
Naujausios
Pradės tvarkyti aplinką paminklams
Šį rudenį bus pastatyti paminklai dviem iškilioms asmenybėms, dirbusioms ir kūrusioms Šiauliuose: pedagogui Jonui Murkai ir pramonininkui Chaimui Frenkeliui. Artimiausiu metu bus pradėta tvarkyti būsimų paminklų aplinka. Šiaulių architektai planuoja įamžinti ir architekto Karolio Reisono atminimą, jau paskelbė idėjų konkursą.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Tvarkys aplinką
Šiaulių miesto savivaldybė ieško rangovo sutvarkyti skverelį Vilniaus gatvėje priešais buvusį odų fabriką, kuriame rugsėjį turėtų iškilti skulptūra pramonininkui Chaimui Frenkeliui (1857–1920).
Ch. Frenkelio skulptūrą kuria konkursą laimėjęs vilnietis skulptorius Romualdas Kvintas, paminklo aplinką projektuoja architektas Alvydas Songaila.
Pasak miesto mero patarėjo Vaclovo Vingro, akmenį, kuris dabar stovi būsimojo paminklo vietoje, norėtų pasiimti Šiaulių žydų bendruomenė, ketinanti jį pastatyti kurioje nors žydų genocido vietoje.
Ch. Frenkelio skulptūrą planuojama pastatyti iki rugsėjo 18 dienos. Tą dieną bus minimas Šiaulių pramonininkų asociacijos įkūrimo 25-metis. Rugsėjį minimas ir Kauno bei Šiaulių geto likvidavimo 70-metis. Renginyje planuoja dalyvauti Ch. Frenkelio anūkas Roy Rosenstein.
Paminklas Šiaulių odos pramonės pradininkui, fabrikantui ir mecenatui Ch. Frenkeliui statomas Šiaulių pramonininkų iniciatyva. Savivaldybė numačiusi skirti pusę reikalingų projektui įgyvendinti lėšų – ne daugiau kaip 100 tūkstančių litų.
J. Murkai atminti – ne tik paminklas
Spalio pabaigoje skvere tarp P. Višinskio ir Stoties gatvių turėtų būti pastatytas ir paminklas Jonui Murkai (1889–1945), Šiauliuose dirbusiam ir gyvenusiam pedagogui, vadovėlių autoriui, tarpukario Lietuvos visuomenės veikėjui.
Paminklo autorius, J. Murkos proanūkis Džiugas Jurkūnas, sulaukė nemažai pastabų dėl paminklo projekto, tačiau savo sumanymo statyti „Švyturį“ neatsisakė. Tik pažadėjo atsižvelgti į pastabas dėl paminklo proporcijų.
Dž. Jurkūnas dirba kartu su architektu Alvydu Umbrasu, kuris, praeitą savaitę lankydamasis Šiauliuose, pažadėjo artimiausiu metu pateikti skvero planą su konkrečiomis koordinatėmis, kur stovės paminklas.
Šiame skvere nenumatoma daug darbų, jo vaizdas iš esmės nesikeis.
Paminklo iniciatoriai, žymaus pedagogo artimieji, J. Murkos atminimą nori įamžinti ir dar dviejose vietose – J. Janonio gimnazijoje, kurioje dirbo, ir buvusioje Mokytojų seminarijoje (dabar Šiaulių universiteto Menų fakultetas).
Kaip bus įamžintas jo atminimas šiose vietose, dar tiksliai nežinoma. V. Vingras mano, jog tai galėtų būti atminimo lentos arba J. Murkos vardo klasė ar auditorija. Įamžinant J. Murkos atminimą šiose švietimo įstaigose bendradarbiauja Dž. Jurkūno studijų draugas šiaulietis skulptorius Gintautas Lukošaitis.
Pagerbs nusipelniusį architektą
Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius nusprendė įamžinti latvių kilmės architekto Karolio Reisono (1894–1981) atminimą. Iki rugsėjo 15 dienos vyksta idėjų konkursas, kurio nugalėtojas su Savivaldybe pasirašys sutartį dėl idėjos įgyvendinimo.
K. Reisonas Šiauliuose dirbo nuo 1922 iki 1930 metų. Per tą laiką parengė ir įgyvendino per dvidešimt projektų. Išskirtinis K. Reisono darbas – Nepriklausomybės paminklas Sukilėlių kalnelyje.
1930 metais K. Reisonas buvo pakviestas dirbti į tuometinę Lietuvos sostinę Kauną. Čia suprojektavo Kristaus Prisikėlimo bažnyčią, Vytauto Didžiojo karo muziejų (kartu su Vladimiru Dubeneckiu ir Kaziu Kriščiukaičiu), kitus pastatus. Jo suprojektuotų pastatų yra Tauragėje, Jurbarke, Marijampolėje ir kitur.
Už nuopelnus Lietuvai K. Reisonas buvo apdovanotas 4-ojo laipsnio Gedimino ordinu, 3-iojo laipsnio Vytauto Didžiojo ordinu.
Jono TAMULIO nuotr.
AKMUO: Priešais buvusį Ch. Frenkelio fabriką dabar stūkso akmuo. Jo vietoje rugsėjį iškils paminklas pramonininkui Chaimui Frenkeliui. Akmenį norėtų pasiimti Šiaulių žydų bendruomenė ir pastatyti žydams atmintinoje vietoje.
SKVERAS: Skveras tarp Stoties ir P. Višinskio gatvių pasikeis tik tuo, jog jame išdygs skulptūra „Švyturys“, skirta pedagogui ir vadovėlių autoriui Jonui Murkai.