
Naujausios
Prekiautojus įskaudino kova dėl centimetrų
Vakar grupė Šiaulių centrinės turgavietės smulkiųjų prekiautojų gėlėmis varstė miesto Savivaldybės duris: ėjo „prie 7 langelio“ su šaukimais dėl padaryto administracinio nusižengimo.
„Man 75-eri, bet aš niekada dar tokios gėdos neturėjau, – tramdydama jaudulį sakė šiaulietė, prekiaujanti gėlėmis. – Trys policininkai! Jaučiausi labai pažeminta...“ Ji tapo praėjusį šeštadienį turgavietėje vykdytos kontrolės auka. Moters dėžės su gėlėmis buvo „įžengusios“ į valstybės žemę keliasdešimt centimetrų.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Jautė gėdą prieš pirkėjus
Trečiadienio rytas Šiaulių centrinėje turgavietėje. Dalis prekiautojų savo augalus išdėlioję aikštėje, dalis – šalia pastatų, kurie juosia turgaus aikštę. Būtent pasieniais išsibarstę gėlių pardavėjai praėjusį šeštadienį tapo pažeidėjais.
Miesto Savivaldybės Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Gagys, policijos pareigūnai nustatinėjo turguje ir eismo saugumo, ir prekybos viešosiose vietose taisyklių pažeidimus.
Prekiautojai pasakojo, kad iš ryto sulaukė perspėjimų pasitraukti iš valstybinės žemės, t. y. nuo šaligatvio – per valandą.
„Kad jie būtų anksčiau įspėję... Per valandą aš neturėjau galimybės išvežti dėžių su daigais, gėlėmis“, – pasakojo viena prekiautoja. Kiti sakė susispaudę arčiau pastatų, nes apie 1,20 metro esą priklauso pastatams, o jų savininkai leidę čia prekiauti – žodžiu arba pagal sutartis.
„Atėjo ir matavo, kiek centimetrų mes išlindę į valdišką žemę“, – stebėjosi prekiautojai.
„Buvo daug žmonių. Pirkėjai matė, kad prie mūsų policija, matavimai. Žmonės žiūrėjo į mus, kaip į nusikaltėlius. Mano vaikams kaimynė pasakė, kad eitų žiūrėti, ką močiutė kažką padarė“, – pasakojo 75-erių Irena Mastauskienė. Sakė anksčiau nepatyrusi tokios gėdos: „Negražiai su mumis pasielgė, filmavo, fotografavo...“
Kita prekiautoja Genė Mažeikienė sakė, kad jai skaudu dėl formalaus valdžios požiūrio: gėlėmis ar daigais šioje vietoje daugiausia prekiauja dar dirbantys kitus darbus žmonės ar pensininkai, kurie bando prisidėti kelis eurus pragyvenimui, tačiau vietoj pagalbos sulaukia nuobaudos. „Ir kam mes šiandien esame reikalingi?“ – klausė moteris.
Jos kolegė antrino: „Aš pati užauginu gėles, daigus, pati parduodu, ne perparduodu, noriu dirbti ir užsidirbti, bet sulaukiu grasinimų baudomis“.
Glaudžiasi pasieniais
Dalis prekiautojų turi sutartis su pastatų savininkais, kad gali prekiauti jiems priklausančioje teritorijoje. Kiti, kurie glaudžiasi prie baldų salono "Veroeva", tokių sutarčių neturi, nes pastato savininkė dar laukianti atsakymo iš Nacionalinės žemės tarnybos dėl galimybės subnuomoti teritoriją.
„Šiuos prekiautojus aš tarsi „paveldėjau“, kai nusipirkau pastatą“, – sakė Veronika Andrulienė, pastato, kuriame veikia baldų salonas, savininkė. Ji patvirtino leidusi prekiauti šalia pastato geranoriškai, nes suprantanti prekiautojų padėtį, be to, ir jai ši situacija nauja.
V. Andrulienė rodė atspausdintą prašymą Savivaldybės administracijos direktoriui „Dėl savivaldžiavimo veiksmų žemės sklype“, kurį jai pasiūlė užpildyti: jame įrašyta: „mano valdomame žemės sklype (...) asmuo (...) savavališkai, man nesutikus, vykdė prekybą žalumynais. Prašau nurodytam asmeniui taikyti administracinę atsakomybę“.
