Profesijos mokymai – nepasiturintiems

Profesijos mokymai – nepasiturintiems

Pro­fe­si­jos mo­ky­mai – ne­pa­si­tu­rin­tiems

Šiau­lių pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­ro Pre­ky­bos ir vers­lo sky­riu­je san­dė­li­nin­ko pro­fe­si­jos šiuo me­tu mo­ko­si sep­ty­ni Šiau­lių lai­ki­no­jo ap­gy­ven­di­ni­mo tar­ny­bos gy­ven­to­jai. Pre­ky­bos ir vers­lo sky­riaus ve­dė­ja dr. Re­na­ta Ver­šins­kie­nė sa­ko, kad pa­rei­gin­ges­nių mo­ki­nių dar rei­kė­tų paieš­ko­ti, ir la­bai ti­ki­si, kad įgy­ta pro­fe­si­ja šiems žmo­nėms pa­dės at­si­sto­ti ant ko­jų.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Mo­ki­nių ieš­ko­jo pa­tys

Dvi mo­te­rys ir pen­ki vy­rai 30–50 me­tų am­žiaus moks­lus Pre­ky­bos ir vers­lo sky­riu­je pra­dė­jo rugp­jū­čio pra­džio­je, o baigs prieš Ka­lė­das. Da­bar mo­ki­niai kiek­vie­ną die­ną krem­ta teo­ri­ją, o ne­tru­kus pra­si­dės pra­kti­nės pa­mo­kos, vė­liau – pra­kti­ka įmo­nė­se.

Šiau­lių pro­fe­si­nis ren­gi­mo cent­ras yra vie­nas iš jung­ti­nės su­tar­ties par­tne­rių su So­cia­li­nės in­teg­ra­ci­jos cent­ru, pa­gal ku­rių pro­jek­tą Pre­ky­bos ir vers­lo sky­rius įsi­pa­rei­go­jo ap­mo­ky­ti 15 žmo­nių. Ta­čiau mo­ki­nius te­ko su­si­ras­ti pa­čiai mo­kyk­lai.

Ki­lo min­tis kreip­tis ten, kur yra dau­giau­siai žmo­nių, rei­ka­lin­gų pa­gal­bos. Pa­si­kal­bė­ti su Lai­ki­no­jo ap­gy­ven­di­ni­mo tar­ny­bos (bu­vę Nak­vy­nės na­mai) gy­ven­to­jais pa­dė­jo šios tar­ny­bos so­cia­li­nė dar­buo­to­ja.

Vie­ni iš pa­kvies­tų­jų yra bai­gę dvy­li­ka, ki­ti – de­vy­nias ar de­šimt kla­sių. Pa­sak R. Ver­šins­kie­nės, įti­kin­ti įgy­ti pro­fe­si­ją leng­viau se­kė­si tuos, ku­rie tu­ri vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą.

Iš mo­ky­tis pa­kvies­tų žmo­nių, tik vie­nas dar pir­mą sa­vai­tę nu­spren­dė mes­ti moks­lus.

„Žmo­gus tie­siog pa­bū­go, kad ne­su­ge­bės, kai pra­si­dės dar­bas su įren­gi­mais ir įran­ga“, – pa­sa­ko­ja R. Ver­šins­kie­nė.

Ki­ti mo­ki­niai, pa­sak ve­dė­jos, stro­piai lan­ko pa­mo­kas, yra la­bai pa­rei­gin­gi, vi­sa­da iš anks­to pra­ne­ša, jei ne­ga­lės at­vyk­ti į pa­mo­ką. Ir mo­ky­mo prie­mo­nes, net pa­pras­tą są­siu­vi­nį ar pieš­tu­ką, šie žmo­nės kur kas la­biau ver­ti­na ir bran­gi­na.

Pre­ky­bos ir vers­lo sky­riaus ini­cia­ty­va šie mo­ki­niai gau­na ne­mo­ka­mus pie­tus.

