
Naujausios
Prieš rugsėjo 1-ąją poliklinikose – pacientų antplūdis
Iki mokslo metų pradžios liekant vos pusantros savaitės poliklinikose padaugėjo besikreipiančių dėl sveikatos pažymų. Nors šeimos gydytojai kasmet ragina tėvus nedelsti ir atvesti moksleivius bei darželinukus sveikatos pasitikrinti kuo anksčiau, tačiau nemaža dalis vis dar laukia vos ne paskutinės dienos.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Eilės ir pas odontologus
Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centre antradienį perpiet netrūko pacientų. Daugiausiai tėvai su mokyklinio amžiaus vaikais ir sveikatos pažymomis rankose.
Iš burnos higienisto kabineto išėjusi šiaulietė Ilona su devynerių metų dukra Karolina pasidžiaugė, kad pavyko patekti pas specialistą jau kitą dieną, kai kreipėsi.
„Jau beveik viską susitvarkėme, atlikome visus tyrimus, buvo likę pasitikrinti tik pas dantų gydytoją. Dabar jau viskas“, – patenkinta šypsojosi Ilona.
Moteris sakė anksčiau nelaukdavusi rugpjūčio, bet šiemet taip susiklostė, kad dėl pažymos kreipėsi jau artėjant rugsėjui.
Dvylikos metų sūnų Matą pas odontologą atvedęs šiaulietis Tadas pasakojo, kad pažymos visiems trims vaikams jau seniai sutvarkytos. Kadangi dėl kasmetinio vaikų sveikatos patikrinimo kreipėsi iš karto po mokslo metų, eilėse pas šeimos gydytoją ir kitus specialistus ilgai laukti nereikėjo. Šį kartą pas dantų gydytoją atėjo su jaunėliu, nes apžiūros metu birželį burnos higienistė pastebėjo dantyje skylutę.
„Pas burnos higienistę birželį patekome be jokių problemų, priėmė tą pačią dieną, o pas odontologą jau reikėjo laukti daugiau kaip mėnesį“, – sakė Tadas.
Odontologijos centro burnos higienistė Rūta Siroveckienė sako, kad ateinančiųjų pasitikrinti dantis šiomis dienomis daug. Septynios centre dirbančios burnos higienistės per dieną patikrina po 20 vaikų. Kad nesusidarytų eilių, kai kurie vaikai nukreipiami į skausmo kabinetą arba pas tuo metu laisvus odontologus.
Pasak specialistės, tėvams kaskart primenama, kad nelauktų paskutinės dienos, nes dėl sveikatos pažymos naujiems mokslo metams galima kreiptis jau pavasarį.
„Po truputį pradeda eiti jau ir birželio mėnesį, bet didžiausias antplūdis vis tiek būna rugpjūčio pabaigoje“, – pažymi R. Siroveckienė.
Sveikatą pasitikrino apie 60 procentų vaikų
„Šios dienos užpildytos beveik vien vaikais“, – sako Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja Edita Liutkevičienė.
Pasak gydytojos, iki šios dienos sveikatos pažymas yra susitvarkę apie 60 procentų jos pacientų, likusieji, matyt, kreipsis per likusias rugpjūčio dienas ir rugsėjo pradžioje, mat pažymas į mokyklas ir darželius galima pristatyti iki rugsėjo 15 dienos.
„Reikia priminti, kad sveikatos pažymos išduodamos ir galioja visus metus. Pažymas galime išduoti ir gegužės mėnesį, ir dar anksčiau. Nebūtina laukti rugpjūčio ir sėdėti ilgose eilėse. Nuolat tai sakome tėvams, ir kai kreipiasi dėl kitų priežasčių, pačios siūlome pradėti tvarkytis sveikatos pažymą ateinantiems mokslo metams, kad nereikėtų atskirai registruotis“, – sako E. Liutkevičienė.
Kasmet vaikams atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai, patikrinami dantys, matuojamas ūgis ir svoris. Jeigu vaikas turi kažkokių sveikatos problemų (neurologinių, akių, širdies, stuburo ir pan.), reikalinga specialistų patikra.
