
Naujausios
Prieš rinkimus politikai tampa geri
RINKIMŲ KARUSELĖJE POLITIKAI NERIASI IŠ KAILIO
Kad papultų į Seimą, politikai imasi bet ko: važinėja traktoriais po miestą naktimis, šoka „čečiotką“, tupia ant Lietuvos su lėktuvėliais, bando agituoti savo portretais ir beprasmiais lozungais. Partijos jau baigia rikiuoti kandidatus. Bet papulti į Seimą bandoma ir be partijų užnugario. Nedrįstantys kandidatuoti savoje apygardoje, bėga į kitą.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Šiauliuose du išsikėlė patys
Vyriausioji rinkimų komisija yra užregistravusi keliolika pavienių savarankiškų politinės kampanijos dalyvių. Iš jų du siekia tapti kandidatais Šiaulių miesto vienmandatėse apygardose.
Šiaulių „Aušros“ vienmandatėje apygardoje pats yra išsikėlęs vilnietis Saulius Lapienis, valstybės tarnautojas, Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūros vyriausiasis specialistas ir visuomenės veikėjas, o “Saulės“ vienmandatėje apygardoje — Zigmantas Jasas, Šiaulių pensininkų sąjūdžio pirmininkas.
Jiems, skirtingai nuo partijų kandidatų, iki rugsėjo 2 dienos reikia surinkti po tūkstantį apygardos rinkėjų parašų, kad būtų įregistruoti kandidatais į Seimo narius.
S. Lapienis „Šiaulių kraštui“ sakė politinės karjeros vartus atvėręs Atgimimo metais. Buvo vienas iš ekologinio klubo “Žemyna“ kūrėjų, dirbo Mokslų akademijoje, buvo Sąjūdžio steigiamojo suvažiavimo delegatu. Vėliau iš politikos pasitraukė ne vieneriems metams.
Mano, jog tada „drakonas mirė, bet gimė naujas, dar godesnis“, todėl jaučiąs pareigą grįžti į politiką, bet prie jokios partijos nenori šlietis. Šiauliuose kandidatuoja, nes tai — gimtasis miestas.
Z. Jasas „Šiaulių kraštui“ prisipažino dvejojęs, ar išsikelti kandidatu, bet paragino Šiaulių pensininkų sąjūdžio nariai.
„Mes per pusantrų metų smarkiai sustiprėjome, — sakė Z. Jasas, — artėjame prie tūkstančio narių. Jie man sakė: sukėlei tokį šurmulį, o dabar negi už partinius balsuosime? Tai ir nusprendžiau išsikelti “Saulės“ apygardoje.“
Šiaulių pensininkų sąjūdis, pasak Z. Jaso, kitose miesto vienmandatėse turės savo kandidatus — dabartinius parlamentarus vienmandatininkus Valerijų Simulik ir Edvardą Žakarį, kurie kandidatuos savose apygardose — Dainų ir „Aušros“. Pensininkai jų “partiniais“ nelaiko, mat jie yra Šiaulių pensininkų sąjūdžio nariai, įstoję dar prieš metus.
Rimantas Bašys bėga
Trečiasis šiaulietis parlamentaras vienmandatininkas Rimantas Bašys savojoje „Saulės“ apygardoje nebekandidatuos.
„Šiaulių kraštui“ R. Bašys sakė tapsiąs Darbo partijos kandidatu vienmandatėje Biržų-Kupiškio rinkimų apygardoje. Seimo narys neigia, jog baiminasi su šiauliečiais, savo apygardos rinkėjais, susitikti akis į akį.
Esą toks yra partijos sprendimas. Tačiau prisipažino, jog galėjo rinktis ir Šiaulius, bet esą partija čia turi stiprių kandidatų.
Darbo partija Šiaulių vienmandatėse kelia miesto Tarybos nares Angelę Kavaliauskienę („Aušros“), Danguolę Martinkienę (“Saulės“) ir europarlamentarės patarėja Briuselyje dirbančią Justiną Vitkauskaitę (Dainų).
„Svetimų“ yra ir daugiau
Tėvynės sąjunga ir krikdemai tik „Saulės“ apygardoje kelia šiaulietį — miesto Tarybos narį Vladą Damulevičių.