Mėgs­ta­miau­sia pa­mo­ka – in­for­ma­ti­ka

Mo­ky­ti san­dė­li­nin­ko pro­fe­si­jos suau­gu­siuo­sius pa­si­rink­ta neat­si­tik­ti­nai. Prieš tai bu­vo do­mi­ma­si, ko­kių dar­buo­to­jų dar­bo rin­ko­je šiuo me­tu rei­kia la­biau­siai. Sky­riaus ve­dė­ja ti­ki­si, kad bent da­lis mo­ki­nių liks dirb­ti įmo­nė­se, ku­rio­se at­liks pra­kti­ką.

Mo­ki­niai mo­ko­si dirb­ti ap­skai­tos bu­hal­te­ri­nė­mis pro­gra­mo­mis, dar­bo kom­piu­te­riu, san­dė­lio or­ga­ni­za­ci­nių dar­bų.

Ve­dė­ja sa­ko, kad prieš atei­da­mi į mo­ky­mus ne vi­si mo­kė­jo nau­do­tis kom­piu­te­riu, to­dėl da­bar jiems in­for­ma­ti­ka yra pa­ti įdo­miau­sia pa­mo­ka. Kar­tais net lie­ka po pa­mo­kų, kad ga­lė­tų pa­si­nau­do­ti kom­piu­te­riu.

Rei­kia ki­to­kio bend­ra­vi­mo

R. Ver­šins­kie­nė sa­ko, kad su­si­dū­rus su šiais žmo­nė­mis pa­si­kei­tė ir jos pa­čios, ir ki­tų sky­riaus dar­buo­to­jų nuo­mo­nė.

„Tai – žmo­nės, ku­rie su­si­klos­čius tam tik­roms ne­pa­lan­kioms ap­lin­ky­bėms at­si­dū­rė ten, kur yra, ta­čiau jais pa­ti­kė­jus ir nor­ma­liai bend­rau­jant ga­li­ma pa­siek­ti la­bai ge­rų re­zul­ta­tų“, – įsi­ti­ki­nu­si ve­dė­ja.

Bend­rau­da­ma su Nak­vy­nės na­mų gy­ven­to­jais R. Ver­šins­kie­nė pa­ste­bė­jo, kad ne­re­tai jie jau­čia­si už­gui­ti, ne­pa­si­ti­ki sa­vi­mi. Grei­čiau­siai tam įta­kos tu­ri ap­lin­ka, ku­rio­je gy­ve­na, žmo­nės, su ku­riais ten­ka su­si­dur­ti, bend­rau­ti. Ne pa­slap­tis, kad daž­nai apie šiuos žmo­nes dau­ge­lis tu­ri išanks­ti­nę nuo­mo­nę, taip pat ir darb­da­viai.

„Su to­kiais so­cia­liai pa­žeis­tais žmo­nė­mis tu­rė­tu­me bend­rau­ti ki­taip, jaut­riau, ta­da gal­būt si­tua­ci­ja bū­tų ki­to­kia. Šie žmo­nės tik­rai ga­li ir no­ri dirb­ti“, – įsi­ti­ki­nu­si R. Ver­šins­kie­nė.

Kai baigs mo­ky­mus ši žmo­nių gru­pė, pla­nuo­ja­ma su­rink­ti dar vie­ną – la­biau mo­te­riš­ką, ir mo­ky­ti vi­rė­jo ama­to. Mat vi­rė­jų dar­bo rin­ko­je taip pat la­bai trūks­ta.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pre­ky­bos ir vers­lo sky­riaus ve­dė­ja dr. Re­na­ta Ver­šins­kie­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad pa­šal­pas gau­nan­čių žmo­nių ge­ro­kai su­ma­žė­tų, jei­gu vi­suo­me­nė at­si­kra­ty­tų išanks­ti­nių nuo­sta­tų ir pa­ti­kė­tų žmo­nė­mis.