
Naujausios

Sulaukė lietuvių
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo organizuotame renginyje prisiminti 1951 metų trėmimai ir paminėta Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena.
Renginį Lietuvos himnu pradėjo jungtinis choras – Šiaulių "Dagilėlio" dainavimo mokyklos 3 klasės berniukų ir tremtinių.
Prisiminimais dalijosi buvę tremtiniai.
Šiaulietis Valentinas Kemėšis su tėvais ir broliais buvo išvežtas 1949 metais, bet atmintyje tvirtai įstrigo ir 1951-ųjų ruduo, kai į Irkutsko srities Tyretės rajono Tagnos kaimą buvo atvežti nauji tremtiniai.
Prie Tagnos upės nuo 1949 metų pavasario gyveno apie 60 lietuvių šeimų iš Aukštaitijos – Anykščių, Rokiškio. Nauji tremtiniai – 12–15 šeimų – buvo iš Joniškio, Žagarės.
V. Kemėšis prisimena, kaip pas mamą atskubėjusi rusė pranešė: atvežė lietuvių, bet jie kalbą kitaip – skyrėsi tarmės.
"Bėgome visi žiūrėti, ką atvežė", – sakė V. Kemėšis.
1949 metų tremtiniai jau buvo apsipratę – dirbo kolūkyje, Mašinų ir traktorių stotyje, turėjo gyvulių. Atvežtieji pamatė, kad lietuviai susirenka, padainuoja – tapo kiek drąsiau.
Pasak V. Kemėšio, 1951 metų tikslu buvo įvardijama ištremti tuos, kurie trukdo kolektyvizacijai, nors realybėje "buožės" nuosavybės nebeturėjo, jau buvo kolūkiuose. Vežė partizanų artimuosius, šeimas, kurių nariai buvo lageryje.
V. Kemėšis prisimena ir atitremtų joniškiečių istorijas: kažkieno artimas žuvęs partizanaudamas, kažkieno kentėjo lageryje. Apie 1958 metus iš lagerių į tremtį pradėjo atvažiuoti saviškiai.
Pasak V. Kemėšio, iš tremtinių buvo norima atimti Lietuvą, bet trėmimų vykdytojai nesumojo, kad Lietuva išvažiavo kartu su tremiamaisiais – su kalba, papročiais, tradicijomis: "Mes į Sibirą Lietuvą nusivežėme, išlaikėme, parsivežėme ir turime iki šių dienų."
Kartu su gervėmis
Šiaulietė 1951 metų tremtinė Onutė Čepienė prisiminimus pradėjo Antano Miškinio eilėmis: "Kur jūs lekiat, gervės mano mielos? Gal rytoj klegėsit pro tėvynę..."
Moteris prisimena: išvežė su gervėmis – spalio mėnesį, tik gervės skrido ten, kur šilčiau, kur geresnis maistas, o tremtinių vagonai judėjo į priešingą pusę.
Atmintyje liko pilnas vagonas: pagyvenusių, jaunų, vaikų... Pakeliui tremtiniai giedodavo rožinį – O. Čepienės tėvai buvo giedoriai. Jaunimas prisimindavo perskaitytas knygas, eilėraščius, žaidimus.
Kelionė truko tris savaites.
"Skaudu buvo ir namus palikti, ir kad nusikaltėliais buvo padaryti ir vaikai", – kalbėdama apie vagone gimusią mergaitę, sakė O. Čepienė.
Moteris prisiminė ir kartu tremtą dainininko (bosas), karininko, karo topografo, politinio kalinio Antano Kučingio seserį su paralyžiuotu sūnumi.
Atmintyje liko pirmosios atitremtųjų mirtys, jas žymėjo kryžius ir trys kauburėliai.
Birželį O. Čepienė su artimaisiais pervažiavo į Tomską, nes 1952 metais buvo sugauti ir čia atvežti Lietuvoje išsislapstę broliai.
"Dievas parvedė mus į Lietuvą", – sakė O. Čepienė. Namo sugrįžo visi: abu tėvai ir septyni vaikai.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo vadovė Valerija Jokubauskienė informavo apie artimiausius susitikimus.
Spalio 30 dieną buvę tremtiniai ir politiniai kaliniai rinksis į talką Ginkūnų kapinių tremtinių sektoriuje grėbti lapų. Lapkričio 2 dieną susitikę prie didžiojo kryžiaus pagerbs mirusiuosius, uždegs žvakutes tiems, ant kurių kapo jų nebus. Aplankys ir daubą – vadinamuosius Šiaulių mažuosius Tuskulėnus.
