie augalai buvo atsinešami į darželius tiesiog iš gamtos, nes pasirinkimas buvo nedidelis. Kartu su dvarų kultūra darželių augalų įvairovė pradėjo didėti.
Botanikos sodas užfiksavo laikotarpius, kuriuose galima pamatyti, kokiais laikotarpiais kokie augalai vyravo, kaip jie buvo išdėstomi, netgi tvorelės yra skirtingos. Tai jau istorijos dalis. Taip, tą turi ir Rumšiškės, bet mes tai turime ir Šiaurės Lietuvoje. Iki Rumšiškių dar reikia nuvažiuoti, o čia – viskas šalia.
Gražūs sodai gali būti ir prie dvarų, juose net gali būti vykdoma ir pažintinė veikla, bet nebūtinai ten bus mokslinė veikla ir nebūtinai ten bus tų retųjų, negražiųjų augalų, kurių dabartinė gamta gali netekti be tokių botanikos sodų kaip mūsų.
– Kiek Botanikos sodas kainuoja Šiaulių universitetui?
– Apie 90 000 per metus. Pernai patys užsidirbome apie 13 000, o tai jau apie 15 procentų viso biudžeto.
– Vienas politikas buvo užsiminęs, kad botanikos sodą, jei kas, galima būtų perkelti į Šiaulių centrinį parką. Įmanoma?
– Botanikos sodo statusą Šiaulių universiteto sodas gavo 1997 metais, o iki tol čia buvo biologinė ir agrobiologinė stotys, kurias įkūrė Šiaulių miesto garbės pilietis Stasys Gliaudys. Žemė stotims paskirta daugiau nei prieš 50 metų ir čia pradėti sodinti augalai.
Dideli pinigai daro viską... netgi dideli medžiai yra persodinami, bet tik teoriškai. Teoriškai galima greitai įkurti ir botanikos sodą, o praktiškai tai labai ilgai užtrunka.
O ilgiausiai užtrunka kolektyvo kūrimas. Šiauliuose dirba labai stiprus kolektyvas, mokslų daktarė Rimanta Vainorienė dirba aktyvų mokslinį darbą, bendradarbiauja su kitų aukštųjų mokyklų mokslininkais, rašo straipsnius į prestižinius mokslo leidinius. Tai labai vertinga Šiauliams.
Nežinau, ką kuris politikas konkrečiai turėjo mintyje, bet žinau, kad kiekvienas šiaulietis džiaugtųsi, kad miestas turėtų išlaikęs botanikos sodą. Galima jį plėsti, turėti per kelias vietas, beje, per ilgą istoriją jis yra turėjęs filialų, pavyzdžiui, Kurtuvėnuose – rododendryną, taip pat buvo plotai, skirti botanikos sodui ir Briduose.
Yra buvęs ir vienas sodo sklypas būtent prie centrinio miesto parko, bet apie tai reikėtų ieškoti dokumentų, tai žino ir Šiaulių miesto garbės pilietis Stasys Gliaudys.
O perkelti, ar ne, turėtų kalbėtis universiteto vadovybė su miesto vadovybe ir priimti sprendimus. Botanikos sodas yra ne tik universiteto, bet miesto veidas. Dažnas mus vadina tiesiog Šiaulių botanikos sodu.
– Ar botanikos sodas su savo moksline veikla galėtų išsilaikyti iš komercinės veiklos?
– Joks verslininkas nesiims saugoti augalų, kurių neįmanoma parduoti. Botanikos sodas vykdo užduotis, kurias turi vykdyti žmonija, šalis, miestas, mokykla. Sakykit, kur Šiaulių regiono vaikai sužinos apie augalus, jei nebus botanikos sodo su čia dirbančiais specialistais. Čia vyksta ekskursijos, biologijos pamokos.
Galimos šalia mokslinės, aplinkosauginės veiklos ir kitokia veikla, bet jos nebūtų, jeigu nebūtų paties augalų sodo. Šiemet jau pateikėme paraiškas ir „Kultūros pasui“ – vykdysime ir kultūrinę, ne tik biologinę veiklą. Kalbėsime apie tradicinius lietuviškus darželius, apie tradicinę augalinę žaliavą įvairių metų švenčių atributams gaminti.
Šiaulių universiteto botanikos sode jau tradicija tapo švęsti Žolinę, taip pat rengiame „Odę pavasario džiaugsmui“, knygų pristatymus, patriotinius renginius, pavyzdžiui, Vasario 16-osios minėjimas vyks mūsų sode su skautais, savanoriais.
Antri metai iš eilės rengiame žiemos šventę „Sužibėk, botanikos sode“. Išpuošiame sodą šviesa, gyva ugnimi.
Šiuolaikiniai miestų mažieji nežino, iš kur atsiranda augalai, kodėl augalai žydi. O šiauliečiai turime erdvę, kur gali vykti įvairūs užsiėmimai vaikams, pažintis su gamtinėmis medžiagomis, augalais. Vaikai pas mus gali prasmingai išsimurzinti rankas sodindami augalų sėklas, augalus į žemę.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto botanikos sodo direktorius dr. Martynas Kazlauskas įsitikinęs, kad botanikos sodas Šiauliuose turi išlikti, nesvarbu kokiu statusu ir kokio pavaldumo.
Kalninių augalų kalnelyje, kuris dar miega žiemos miegu, auga daugiausia Lietuvoje kalninių augalų rūšių. Jų čia – apie 1000.
Šiaulių universiteto botanikos sodo direktorius dr. Martynas Kazlauskas sako, kad botanikos sodas privalo vykdyti ir mokslinę veiklą.
Šiaulių universiteto botanikos sodas net ir žiemą jau turi tradicinių renginių, į kuriuos kviečia šiauliečius.