Prancūziškas gastronomijos pavasaris

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Gaminamas degantis užpilas prancūziškiems desertiniams crepes blyneliams.
Šiauliuose vyksta Gastronomijos pavasaris 2025 Paryžius – Kyjivas – Vilnius – Šiauliai. Tarptautinė Ukrainos mokykla (TUM) į Lietuvą pakvietė prestižinio Prancūzijos viešbučių-restoranų verslo Žano Druano licėjaus „École Hôtelière de Paris Lycée Jean Drouant“ kolektyvą, kuris pristatė prancūzišką meniu Vilniuje ir Šiauliuose. O TUM Šiaulių skyriuje vyko visų 5 šios mokyklos skyrių, esančių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, konkursas „Geriausias virėjas TUM 2025“, kurio nugalėtojai buvo apdovanoti nuolaidų sertifikatais stažuotei minėtame licėjuje Paryžiuje.

Kulinarinio konkurso nugalėtojams – stažuotė Prancūzijoje

Tarptautinės Ukrainos mokyklos Šiaulių skyriuje prieš savaitę vyko unikalus renginys. Iš TUM Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio filialų į Šiaulius suvažiavo moksleiviai į konkursą „Geriausias virėjas TUM 2025“.

Šis konkursas tapo įžanga į prancūziškos gastronomijos pavasarį. Atsiradusi galimybė stažuotis licėjuje Prancūzijoje, visų penkių TUM skyrių moksleivius paskatino aktyviai dalyvauti kulinarijos būreliuose. Šiauliuose surengtas konkursas 7–8 klasių moksleiviams iš visų skyrių. Konkurso komisijai vadovavo TUM vadovė Olena Vnukovska, jau dešimtmetį bendradarbiaujanti su aukštąja viešbučių-restoranų verslo mokykla.

Konkurso dalyviai turėjo įveikti du etapus – teorinį ir praktinį. Teorinio testo metu buvo tikrinamos konkursantų žinios apie produktų apdorojimą ir panaudojimą. Praktinė dalis vyko mokyklos virtuvėje. Kiekvienas konkurso dalyvis per 90 minučių turėjo pagaminti salotų ir patiekalą iš kiaušinių.

Prizais buvo įvertinti 5 konkurso dalyviai, o trys iš jų gavo ypatingus prizus – nuolaidą stažuotei Žano Druano licėjuje viešbučių-restoranų verslo mokykloje Paryžiuje. Pirmos vietos laimėtojui nuolaida siekia 70 procentų, antros – 50 procentų, o trečios – 30 procentų.

Visose TUM skyriuose yra mokomasi ne tik lietuvių, bet ir prancūzų kalbos.

Delegacija iš prestižinio Paryžiaus licėjaus

Antradienį į Lietuvą atskrido 25 žmonių kolektyvas iš Prancūzijos viešbučių-restoranų Žano Druano licėjaus „École Hôtelière de Paris Lycée Jean Drouant“ – 22 pirmo kurso studentai ir 3 vadovai. Tą patį vakarą jie surengė prancūziško meniu degustaciją „Shakespeare Boutique“ viešbutyje Vilniuje, o jau kitos dienos popietę – Šiaulių technologijų mokymo centro Prekybos ir verslo skyriuje (ŠTMC) .

Dalis studentų kartu su šefu gamino prancūziškus patiekalus renginio svečiams, o kita dalis juo aptarnavo.

27 metus Prancūzijoje gyvenanti Olena Vnukovska, kurios ryšių dėka ir gimė Lietuvos, Ukrainos ir Prancūzijos atstovų bendradarbiavimas, paaiškino, kad dar tik pusmetį licėjuje studijavę jaunuoliai – būsimi virtuvės šefai, viešbučių ir restoranų vadovai, nes baigę mokslus jie įgyja aukštąjį išsilavinimą.

Pirmiausia, dar prieš 12 metų, gimė licėjaus bendradarbiavimas su Kyjivo Tarptautinės Ukrainos mokyklos moksleiviais, tačiau prasidėjus karui Ukrainoje ir Lietuvoje įsikūrus TUM penkiems skyriams, bendradarbiavimas išsiplėtė į Lietuvą.

ŠTMC direktorė Jolita Vengrė pasakojo, kad pasiūlymą priimti svečius iš Paryžiaus gavo iš Tarptautinės Ukrainos mokyklos, su kuria palaiko draugiškus santykius.

„Mes įsitikinome, kad esame europinio lygio mokykla“, – džiaugėsi direktorė.

Nustebino prancūziškas desertas

Šiaulių technologijų mokymo centro salėje kviestinius svečius pasitiko aptarnaujantis personalas iš Prancūzijos. Susodinę svečius, jie maloniai nustebino šventiškai serviruotais stalais. Tarp svečių – kavinių ir restoranų atstovai, žymūs miesto žmonės.

Meniu – patiekalai, atskleidžiantys Prancūzijos virtuvės tradicijas. Užkandis – virtas kiaušinis, panardintas unikalioje masėje. Karštas patiekalas – Burgundiškas troškinys. Susirinkusius ypač nustebino desertas – prancūziški lietiniai crepes be įdaro, apelsinų, sviesto ir konjako užpile. Pateikiant desertą į svečių salę specialų vežimėlį įstūmė virtuvės šefas. Jis uždegė vežimėlyje buvusią viryklę ir joje pakaitino konjaką, kol jis užsiliepsnojo. Tuomet buvo išlietas ant padėklo su blyneliais ir desertiniu padažu.

Degustacijoje dalyvavusiems kavinių atstovams didžiausią įspūdį paliko būtent desertas. Jo pateikimas skyrėsi nuo lietuviškų blynelių tuo, kad pastarieji gardinami įdaru, o prancūziškų blynelių „vinis“ – desertinis padažas.