
Naujausios
Po praloštų rinkimų mero skambučio nesulaukė
Įtakingi Šiaulių socialdemokratai – partijos miesto skyriaus lyderis Edvardas Žakaris ir Arvydas Mockus po pralaimėjimo Seimo rinkimuose skirtingai vertina nesėkmės priežastis. Skiriasi jų požiūris ir į tai, kas turi prisiimti atsakomybę.
Šiauliai galutinai atsuko nugarą susiskaldžiusiems miesto socialdemokratams.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Logiškas rezultatas“
Arvydas Mockus neslepia nuoskaudos dėl pralaimėjimo vienmandatėje „Saulės“ apygardoje. Tikėjosi, jog šiauliečiai įvertins jo ketverių metų pastangas Seime. Iš asmeninių lėšų esą mecenavęs ir šiauliečiams svarbius dalykus.
Jis palaikė tiesiogiai išrinktą miesto merą, nors partija liko opozicijoje.
Kita vertus, savo pralaimėjimą įvardija „logišku rezultatu“.
„Vienas iš pralaimėjimo faktorių, kad partijos skyriaus vadovybė man priešinosi, – sakė A. Mockus. – Gedeminas Vyšniauskas net agitavo ne už mane. Rinkimų naktį E. Žakaris kartu su V. Simulik sėdėjo, bet ne su manimi.“
Prisidėjo, jo žodžiais, ir „žalioji banga“. V. Simulik, su kuriuo kovėsi vienmandatėje apygardoje, jis nelaiko jokiu „žaliuoju“.
„Aš esu didesnis „žaliasis“ nei jis – ir parkus tvarkiau, ir žuvis veisiau, o jis pusę kadencijos buvo su mumis, formavo Vyriausybę, balsavo ir už J. Oleką ir už kitus.“
Meras Artūras Visockas už A. Mockų agitavo, palaikė, bet agitacija nesuveikė.
„Keistas tas mero palaikymas – „feisbukinis“, o kiek tų apygardos rinkėjų sėdi „feisbuke“? Aš merą palaikydamas, jo plakatus kabinau“, – palygino A. Mockus.
Prisiminęs, kaip miesto politikų buvo puolamas dėl iniciatyvos įgyvendinti Zoknių viaduko projektą, retoriškai klausė: „O ką aš blogo padariau? Blogai, kad stengiausi?“
Lieka „mėgėjiška“ politika ir verslas
A. Mockus vienareikšmiškai įsitikinęs, jog po pralaimėtų rinkimų E. Žakaris turi atsistatydinti iš partijos skyriaus pirmininko pareigų.
„O kas už pralaimėjimą atsako, jeigu ne pirmininkas? Kai E. Žakaris atėjo vadovauti skyriui, Seime turėjome tris vienmandatininkus nuo Šiaulių, o dabar – nė vieno“, – pabrėžė socialdemokratas.
Jis kaltina E. Žakarį dėl skyriaus susiskaldymo, dėl vadovavimosi principu „patinka nepatinka“, vyraujančios ir palaikomos pataikavimo atmosferos.
„E. Žakaris tiesiog nepakenčia šalia stipresnių“, – tvirtino A. Mockus.
Iki šiol jis laikosi nuomonės, jog klaida buvo neiti socialdemokratams į miesto valdančiąją koaliciją. Nuėjo į koaliciją tik vienas – Domas Griškevičius, tapęs vicemeru.
„Partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius reikalavo, kad ir frakcija eitų į koaliciją, bet ambicijos buvo aukščiau“, – prisiminė A. Mockus.
Ar pats pretenduotų į partijos skyriaus pirmininkus?
„Tik paskelbčiau apie tai ir tapčiau priešu Nr.1, – sakė A. Mockus.
Bet tokios galimybės neatmeta, jeigu sulauks partijos bičiulių palaikymo. Jo žodžiais, iš „mėgėjiškos“ politikos nesitrauks, o į kitas partijas „bėgioti“ neketina.
Į Seimą nepatekęs ketina pirmiausia pailsėti ir galvoja apie verslą.
„Ačiū Dievui, kad yra išlikęs šeimos verslas, nors iš verslo mane labai stengtasi išstumti“, – sakė politikas.
Jis neigia sklandančius gandus, jog gali ateiti dirbti į Savivaldybę. Miesto politikai svarsto, kad A. Mockui meras galįs „atsidėkoti“ už ministerijų durų varstymą – galbūt Administracijos direktoriaus ar departamento direktoriaus postais.
