Policijos rėmėjas neužsimerkia prieš smurtą ir neteisybę

Policijos rėmėjas neužsimerkia prieš smurtą ir neteisybę

Policijos rėmėjas neužsimerkia prieš

smurtą ir neteisybę

Šiaulietis Vilius Kavaliauskas Šiaulių miesto policijos rėmėju darbuojasi bemaž dešimtmetį. Vyras sako, kad pagrindinė policijos rėmėjo funkcija — tiesiog būti pilietišku. Šiaulių policijai, atsiradus būtinybei, iš viso talkina apie šimtą savanorių.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pareiga

„Toks matyt gimiau: negaliu praeiti pro negeroves — vis knieti sutvarkyti, kad visiems būtų gerai, — teigia su kelerių metų pertrauka beveik dešimtmetį policijos rėmėju besidarbuojantis 46-erių Vilius Kavaliauskas. — Turbūt todėl ir pasisiūliau visuomeniniu “tvarkdariu“ būti.“

Šiauliečio, kaip Šiaulių policijos Pietinės nuovados rėmėjo, veiklos biografijoje — ne vienas renginys, kuriame tenka dirbti ir stebėtoju, ir talkininku, ir apsauginiu. Dažniausiai jis su kolegomis darbuojamasi šventėse prie Rėkyvos ežero — čia policijos pareigūnams talkinama užtikrinant viešąją tvarką.

„Šventėse ir incidentų pasitaiko, ir kartu su pareigūnais neblaivius aršuolius tenka raminti, O čia žiūrėk, ir į komisariatą nuvežti, nes padauginusiajam dažnai nerūpi, ar pareigūnas esi ar rėmėjas — sumuštų visus nesirinkdamas“, — apie pamėgtą visuomeninį darbą kalba V. Kavaliauskas.

Iš Radviliškio rajono kilęs vyras prisiminė prieš kelerius dirbęs ir su šio rajono policininkais — saugojęs Šeduvoje koncertuojančią grupę „Ambrozija“.

„Paprašė pabūti rėmėju-medžiu. Taigi “Ambrozija“ juokus krečia, o aš stoviu prie scenos kaip įkaltas, tik akys laksto, — sako V. Kavaliauskas. — Ir rimta, ir juokinga.“

Pasitaiko, kuomet rėmėjai kviečiami patalkinti ir „atakuojant“ naminukės “taškus“.

Pamokos

Rėmėjas nėra pareigūnas. Policininkams talkinantis savanoris dažniausiai atlieka tik stebėtojo funkcijas, o, užfiksavęs pažeidimus, neturi teisės prisidengti policininko pareigomis ir imtis daryti tvarką. Jo pareiga pamatyti ir, surinkus tarnybų numerį, informuoti apie negerovę.

Tai, anot V. Kavaliausko, policijos rėmėjus ir skiria nuo tikrų pareigūnų.

„Jaučiu pareigą informuoti apie netvarką ar kokį chuliganizmą, netoleruoti smurto, — neslepia vyras. — Sykį važiuoju Ežero gatve. Matau, kažkoks pilietis, nutraukęs nuo moters peties rankinę, sprunka. Jis bėgt, o aš jį automobiliu persekiot. Paskambinau policijai. Pasakiau, kur vagišius slapstosi — policija atvažiavo, susėmė.“

Vis dėlto, V. Kavaliausko nuomone, norint nelikti abejingam neprivalu būti rėmėju.

„Visada sakiau, nebūtina vilkėti uniformą, kad galėtum ateiti į pagalbą, — įsitikinęs šiaulietis. — Pareigūno uniforma įpareigoja atlikti pareigą, tačiau būti nuoširdžiai neabejingu žmogumi turi būti įdėta į širdį. Būtent tokio pilietiškumo pamogų lietuviams ir trūksta, tiksliau, žmonės pastebi, tačiau bijo. Tiesą sakant, ir man pačiam kartais kai kuriose situacijose būna nejauku — agresijos, pasitaiko, net žvilgsnyje daug.“

Svajonė

Policijos rėmėjo amunicija — šviesą atspindinti liemenė ir ženkliukas. Šiauliečio teigimu, šie daiktai savanorius išskiriantys iš minios, be to, taip pat įpareigoja.

„Liemenė nesuteikia daugiau galių — užsivilkęs ją ir prisisegęs policijos rėmėjo ženklą netampi policijos pareigūnu ir tik pareigūno prašomas gali imtis kokių nors ryžtingų veiksmų, — teigia visuomenininkas. — Vis dėlto kažkodėl pasijunti atsakingesnis, drąsesnis, pilietiškesnis.“

Uniformos policijos rėmėjai neturi, tačiau V. Kavaliausko apsisprendimą tapti rėmėju didžiąja dalimi lėmė būtent uniforma. Trauką šiam apdarui jis pajutęs dar vaikystėje, kai į tėvų vienkiemį atvažiuodavo milicininku Pakruojyje tarnaujantis pusbrolis.

„Uniforma ir kita atributika taip įstrigo, kad būdamas vaikas negalvojau apie nieką kitą tik apie pareigūno darbą, — sako ilgametis policijos rėmėjas. — Gyvenimas pasisuko, kad juo taip ir netapau.“ Tačiau, neslepia, tokia mintis kirbėjo daugelį metų.

Ir dabar, V. Kavaliausko nuomone, teigti, jog policijoje tikrų, pagarbos vertų pareigūnų, būtų neteisinga.

„Visi esam žmonės, turim ir teigiamų, ir neigiamų savybių. Yra griežtų policininkų, dirbančių iš pašaukimo, o kiti, pasitaiko, ir kyšį paima.“

Norinčiųjų padėti policijai netrūksta

Šiaulių policijoje šiuo metu dirba šimtas policijos rėmėjų. Pietinėje policijos nuovadoje, kur darbuojasi V. Kavaliauskas — 26.

Pietinės nuovados viršininko Gintauto Jakimavičiaus teigimu, savanoriai pagalbininkai policijai — nemenka pagalba.

„Rėmėjai — tiesiog dori piliečiai, kurie nepraeina pro šalį. Tokie žmonės, pranešdami apie pastebėtas negeroves, neretai padeda atskleisti rimtus nusikaltimus. Jie — piliečiai.“

PILIETIS: Vilius Kavaliauskas įsitikinęs, kad, norint būti pilietišku, nebūtina tapti policininku ar rėmėju. Pilietiškumas, anot šiauliečio, nepakantumas smurtui ir kitoms neteisybėms. 

Jono TAMULIO nuotr.