
Naujausios
Poilsiauti ir dirbti geriausia tik pavėsyje
Sinoptikai žada saulėtą ir šiltą savaitgalį. Gerų orų išsiilgusius gyventojus medikai įspėja saulės voniomis mėgautis saikingai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Perkaista ir poilsiautojai, ir darbuotojai
Apie tykančius pavojus visą dieną leidžiant saulėje vakar kalbėta Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengtoje spaudos konferencijoje.
„Ši vasara ypatinga tuo, kad karščių dar nematėme. Kai prasideda karščiai, didžioji dalis negalavimų būna alpimai, sąmonės netekimai, insultai, infarktai. Žmonės ne tik poilsiauja, bet ir dirba karštyje. Labai dažnai močiutes atveža iš daržų“, – sakė Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Daiva Jautakienė.
Ji priminė, kad iš masinių renginių atveža „iškritusius“, padauginusius alkoholio. Vasarą dažnai kreipiasi dėl vabzdžių įkandimų, bet šią vasarą nebuvo karščių ir vabzdžiai „nebuvo pikti“.
Gydytoja dermatovenerologė Indrė Domarkaitė-Jakovlevė, laikinai einanti Odos ir veneros ligų centro vedėjos pareigas, sakė, kad saulėje nudegusių gyventojų kol kas nesikreipė, tačiau buvo atvejų, kai odą nudegino augalai, kurių sultys saulėtą dieną veikia alergizuojamai (darželinė rūta, Sosnovskio barštis).
Einant į daržą gydytoja patarė pasisaugoti ir saulės, ir tam tikrų augalų, darbuotis su pirštinėmis, vilkėti ilgarankovius marškinius, ilgas kelnes.
Ilgai būnant saulėje oda gali parausti, nudegti pūslėmis. Pasak deramtovenerologės, tai laikini pažeidimai, tačiau labai didina riziką susirgti odos vėžiu ateityje. Ypač atsargūs turėtų būti šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, šviesios odos žmonės.
Kęstutis Dainius, Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas, akcentavo, kad vasarą turėtume pailsėti, o ne varginti save „kepdami kaip blynai saulėje“.
„Nesaikingas deginimasis labai apkrauna mūsų neuroendokrininę sistemą. Kitaip sakant, žmogus, vietoj to, kad ilsėtųsi, savo organizmą „įkiša“ į tokias stresines sąlygas, kad visiškai išsenka. Po atostogų jaučiasi ne pailsėjęs, o pavargęs, kamuoja nemiga, negali susikaupti“, – sakė gydytojas.
Kaitintis saulėje K. Dainius patarė nuo pusvalandžio (pirmus kartus) iki valandos.
„Man dar močiutė vaikystėje sakydavo, kai nuvažiuodavom į Palangą: „Jūs pažiūrėkit, kaip žydai deginasi – sėdi pavėsyje, pušyne, ir skaito knygas“, – taisyklingo poilsio pavyzdį pateikė medikas.
Pasak K. Dainiaus, nuovargis dar nėra pats baisiausias dalykas, kuris gali nutikti besikaitinant saulėje. Daug pavojingiau yra patirti saulės ar šilumos smūgį, kuris gali baigtis ir mirtimi. Į ligoninę kasmet patenka bent po 1–3 pacientus, ištiktus saulės smūgio. Šiemet kol kas tokių nebuvo.
Prasidėjus karščiams labiausiai kenčia širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų turintys gyventojai.
Gydytoja kardiologė Danutė Andrulienė, II kardiologijos skyriaus vedėja, atkreipė dėmesį, kad ilgai būnant saulėje, karštyje sutrinka viena iš sudėtingiausių žmogaus organizmo termoreguliacijos sistema. Gresia širdies ritmo sutrikimas, pulso padažnėjimas, kyla širdies priepuolio grėsmė, gali stipriai pakilti ar nukristi kraujospūdis, galima apalpti.
Labiausiai karščio pažeidžiami yra maži vaikai, pagyvenę žmonės, nėščiosios, sergantys lėtinėmis ligomis, turintys antsvorio.
Chirurgas Antanas Pauliukas, ligoninės medicinos direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis generalinio direktoriaus pareigas, atkreipė dėmesį, kad dažniausiai traumas išprovokuoja nesaikingas alkoholio vartojimas. Apsvaigę žmonės ne tik rizikuoja perkaisti saulėje, bet ir neatsargiai elgiasi vandenyje, dėl to patiria įvairių traumų ar net nuskęsta. Pasitaiko atvejų, kai apsidegina pramogaudami prie laužo.
Gydytojų patarimai
Pusvalandis prieš einant į saulę aktyviuoju jos periodu (nuo 12 iki 16 valandos) odą būtina pasitepti kremu su apsauga nuo žalingų UVA ir UVB spindulių, kurio SPF nuo 30 iki 50+. Būnant saulėje kremu reikėtų pasitepti kas 2–3 valandas ir po maudynių.
Patariama vilkėti laisvais, lengvais lininiais, medvilniniais rūbais, dengiančiais pečius, krūtinę, nugarą, nes būtent šios vietos nudega pirmiausiai.
Vaikams, kurie mėgsta ilgai taškytis vandenyje, patariama apvilkti maudymosi kostiumėlius su rankovaitėmis, kad būtų apsaugoti pečiai.
Galvą geriausia dengti plačiabryle skrybėle ar kepuraite su snapeliu, kad ir veidas būtų apsaugotas nuo saulės.
Kad karštą dieną išvengtumėte dehidratacijos, visada turėkite buteliuką negazuoto mineralizuoto vandens ir nuolat po nedaug gurkšnokite.
Rinkitės lengvą, skrandžio neapkraunantį maistą: vaisius, daržoves, rauginto pieno produktus. Venkite alkoholio.
Ruošdamiesi į iškylą gamtoje nesirinkite greitai gendančių produktų (virtų dešrų, sūrelių, rūkytos, sūdytos žuvies ir pan.). Tinka rūkytos dešros, duonos gaminiai, vaisiai, daržovės, riešutai.
Kai lauke 30 laipsnių karščio, saulėje iš viso geriau nebūti.
Nuo kaitros galima gelbėtis ir prekybos centruose, kuriuose paprastai veikia oro kondicionieriai ir yra vėsiau.
Per kaitrą reikia vengti aktyvaus sporto, sunkaus fizinio darbo.
Pajutus perkaitimo požymius (silpnumas, galvos svaigimas, padažnėjęs širdies ritmas), stengtis kuo greičiau atvėsti: dėti šaltus kompresus ant galvos, pasitraukti į pavėsį, vėdintis. Jeigu negerėja, kviesti greitąją pagalbą.
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Kęstutis Dainius, Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas, sakė, kad vasarą per atostogas dauguma nori būtinai įdegti ir kepa saulėje kaip blynai, tačiau toks „poilsis“ – didelis stresas organizmui.
Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Daiva Jautakienė sakė, jog ši vasara ypatinga tuo, kad mažiau ne tik perkaitusių pacientų, bet ir nukentėjusių nuo vabzdžių.