Kiti du konservatorių kandidatai Šiaulių vienmandatėse yra vilniečiai: Seimo narys Egidijus Vareikis („Aušros“) ir iš Šiaulių kilęs Vilniaus miesto tarybos narys Vidas Urbonavičius (Dainų). Pastarasis yra išgarsėjęs liudijimu teisėsaugai prieš kitą buvusį šiaulietį Evaldą Lementauską, kuriam yra pareikšti įtariamai dėl kyšio davimo.
E. Vareikis partijos tinklapyje skelbia, jog Šiaulius pasirinkęs, nes manąs, jog šis miestas turi būti ne provincijos miestas, o didmiestis. Partija nusprendusi, jog būtent jis gali šiam „dalykui“ pasitarnauti.
Konservatorių kandidatų į Seimą sąraše įrašyti du šiauliečiai — miesto Tarybos narys Jonas Bartkus ir Sąjūdžio Šiaulių skyriaus pirmininkas Algirdas Kulikauskas.
„Šiaulių krašto“ duomenimis, kitos Šiauliuose aktyviai dirbančios parlamentinės partijos, be šiauliečių parlamentarų kandidatais vienmandatėse kelia vietos politikus, todėl kone pusė miesto Tarybos dalyvaus Seimo rinkimuose. Liberalų ir centro sąjunga dar kelia verslo atstovų.
Liberalcentristas miesto meras Genadijus Mikšys kandidatuos Akmenės— Joniškio vienmandatėje. Vicemerės Alma Javtokienė ir Daiva Matonienė kausis toje pačioje — „Saulės“ — vienmandatėje apygardoje.
Su Valinsku — Dinius
Seimo rinkimuose dalyvaus dvi naujos partijos — Algirdo Paleckio „Frontas“ ir Arūno Valinsko “Tautos prisikėlimo partija“.
A. Valinskas tvirtina, jog partija kels kandidatus visose trijose Šiaulių vienmandatėse. Bet kol kas viešina vienintelį kandidatą — Laimontą Dinių, Šiaulių mero patarėją, buvusį liberalcentristą.
„Frontas“ suagitavo dar sykį rinkimuose dalyvauti ir vienmandatėje kandidatuoti socialistą miesto Tarybos narį Mindaugą Stakvilevičių. Pasak M. Stakvilevičiaus, į “Frontą“ jis neperėjo, tiesiog Socialistų partija per šiuos Seimo rinkimus eina kartu su “Frontu“.
Citata: Iki rugsėjo 2 dienos reikia surinkti po tūkstantį apygardos rinkėjų parašų, kad būtų įregistruoti kandidatais.
Kas kiečiau pasakys
Iki Seimo rinkimų likus apie 40 dienų, politinės partijos rinkėjus vis dar bando papirkti įvairiausiais šūkiais. Viliamasi, jog rinkėjai balsuos „už valstybės rūpestį žmonėmis“, “geresnę Lietuvą“, ar už “galimybių Lietuvą“.
Svajūnas SABALIAUSKAS
svajunas@skrastas.lt
Reklama gatvėje ir prekybos centre
Šiauliuose reklamuojasi Artūro Paulausko šypsena ir jo vadovaujama Naujoji sąjunga. Naujokų šūkis: „Priverčiame dirbti valdžia“.
Didelio formato Kazimiros Danutės Prunskienės reklamose politikė stovi prie dviračio ir jos Valstiečių liaudininkų partija teigia: „Kartu galime gyventi darniau“.
Autobusų stotelėse daugiausia reklamuojasi socialdemokratai, kurie tikina, jog jiems svarbu šūkis „Už valstybės rūpestį žmonėmis“.
Nušalintojo Prezidento Rolando Pakso partija „pasirinko“ didžiuosius prekybos centrus, kur prie kasų tvirtina, kad po rinkimų bus tvarka ir teisingumas. Kitos didžiosios ir mažosios partijos Šiauliuose viešoje erdvėje beveik pastebimos.
„Šiaulių kraštas“ klausė kalbos specialisto, vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko, politologo ir praeivių šiauliečių: ar politiniai šūkiai turi įtakos balsavimui.
