
Naujausios
Psichoterapijos pagalba – psichotraumą patyrusiems pacientams
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos specialistai nuo kovo 1 dienos pradėjo teikti nemokamą ambulatorinę psichoterapijos pagalbą psichotraumą patyrusiems pacientams.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Reikalingas šeimos gydytojo siuntimas
Ambulatorinė psichoterapijos pagalba pacientams, turintiems šeimos gydytojo siuntimą psichiatro konsultacijai, yra teikiama Psichiatrijos klinikos Krizių intervencijų, priėmimo ir komunikacijų centre.
„Džiugu tai, kad paslauga yra nemokama, ir yra prieinama mažas pajamas turintiems žmonėms“, – sako Psichiatrijos klinikos vadovė Ilona Pavlavičienė.
Anksčiau psichoterapijos paslauga pacientams buvo mokama, nemokamai ji buvo teikiama tik pacientams, kurie gydėsi stacionare. Pasak I. Pavlavičienės, ne visada besigydant stacionare pakakdavo psichoterapijos konsultacijų, tad išėjęs iš ligoninės pacientas už paslaugas jau turėdavo mokėti iš savo kišenės, o tai ne visi pacientai galėdavo sau leisti.
Nuo šiol psichoterapijos paslaugas bus galima gauti ir negulant į ligoninę.
„Jeigu žmogus patyrė psichotraumą, pagalbos reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris parašys siuntimą psichiatro konsultacijai. Atvykus pas mus, psichiatras pakonsultuos ir priims sprendimą, kaip pacientas bus gydomas toliau “, – aiškina I. Pavlavičienė.
Pasak vadovės, eilių patekti pas specialistus nėra, pagalbą pacientams stengiamasi suteikti kuo greičiau.
Psichotraumų patiria dažnas
Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė sako, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis finansuojami 24 susitikimai su specialistu per metus. Gydymo kurso metu rekomenduojami 1–2 individualūs ar grupiniai susitikimai.
„Jei žmogus nori tik psichoterapijos paslaugų, jam gali atrodyti perteklinė gydytojo psichiatro konsultacija, tačiau įstatymuose vienareikšmiškai numatyta, kad psichoterapinį gydymą skiria gydytojas psichiatras, jis taip pat kartą per mėnesį konsultuoja pacientą ir stebi jo gijimą. Taigi šio dalyko niekaip negalime apeiti“, – sako L. O. Mikelevičienė.
2018 metais Krizių intervencijų, priėmimo ir komunikacijų centre pagalba buvo suteikta 390 žmonių. Tačiau poreikis, pasak medikų, yra žymiai didesnis, nes į stacionarą patenka tik ypač sunkūs ligoniai.
„Kai netenkame artimo žmogaus, darbo, susergame sunkia liga, išsiskiriame ar patiriame kitą psichotraumą, visi mes patenkame į didesnę ar mažesnę krizę. Dalis žmonių iš tokios situacijos patys ar su artimųjų pagalba gali išeiti, o kiti – ne. Medikamentais nuo krizės nepagydysi, reikalinga psichoterapeuto pagalba, kuris padeda žmogui išgyventi krizę“, – sako Danguolė Akramienė, Krizių intervencijų, priėmimo ir komunikacijų centro laikinoji vedėja.
Pasak gydytojos, kiek reikia susitikimų su psichoterapeutu (individualių ar grupinių), priklauso nuo krizės sunkumo: gali užtekti ir vieno, dviejų, o gali reikėti ir 10–12 susitikimų kurso ir dar palaikomosios psichoterapijos (vienas susitikimas per mėnesį).
Galima gydytis ir anonimiškai
D. Akramienė sako, kad vis dar nemažai žmonių bijo kreiptis į psichiatrus, baiminasi, kad „įrašas“ apribos kai kurias gyvenimo sritis.
„Nors visuomenės požiūris į psichiatriją keičiasi, tačiau stereotipai tebeegzistuoja, todėl ir savižudybių tiek daug“, – sako gydytoja.
L. O. Mikelevičienė atkreipia dėmesį, kad sergant tam tikromis psichikos ligomis, pacientas gali būti gydomas ir anonimiškai, tačiau už gydymą tenka susimokėti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Iš kairės: Psichiatrijos klinikos vadovė Ilona Pavlavičienė, vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė ir Danguolė Akramienė, Krizių intervencijų, priėmimo ir komunikacijų centro laikinoji vedėja, pristatė nuo kovo 1 dienos klinikoje teikiamas nemokamas ambulatorines psichoterapijos paslaugas.