„Jokių pasiūlymų negavau, meras po rinkimų man dar nė nepaskambino, – pabrėžė A. Mockus. – Jeigu siūlytų, svarstyčiau. Bet tai turi būti ne vieno žmogaus siūlymas – mero ir koalicijos. Iš principo esu prieš specialiai politikams kuriamas darbo vietas.“
„Jokios mano kaltės“
„Manau, dėl pralaimėjimo ir šalyje, ir Šiauliuose atsakomybę turi prisiimti partijos vadovybė, – įsitikinęs E. Žakaris, kuris yra ir partijos prezidiumo ir tarybos narys. – Mano kaltės jokios nėra. Jeigu būtų blogi rezultatai tik Šiauliuose, bet jie blogi visoje Lietuvoje.“
Jo nuomone, nebuvo gera partijos rinkimų strategija, nepastebėta, kad „valstiečiai“ rinkimams seniai ruošėsi ir dirbo.
Iš savo patirties teigė, jog dar nebuvo tokių rinkimų, kai neveikė „jokie argumentai“ apie atliktus darbus.
Antra vertus, priimti per pastarąjį pusmetį Seimo sprendimai, tarp jų Darbo kodeksas, netenkino žmonių. Plius poveikį darė „šakučių“ ir kiti skandalai.
„Dabar vieni kitus kaltiname, kad nesugebėjome žmonėms išaiškinti Darbo kodekso, tikiu, kad klaidos jame bus ištaisytos iki lapkričio 14 dienos – bet rinkimai jau praėjo, – sakė E. Žakaris. – Kai pensininkai klausia, kodėl jiems tik 5 eurais pakilo pensijos, o mokytojai – kodėl jiems per ketverius metus neatkurti konservatorių sumažinti bazinio atlyginimo dydžiai, ką gali atsakyti? Viską lėmė Vyriausybės pozicija.“
Atsistatydinti neketina
„Kodėl turėčiau iš partijos skyriaus pirmininko atsistatydinti? – klausia E. Žakaris. – Dėl vienybės pasakiau, kad per rinkimus skelbiame paliaubas, visi trys kandidatai aktyviai dirbome. Bet buvo kai kurių partijos narių, kurie socialiniuose tinkluose vis tiek veikė prieš – tai dar aiškinsimės.“
„Juodu melu“ jis įvardijo A. Mockaus kaltinimą esą rinkimų naktį sėdėjo su jo priešininku V. Simulik.
„Rinkimų naktį buvome būstinėje kartu su G. Sitniku ( socialdemokratų kandidatu Kuršėnų–Dainų apygardoje – red.past.) Tik pats A. Mockus nežinia, kur buvo“, – teigė E. Žakaris.
Skyriaus suskaldymą, jo teigimu, lėmė partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus pozicija.
Būtent partijos vadovybė nesugebėjo išspręsti D. Griškevičiaus problemos. A. Butkevičius jį palaikė, nors šis, eidamas į koaliciją be partijos skyriaus tarybos pritarimo, pažeidė partijos statutą. Nevykdė ir partijos etikos komisijos pakartotinio sprendimo, jog turi atsistatydinti iš vicemerų.
E. Žakario nuomone, ne jis turi trauktis, o tie, kurie inicijuoja skyriuje „uždarus ratus“.
„Iš trijų poskyrių susirenkame tik du, o neateina D. Griškevičiaus vadovaujamas poskyris. Tai ar čia mano kaltė?“ – svarstė skyriaus pirmininkas.
Šiaulių socialdemokratai patys seniai svarsto, kad jiems ypač pakenkė į teisėsaugos akiratį patekusios E. Žakario padėjėjos V. Račienė ir D. Stakvilevičienė. Bet pats E. Žakaris ir šiandien ginasi: „Negaliu atsakyti už bendradarbius“.
I. Račienė iš partijos pasitraukė, o teismo išteisinta D. Stakvilevičienė, pasak A. Mockaus, toliau „strateguoja“ skyrių.
Darbdaviams nepopuliarūs
E. Žakaris dar nežino, kuo be partinės veiklos užsiims. Verslo niekada neturėjo, dėl to, jo žodžiais, „buvo laisvas“ ir neveikiamas jokių įtakų.
„Tarp darbdavių buvę Seimo nariai nėra populiarūs, jokių pasiūlymų neturiu“, – teigė politikas, kuriam iki pensijos dar likę keli mėnesiai.
Pirmiausia nori pailsėti ir šeimai atiduoti duoklę.
„Mažoji dukra dvyliktokė, jai dėmesio buvo mažai. Per 12 metų praktiškai neatostogavome, jokiuose užsieniuose nebuvome, tik porą kartų buvome nuvažiavę prie jūros į Palangą, pernai tik pirmą kartą ilsėjomės Odesoje“, – prisiminė E. Žakaris.
Į naują Seimą nepatekęs Arvydas Mockus tikina negavęs pasiūlymų dėl postų Šiaulių miesto savivaldybėje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Edvardas Žakaris neatsistatydins iš partijos skyriaus pirmininko posto – atsakomybę už nesėkmę rinkimuose ir Šiaulių skyriaus susiskaldymą turįs prisiimti partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.