Gydytoja paneigia nuomonę, kad daugiausiai profilaktinių patikrinimų tenka atlikti būsimiems pirmokams. Prie visų tyrimų, kurie atliekami bet kokio amžiaus darželį ir mokyklą lankantiems vaikams, prisideda tik akių gydytojo ir chirurgo patikra bei tyrimas dėl kirminų.
E. Liutkevičienė džiaugiasi, kad kasmet vis daugiau tėvų nusprendžia nebelaukti paskutinės dienos, be to, aktyviai domisi vaikų, taip pat ir vyresnių, sveikata, kiek priaugta ūgio, svorio, koks vaiko regėjimas.
Pildydama sveikatos pažymas gydytoja pastebi, kad dažniausi vaikų sveikatos sutrikimai – nusilpęs regėjimas ir stuburo problemos. E. Liutkevičienės įsitikinumu, stuburo problemas daugiausiai lemia mažas fizinis aktyvumas, netaisyklinga laikysena ir sėdėsena, o regėjimui kenkia nuolatinis žiūrėjimas į telefono, planšetės, kompiuterio ekraną.
„Pirmokai tokių sveikatos problemų dar beveik neturi, jos atsiranda baigiant pradines klases, penktoje klasėje“, – sako gydytoja.
E. Liutkevičienė atkreipia dėmesį, kad dėmesys vaiko sveikatai reikalingas visus metus, reikėtų stebėti, kaip jis leidžia laisvalaikį.
„Jeigu vaikas pritingi judėti, galbūt kartu su juo reikėtų leisti laisvalaikį: išeiti į kiemą pamėtyti kamuolį, užsirašyti į baseiną ir panašiai“, – pataria gydytoja.
Tėvai tampa sąmoningesni
Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius sako, kad pastaruosius kelerius metus nebėra tokios didelės pacientų apgulties prieš rugsėjo 1-ąją, kaip būdavo prieš penkerius metus.
„Tėvai darosi atsakingesni. Vedė vaikus jau nuo pavasario. Žinoma, rugpjūčio pabaigoje šiek tiek daugiau žmonių būna, bet spūsčių nėra“, – sako P. Andruškevičius.
Poliklinika šią vasarą priėmė tris odontologus, tad įstaigos vadovas viliasi, kad ir pas šiuos specialistus prieš rugsėjo 1-ąją didelių eilių neturėtų susidaryti.
Kaip chirurgui P. Andruškevičiui tenka vertinti darželinukų ir moksleivių stuburus, tikrinti, ar nėra plokščiapėdystės.
„42 metus tikrinu vaikus. Vis girdžiu, kad vaikų sveikata blogėja. Kaip chirurgas nepastebiu, kad kažkas žymiai blogėtų. Kaip buvo tam tikra dalis vaikų su stuburo iškrypimais, taip ir yra. Mano pastebėjimu, šiek tiek daugėja pilnapadžių vaikų. Populiari avalynė, vadinamieji kedai, savo daro“, – įsitikinęs gydytojas.
Darželinukai ir moksleiviai didelę dienos dalį praleidžia avėdami avalynę, todėl, pasak P. Andruškevičiaus, labai svarbu, kad ji būtų kokybiška, patogi, su tinkamu užkulniu, standžiu padu. Labai svarbu, kad bate koja nekaistų ir nešustų. Batai neturi veržti kojų, bet neturi būti ir per laisvi.
Jeigu vaikui nustatoma plokščiapėdystė, reikia nešioti specialius ortopedinius batų vidpadžius, daryti specialias pėdų mankštas.
„Tėvai labai didžiuojasi, kai vaikelis pradeda anksti vaikščioti. Mes to nerekomenduojame. Iki metų geriausia kai vaikas vaikšto kaip kačiukas, ant keturių, tada gerai vystosi pečių lankas, riešai, ir pėdutes laiko palenkęs po savimi, taip taisyklingai formuojasi vidinis išilginis pėdos skliautas“, – atkreipia dėmesį chirurgas.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja Edita Liutkevičienė tėvams nuolat primena, kad vaikų sveikatos pažymos išduodamos ir galioja visus metus, tad nebūtina laukti rugpjūčio pabaigos.
Artėjant rugsėjo pirmajai prie šeimos gydytojų ir odontologų kabinetų nusidriekia ilgesnės eilės – skubama susitvarkyti vaikų sveikatos pažymas darželiams ir mokykloms.