„Aš atsisakiau pildyti“, – paaiškino V. Andrulienė. Jai gėlininkai netrukdantys, atvirkščiai, tarsi saugo pastatą, kad kas nors neužstatytų įėjimo į parduotuvę, neužblokuotų privažiavimų pasikrauti baldus ir panašiai. Pastato sienos jau įlenktos neatsakingų vairuotojų.
Rūpinasi šaligatviu ir gatve
Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė sakė, kad buvo gautas skundas iš „Dvaro“ turgavietę valdančios UAB „Imondesima“, kad netvarkingai vykdoma turgaus prekyba.
Prekiautojai gėlėmis pasakojo, kad anksčiau patys prekiavę turgavietės aikštėje, tačiau pakilus mokesčiui nuo 5 eurų už metrą kasdien iki 9 eurų – nebepajėgę susimokėti. Dabar prie vieno iš pastatų prekiaujantys žmonės sakė mokantys 45 eurus per mėnesį už 2 kvadratinių metrų plotą. Jie sutiktų mokėti ir Savivaldybei, jeigu tik ši leistų prekiauti savo teritorijoje.
V. Pelenienė teigė, kad dar aiškinsis, ar gali pastatų savininkai subnuomoti savo valdomus plotus, ar jie neviršija savo įgaliojimų.
Paklausta, ar Savivaldybė galėtų leisti prekiauti turguje savo teritorijoje, V. Pelenienė atsakė, kad apie tai galima galvoti. Ji priminė situaciją su prekiautojais prie įėjimo į turgavietę. Ten buvo įteisinta prekybos vieta, patvirtintas mokestis – 20 eurų už dieną. Bet prekiautojų iš karto sumažėjo.
V. Pelenienė siūlė prekiautojams raštu kreiptis į Savivaldybės administracijos direktorių su prašymu, kad leistų prekiauti tam tikroje vietoje.
Skyriaus vedėja akcentavo, kad prekiautojai užima šaligatvį, kuriuo turėtų eiti žmonės. Birželio 27 dieną rinksis Saugaus eismo komisija, kuri svarstys saugaus eismo klausimus turgaus aikštėje. V. Pelenienės žodžiais, turėtų būti nubraižytos gatvės linijos, kad pėstieji važiuojamąja dalimi vaikščioti negalėtų. O kitoje pusėje esantys prekiautojai turėsią prekiauti atsisukę į aikštės vidų, o ne į važiuojamąją dalį.
Dėl nuobaudų prekiautojams skyriaus vedėja nuramino: kol kas bus žodiniai įspėjimai, o jeigu pažeidimai kartosis, „turbūt bus kitaip“.
Paklausta, ar neturėtų Savivaldybė padėti žmonėms – surasti kompromisą, pasiūlyti alternatyvą, V. Pelenienė stebėjosi: „Kaip padėti? Ar norite pasakyti, kad blogai buvo atlikta kontrolė?“
Siūlo prekiauti kitur
Šiaulių miesto mero pavaduotojas Domas Griškevičius patikino, kad kol kas nėra planuojama plėsti prekybos taškų ir siūlė prekiauti patvirtintose vietose, kurių mieste yra kelios dešimtys, taip pat – Pabalių turguje.
„Jeigu prekybininkai įsivaizduoja, kad tose vietose bus išplėsta prekyba, tai to neplanuojame daryti“, – sakė vicemeras.
Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėjos pavaduotojas Andrius Gagys, šeštadienį dalyvavęs prekiautojų patikrinimo akcijoje, sakė, kad yra visas kompleksas priemonių, kaip „suvaldyti“ situaciją turguje, bet nesiekiama to daryti „represinėmis priemonėmis“.
Paklaustas, ar ateinantį šeštadienį vėl bus tikrinama, kiek centimetrų prekiautojai įžengė į valstybės žemę, kurią valdo Savivaldybė, jis atsakė: „Taip, tikrinsim“ ir paaiškino – kai kurie prekiautojai buvo įžengę ir „daugiau negu metrą“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vakar prekiautojai gėlėmis buvo prisiglaudę prie parduotuvių sienų: apie 1 metrą 20 centimetrų esą jie gali prekiauti leidus pastatų savininkams.
Prekiautojai tikino praeiviams netrukdantys, o prekybos vietą visada išsivalo.
Sankcijų sulaukę prekiautojai mato, kad kitoje pusėje prekiaujama nepalikus laisvo šaligatvio ir jų tikrintojai nevaiko.