Šūkiuose paslėpta žinia
Politologas Algis Krupavičius mano, kad partijos šūkis atspindi partijos kompetenciją, kvalifikaciją. Šūkis taip pat turi pateisinti rinkėjų lūkesčius ir viltis.
Partijos, kurios yra valdžioje, stengiasi pabrėžti savo kompetenciją ir veiklos rezultatus. Opozicinės partijos orientuojasi į rinkėjų lūkesčius.
A. Krupavičiaus nuomone, šūkis „Priverčiame dirbti valdžią“, tarsi pasako, kad tik dėl Naujosios sąjungos buvimo valdžioje, vyriausybė dirba geriau.
Socdemų šūkyje susipina nuveiktų darbų ir piliečių lūkesčiai, todėl jie teigia, jog jų prioritetas — „Už valstybės rūpestį žmonėms“. “Visuomenės nuomonių tyrimai parodė, kad dauguma piliečių galvoja, kad valdžia labiau turi rūpinti socialinėmis ir ekonominėmis problemomis. Tai ir yra panaudota šūkyje“, — sako politologas.
Darbo partijos „darbinis“ rinkimų šūkis “Už tikras nesunaikintas idėjas“. Šį savaitgalį bus nuspręsta, ar bus koreguojamas šis šūkis. “Šūkis — labai abstraktus, gali į jį įdėti bet kokį turinį. Šūkio adresatas — nelabai aiškus. Rinkėjams ne visai suprantama, ką norima pasakyti“, — mano politologas.
Neapibrėžti šūkiai
Praeituose Seimo rinkimuose darbiečiai neturėjo šūkio, jie naudojosi tik partijos — Darbo partija — pavadinimu ir tai buvo jų šūkis. Šiuose rinkimuose šūkio neturi ir R. Pakso vadovaujama „Tvarka ir teisingumas“. Pasak politologo, partijos pavadinimas tarsi ir nubrėžia politinius tikslus ir mobilizuoja rinkėją.
„Tvarka ir teisingumas“ reklamuojasi, skelbdami akciją, jog yra telefonas, kuriuo galima pranešti apie nesąžiningus valdininkus. Gavę pranešimą, tvarkiečiai išsiaiškins, bei atėję į valdžią nubaus prasižengėlį. Tai, pasak A. Krupavičiaus, nieko naujo. Ankstesniais rinkimais nubausti valdininkus ir labiausiai “nusikaltusius“ politikus žadėjo ir Naujoji sąjunga, net buvo sudarinėjami labiausiai nusikaltusių politikų dešimtukas.
Šūkis pastoviam elektoratui
Valstiečiai liaudininkai, skelbdami, jog „Kartu galime gyventi darniau“, tvirtina, jog “valstiečiai“ yra pasirengę dirbti su visuomene. “Šūkis — labai imlus, nes padeda konstruoti partijos ir rinkėjų dialogą“, — mano politologas.
Liberalų ir Centro sąjungos šūkis — „Geresnė Lietuva“. Tai, pasak A. Krupavičiaus, atsakas į dabartinę socialinę ir politinę situaciją. Tyrimai, rodo, kad Lietuvoje ekonominė, socialinė, šeimos ir finansinė situacija yra blogesnė nei buvo 2004 metų rinkimuose. Todėl minėtas šūkis tarsi kritikuoja dabartinę situaciją ir politiką. Kartu kritika nėra labai aštri, nes liberalcentristai yra valdančioje koalicijoje.
Tėvynės sąjunga skelbia: „Vardan Lietuvos“. “Konservatoriai kartoja senuosius šūkius“, — sako politologas.
A. Krupavičius įsitikinęs, jog liberali ar konservatyvi partija niekada nepasirinks šūkio „Už valstybės rūpestį žmonėmis“, nes “tai prieštaraus jų ideologijai“.
KONKURENCIJA: Reklaminiai stendai vienas po kito skelbia partinius šūkius ir demonstruoja partijų lyderių šypsenas.
PUOKŠTĖ: Prieš Seimo rinkimus politikai derina save prie senos arba prie naujos partijos, prie buvusios ar prie naujos rinkimų apygardos.
