
Naujausios
Profesijos patarėjų veikla mokyklose pasiteisino
Šiaulių miesto savivaldybė buvo pirmoji, kuri nuo 2017 metų rugsėjo pradėjo finansuoti ugdymo karjerai specialisto etatus bendrojo lavinimo mokyklose. Kad tokių specialistų reikia, neabejojama, ir finansavimas bus tęsiamas toliau. Tik problema, kad iki šiol nėra įstatyminės bazės, kaip tiksliai reikėtų įvardinti tokius specialistus, kokias konkrečiai funkcijas jie turėtų atlikti ir kaip jie turėtų būti finansuojami.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Įstatymas yra, o poįstatyminių aktų – ne
Pasak Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorės Astos Lesauskienės, Švietimo įstatyme yra atsiradusi sąvoka „karjeros specialistas“, ir kad toks specialistas turėtų būti bendrojo ugdymo mokyklose, bet iki šiol nėra jokių poįstatyminių aktų, kurie apibrėžtų, koks tai specialistas ir kaip jis turėtų būti finansuojamas.
Šiaulių miesto savivaldybė savo iniciatyva nusprendė visose 26 miesto progimnazijose ir gimnazijose įsteigti po vieną ugdymo karjerai specialisto etatą, dar vienas etatas įsteigtas Švietimo centre. Šis specialistas koordinuoja mokyklų ugdymo karjerai specialistų veiklą.
„Mes siekiame, kad kiekvienoje švietimo įstaigoje, kur dirba šie specialistai, būtų jų pareigybių aprašymai, būtų suburtos profesinio orientavimo ar socialinių kompetencijų ugdymo koordinacinės grupės. Netgi turėtų būti skirta patalpa ar kita vieta, kur vyktų ugdymo karjerai užsiėmimai“, – sako A. Lesauskienė.
Tokių specialių patalpų kol kas neturi tik Ragainės ir Jovaro progimnazijos.
Aptarti rezultatai
Vakar sukviestas Šiaulių mokyklų direktorių pasitarimas, kuriame aptarta, kaip sekasi ugdymo karjerai specialistams.
Departamento direktorės duomenimis, kai kurios mokyklos ugdymo karjerai programą integruoja į mokomuosius dalykus arba neformaliojo švietimo užsiėmimus.
Stasio Šalkauskio ir Didždvario gimnazijose antros klasės mokiniai turi vieną savaitinę valandą karjeros ugdymui, o „Romuvos“ gimnazijoje 3–4 klasių mokiniai – taip pat vieną savaitinę valandą kaip pasirenkamą dalyką.
Karjeros ugdymo veiklos susideda iš trijų sričių. Viena iš jų – mokinių išvykos į aukštąsias mokyklas bei profesinio rengimo centrus. Atsiradus ugdymo karjerai specialistams mokyklose tokių išvykų padaugėjo dvigubai (gimnazijose nuo maždaug 100 iki 200).
„Mūsų šiek tiek netenkina gimnazistų išvykų aktyvumas į profesinio rengimo centrus. Aktyviau tai vykdo progimnazijos. Gal gimnazijos nemato poreikio arba bijo, kad mokiniai išeis ten ir išsineš krepšelį?“ – svarsto A. Lesauskienė.
Kita sritis – pažintiniai vizitai į organizacijas, įmones. Šių vizitų ypač padaugėjo atsiradus ugdymo karjerai specialistams. Pasak A. Lesauskienės, įmonėse klasės lankydavosi ir anksčiau, tačiau dabar stengiamasi, kad į konkrečias įmones, įstaigas vyktų tie mokiniai, kuriems tikrai įdomu, kurie turi atitinkamų kompetencijų. To prašė ir įmonių vadovai, nes nori, kad darbuotojų skiriamas laikas nenueitų veltui, o veiklos mokiniams būtų tikrai naudingos, ne dėl „pliusiuko“.
Naujovė – intensyvieji vizitai į įmones ir organizacijas.
„Praeitais mokslo metais į tokias beveik praktikas buvo išvykę 400 gimnazistų. Gal tas skaičius ir neatrodo toks didelis, kai Šiauliuose yra apie 4 tūkstančiai gimnazistų, bet tai buvo karjeros specialistų, dalykų mokytojų, auklėtojų atrinkti mokiniai, pagal jų kompetencijas ir poreikius, „pasimatuoti“ profesiją. Jie į pasirinktas organizacijas vyko ne vieną kartą ir prabuvo ten ne po vieną valandą“, – pasakoja A. Lesauskienė.
Liko ne visur
Pasak departamento vadovės, profesinis orientavimas, profesijos patarėjai mokyklose nėra visiška naujovė. Prieš maždaug aštuonerius metus buvo vykdomas Europos Sąjungos projektas, kurį įgyvendinant buvo ruošiami profesinio orientavimo specialistai, jie įdarbinti mokyklose. Tačiau pasibaigus projektui ne visos mokyklos išgalėjo pasilikti tokius specialistus.
Taip buvo ne tik Šiauliuose, bet ir kituose šalies miestuose bei miesteliuose. Nemažai šalies mokyklų pačios iš savo resursų išlaiko profesinio orientavimo specialistus. Šiauliečių pavyzdžiu kol kas pasekė tik Panevėžys, kurio savivaldybė taip pat išlaiko profesijos patarėjų etatus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė sako, kad ugdymo karjerai specialistų reikalingumu neabejojama.