Prie Kryžių kalno — turizmo centras

Prie Kryžių kalno —  turizmo centras

Prie Kryžių kalno — turizmo centras

Vakar prie Kryžių kalno iškilmingai atidarytas Šiaulių rajono turizmo informacijos centras (TIC).

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Atėjo civilizacija

Ceremonijoje dalyvavo Ministras Pirmininkas Gediminas Kirkilas, būrys Seimo narių, apskrities ir savivaldybių vadovai. Naują statinį palaimino Šiaulių vyskupijos kancleris Evaldas Alūza. Ta proga Kryžių kalne pastatytas šiai progai skirtas kryžius.

Darbus atliko konkursą laimėjusi bendrovė „Aitra“. Kryžių kalno prieigos gerokai pasikeitė, jos pritaikytos šiuolaikinio turizmo reikmėms. Be TIC pastato, požeminės perėjos po keliu, įrengta 16 prekybos vietų po stogu, čia įrengtas vandentiekis ir kanalizacija su valymo įrenginiais, sanitarinis mazgas, išgręžtas artezinis šulinys, sutvarkyti elektros tinklai, apšvietimas, įrengta automobilių aikštelė ir kita.

Pastato plotas — 260 kvadratinių metrų. Yra salė filmams demonstruoti. Pasak rajono mero Algimanto Gaubo, Kryžių kalno aplinka tapo civilizuota.

Geltonų dolomitų ir raudonų plytų pastatas neišsiskiria iš Kryžių kalno peizažo, nes yra gerokai įleistas į žemę, yra už kelio. Pastato stogas apsėtas žole. Projekto autoriaus Rimanto Stuopelio teigimu, pagrindinė idėja buvo kuo maksimaliau išsaugoti susiformavusią erdvę aplink Kryžių kalną, o su statiniu „mandagiai atsitraukti“. Šio komplekso projektavimas užtruko aštuonerius metus.

TIC dirbs trys vadybininkai — gidai ir direktorė. Paklausta, koks pagrindinis TIC tikslas, Kristina Duseikaitė, direktorė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog TIC paskirtis — suteikti kuo daugiau informacijos apie Šiaulių rajono lankytinas vietas ir patį Kryžių kalną, platinti informacinę medžiagą ir suvenyrus. Vadybininkai — gidai, reikalui esant, galės vesti ekskursijas.

Visa tai kainavo 4,7 milijono litų. Dalis lėšų gauta iš Europos regioninės plėtros fondo, kita dalis — iš Vyriausybės investicijų programos, Privatizavimo fondo. Prisidėjo ir Šiaulių rajono savivaldybė, savo lėšomis parengusi pastato projektą, skyrusi pinigų aplinkai tvarkyti.

Vienuolikos metų kelias

Pirmasis projektas, kuriuo siekta išsaugoti Kryžių kalną kaip unikalų paminklą ir skatinti juo domėtis kaip pasaulio kultūros paveldu, buvo rengiamas 1997-1999 metais. Po metų gautos pirmosios ES lėšos — 148 tūkstančiai litų, už kuriuos surengta mokslinė konferencija ir fotoparoda. Tačiau svarbiausias darbas — parengtas 200 hektarų teritorijos detalusis planas, reglamentuojantis apribojimus ir Kryžių kalno savitumo galimybes.

2005 metais Šiaulių rajono savivaldybė skyrė pinigų TIC pastato projektui parengti. Galimybė pradėti įgyvendinti Kryžių kalno sutvarkymo projektą atsirado 2006 metais, gavus finansavimą, tada buvo padėtas kertinis TIC pastato akmuo.

PROJEKTAS : TIC pastatas su pagalbinėmis patalpomis ir infrastruktūra kainavo 4,7 milijono litų. Projektas rengtas aštuonerius metus. 

PERĖJA: Iš TIC kiemelio prie Kryžių kalno galima nueiti požemine perėja po plentu. 

KALNAS: Premjeras Gediminas Kirkilas su palyda eina prie Kryžių kalno. 

PREKYBA: Civilizuotai įrengtos ir prekybos vietos religine atributika.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.