Dainiaus ŠUKIO montažas
Šūkiai — panašūs
Lituanistas, Šiaulių miesto politinis ir visuomenės veikėjas Juozas Pabrėža mano, kad šūkių turinys didelės reikšmės rinkėjams neturi.
„Gali akį patraukti grėsmingesni ar patrauklesni šūkiai. Pagrindiniai veiksniai — žmonių ar partijų daromi darbai. Jei bus išmestas geras populiarus šūkis, bet nebus atlikti darbai, tai jis taps visiškai bereikšmis“, — mano J. Pabrėža.
Pasak J. Pabrėžos, rinkėjas dažnai prieš balsuodamas permąsto, ar politinė partija, organizacija tęsi rinkiminius pažadus. Pasak lituanisto, partijų šūkių turinys labai panašus: žada geresnį gyvenimą, pakelti algas ir pensijas, žada neapibrėžtus dalykus.
Visos partijos prieš rinkimus žada geresnį gyvenimą ir neskelbia, kad didins mokesčius.
Stengsis Rugsėjo 1-ąją
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, kad politinė reklama gatvėse, kituose viešuose vietose gali kabėti iki rugsėjo 12 dienos. Po šios dienos tik Administracijos direktoriaus nustatytose vietose bus galima kabinti reklamą. Tai — rinkimų apylinkės. Visur kitur ji turėtų būti nuplėšta.
Rinkimuose ieškoma naujų rinkėjų patraukimo priemonių. Pavyzdžiui, internete gali susirasti politiką, kuris labiausiai atitinka rinkėją pagal pomėgius ir pažiūras. Rinkėjai nebeperkami sumuštiniais, arbata, ledais. Pasak Z. Vaigausko, pažeidimų gali būti per Rugsėjo 1-ąją, nes politikai, dalyvaujantys rinkimuose, stengsis kuo nuoširdžiau pasveikinti pedagogus ir mokytojus.
Vyriausiosios komisijos pirmininkas mano, jog politiniai šūkiai turi reikšmę pasirenkant partiją, ypač jei žmogus galutinai nėra apsisprendęs.
„Ypač didelės reikšmės turi nevykę šūkiai, kai partija mąsto vienaip, o skelbia kitaip. Parašykit, kad padidinsit pensijas ir padidinsit mokesčius, kas už jus balsuos?“ — svarsto Z. Vaigauskas.
APKLAUSA
Ar balsavimui turi reikšmės partijų šūkiai?
Genovaitė:
— Politinės lauko reklamos nepadeda apsispręsti už ką balsuoti. Dar nežinau už ką balsuosiu.
Ernesta:
— Valdžia sėdi ir nieko nedaro, kad kažką darytų dėl tos Lietuvos, būtų kitaip. Nesvarbu, kokia bus reklama, neisime ir nebalsuosime, nes naujai išrinkti tikrai geriau nepadarys.
Arūnas Vileikis, fotomenininkas:
— Mane politinė reklama erzina. Joks partijos šūkis neprivers manęs balsuoti už vieną ar kitą partiją. Iki šiol rinkimuose balsuodavau. Dabar, nežinau, ko gero neisiu.
Romualdas, gimnazistas:
— Pasidomiu politika, bet negaliu pasakyti, kokia partija geresnė ar blogesnė. Balsuoti galėsiu po dvejų metų, bet kol kas savo partijos neturiu.
VILIONĖS: Partijos šūkiais tikisi priartėti prie rinkėjų
STENDAS: Šiame stende, netoli Šiaulių miesto savivaldybės, dvi reklamos. Vienoje pusėje raginama balsuoti už „priverčiančius valdžia dirbti“, kitoje pusėje primenama, jog kai kuriuos darbus privalo nuveikti pats gyventojas...
Jono TAMULIO nuotr.
ATASKAITA: Politologas Algis Krupavičius sako, kad partijos, esančios valdžioje, šūkiuose skelbia nuveiktus darbus.
„Vakaro žinių“ nuotr.
AGITACIJA: Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas mano, kad kai kurios partijos šūkiuose naudoje neįgyvendinamus planus.
ELTA nuotr.
IŠNAŠA: Ypač didelės reikšmės turi nevykę šūkiai, kai partija mąsto vienaip, o skelbia kitaip.