
Naujausios
Pučiamųjų orkestras – kultūros ženklas
Pusšimtis metų – tiek laiko Šiauliuose gyvuoja pučiamųjų orkestras. Kolektyvas intensyviai pluša ruošdamasis šventei. Orkestras viliasi, kad į šventinį koncertą ateis ir buvusieji nariai, ir tie, kam pučiamųjų muzika miela širdžiai. „Orkestras yra būtinas, jeigu miestas nori būti kultūringas“, – sako orkestro vadovas ir dirigentas Sigitas Vaičiulionis.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Koncertas-sumuštinis
Pučiamųjų orkestro jubiliejaus šventė vyks balandžio 29 dieną Šiaulių koncertų salėje „Saulė". Darbo šimtadienį paminėjęs naujasis orkestro vadovas ir dirigentas Sigitas Vaičiulionis žada, kad šventinis koncertas nenuvils, ir vadina jį sumuštiniu, kuris turėtų būti labai skanus. Jame bus maršų, klasikos, populiariosios muzikos, operečių arijų.
Koncerte dainuos Liudas Mikalauskas (bosas), Onutė Kolobovaitė (sopranas), Juozas Janužas (tenoras), Šiaulių universiteto Menų fakulteto mišrus choras „Studium“ (vadovė Birutė Janonienė), kornetu gros solistas Ignas Vaišnoras, mušamaisiais – Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos mušamųjų instrumentų ansamblis „Ritmas kitaip“ (vadovas Arūnas Banys), šoks Šiaulių kultūros centro choreografijos studijos „Aušrelė“ šokėjos (vadovas Mindaugas Kosaitis).
„Stengiamės parodyti tai, kas esame, kas norėtume būti. Mūsų koncerte – įvairus ir platus repertuaras, kuriame atsispindės kasdienis orkestro darbas“, – sakė S. Vaičiulionis.
Orkestras – miesto veidas
„Visame pasaulyje kultūrinio gyvenimo pagrindas yra orkestras: kamerinis, simfoninis ar pučiamųjų. Orkestras akompanuoja chorams, solistams, instrumentalistams. Orkestras yra būtinas, jeigu miestas nori būti kultūringas. Šiaulių pučiamųjų orkestras gyvuoja 50 metų, tai reiškia, kad jis sudaro nemažą miesto kultūrinio veido dalį“, – įsitikinęs S. Vaičiulionis.
Pasak kolektyvo vadovo, orkestro paskirtis gali būti labai įvairiapusė, tačiau Lietuvoje labiau įprasta, kad jis akompanuoja kitiems atlikėjams, groja įvairiose miesto šventėse, eitynėse, pakeliant vėliavą ir panašiai, tačiau labai retai rengiami vien pučiamųjų orkestrų koncertai salėse. Nors pasaulyje tai nėra naujiena. Orkestrams specialiai kuriami kūriniai arba aranžuojami jau žinomi. Koncertinis repertuaras gali būti nuo klasikos iki populiariosios muzikos.
S. Vaičiulionis sako, kad pučiamųjų muzika klausytojams patinka, ir tai nenuostabu, nes pučiamieji instrumentai istoriškai senesni, pavyzdžiui, už styginius.
Nors S. Vaičiulionis orkestrui pradėjo vadovauti tik šių metų pradžioje, tačiau su kolektyvu, kaip chorų vadovas ir dirigentas, bendradarbiauja nuo 1973-ųjų. Tais laikais kasmet vykdavo dainų šventė ir pučiamųjų orkestras akompanuodavo chorams.
„Kažkada nereikėjo groti rimtosios muzikos, akompanuoti solistams, paprastai orkestras grodavo maršus miesto šventėse, akompanuodavo chorams, grodavo jungtiniame orkestre per respublikines dainų šventes“, – sako S. Vaičiulionis.
Dabar pučiamųjų orkestras koncertuoja salėse ir net bažnyčiose. Iš pastarojo meto vienas įsimintiniausių ir gražiausių koncertų – su pianistu Rimantu Vingru atlikta Džordžo Geršvino „Žydroji rapsodija“.
Muzikantai – aukso vertės
Vienas iš orkestro senbuvių – Virginijus Stonkus. Į kolektyvą kaip muzikantas atėjo apie 1980-uosius, po kelerių metų tapo orkestro vadovu ir šias pareigas ėjo net 26 metus. V. Stonkus orkestre groja obojumi ir juokauja, kad tikriausiai yra vienintelis visoje apskrityje obojininkas.
Buvęs ilgametis vadovas apžvelgia į repeticiją susirinkusius orkestrantus. Tarp jų nemažai ilgamečių ir visi – aukso vertės. Jų nebūtų kuo pakeisti. Pasak V. Stonkaus, anksčiau Šiaulių konservatorija paruošdavo specialistų, kurie ateidavo į orkestrą, o dabar to nebėra, sumažėjo stojančiųjų.
V. Stonkus prisimena laikus, kai kūrėsi kooperatyvai ir daug muzikantų išėjo į verslą. Tačiau tada užteko poros mėnesių surinkti naujus narius. Dabar tai padaryti būtų be galo sunku.
Naujo muzikanto atėjimas į orkestrą – įvykis. Kaip tik šią savaitę orkestre pradėjo dirbti 28 metų šiaulietis Darius Kaškelis. Jis groja eufonija ir sako, kad šalyje šiuo instrumentu grojančiųjų taip pat nėra daug.
D. Kaškeliui darbas orkestre ne naujiena, todėl ir jaudulio prieš artėjantį šventinį koncertą sako nejaučiantis.
Šiuo metu orkestre groja trys dešimtys vyrų. Orkestrantai šypsosi, kad yra turėję ir merginų, bet jos ilgai kolektyve neužsibūna. „Gal nejauku būti tarp tiek vyrų“, – svarsto.
Orkestro pasirodymus papuošia „Aušrelės“ šokėjų pasirodymai.
Koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje
Šiaulių pučiamųjų orkestrą 1966 metais įkūrė Stasys Jautakas. Pirmasis koncertas įvyko 1967 metų gegužės 1-ąją Šiaulių parko vasaros sezono atidarymo proga.
Nuo 1970 metų orkestras dalyvauja respublikinėse, vėliau Pasaulio lietuvių dainų šventėse, ne kartą yra tapęs šių švenčių prizininku ir laureatu.
„Anksčiau koncertuodavome daug, labai daug būdavo renginių mieste, alga buvo nedidelė, bet jos niekas veltui nemokėjo“, – prisimena V. Stonkus.
Buvęs vadovas prisimena laikmetį, kai naikinta viskas, kas buvo. Grėsmė buvo iškilusi ir Šiaulių pučiamųjų orkestrui. „Visada sakydavau: kas nemaitina savo orkestro, maitina svetimą. Jei neturi savo, turi samdyti orkestrą, jeigu išgali“, – sako V. Stonkus.
Orkestras išliko ir dabar per metus surengia apie 40 koncertų. Koncertuoja Šiaulių mieste ir apskrityje, dalyvauja tradiciniuose festivaliuose Mažeikiuose, Panevėžyje, Kaune, Palangoje, Plungėje ir kituose miestuose, respublikiniuose pučiamųjų orkestrų čempionatuose. Paskutiniai pasiekimai – tarptautiniame festivalyje „Baltarusiškos fanfaros-2011“ laimėti apdovanojimai. Koncertuota Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Olandijoje.
Orkestras yra koncertavęs kartu su tarptautinių konkursų laureatais Jurgita Lopetaite, Judita Leitaite, Rimantu Vingru, Vytautu Juozapaičiu ir kitais žinomais atlikėjais. Buvo parengtos koncertinės programos su solistais Egidijumi Sipavičiumi, Merūnu Vitulskiu, folkloro ansambliu „Salduvė“, liaudiškos muzikos ansambliu „Saulė“, jaunimo kameriniu choru „Atžalynas“, Šiaulių berniukų ir jaunuolių choru „Dagilėlis“, bendradarbiaujama su įvairiais vidurinių mokyklų muzikiniais ansambliais, ruošiant valstybinių švenčių programas.
Pučiamųjų orkestro muzikantai groja ir Šiaulių simfoninio orkestro sudėtyje.
Orkestrui yra vadovavę S. Jautakas, Vincas Masionis, Tadas Kazlauskas, Kazimieras Venclova, Romualdas Jankus, Pranas Čepulis, V. Stonkus, Vytautas Pilibavičius, Gediminas Brūzga. Dabartinis orkestro meno vadovas ir dirigentas – S. Vaičiulionis, dirigentas – Gediminas Brūzga.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
VADOVAS: Naujajam orkestro meno vadovui ir dirigentui Sigitui Vaičiulioniui teko atsakinga užduotis – parengti šventinę orkestro 50-mečio programą.
MUZIKANTAS: Obojumi grojantis Virginijus Stonkus Šiaulių pučiamųjų orkestre jau 35-erius metus. Kolektyvui vadovavo 26 metus. Muzikantas juokauja, kad būnant vadovu daugiau garbės ir šlovės, bet ir skaudžiau „lupa“, o muzikantui pylos duoda tik orkestro vadovas.
NAUJOKAS: Šiaulietis Darius Kaškelis – orkestro naujokas. Groja retu instrumentu eufonija.
ORKESTRAS: Šiaulių pučiamųjų orkestras jau 50 metų renkasi į repeticijas tam, kad džiugintų klausytojų širdis.