
Naujausios
Rekonstrukcija paslydo ant suolo
Šiaulių miesto savivaldybės ir rangovo sutartis dėl Saulės laikrodžio aikštės kapitalinio remonto bus nutraukiama abipusiu susitarimu. Rangovas pats susitarimą inicijavo, išsiaiškinęs, jog pagal iškeltas užduotis ir skirtas lėšas negalės kokybiškai atlikti darbo. Aikštės amfiteatro suolams būtinas naujas pamatas, kurio nereikalauta įrengti.
Rūta JANKUVIENĖ
Ekspertų išvados sustabdė
Savivaldybės sutartis su aikštės atnaujinimo darbus laimėjusia bendrove „Račkausko agrotech“ dar nėra nutraukta, bet siūlymas jau suformuluotas.
Mero vadovaujama Projektų įgyvendinimo priežiūros taryba priėjo išvados, jog reikia naujo konkurso.
Gegužę jau turėjo prasidėti darbai. Bet sustota po atliktos statinio ekspertizės, kurios aktą rangovai pateikė Savivaldybei.
„Užsakėme ekspertizę patys, nes suabejojome, ar galėsime kokybiškai atlikti darbus, ir išlindo nenumatytų dalykų, – sakė „Šiaulių kraštui“ rangovas Petras Račkauskas. – Pamatėme, jog amfiteatro betoninių suolų pamatai yra įleisti į žemę tik 35–40 centimetrų, o turėtų būti 1 metro 20 centimetrų.“
Reikia išmontuoti viso amfiteatro suolus ir keisti pamatą. Bet tokie darbai pagal Savivaldybės užduotis nėra numatyti. Betoninių suolų paviršių reikėjo tik išlyginti ir užglaistyti vertikalius įtrūkimus, padengti betono sluoksniu pagal naujas technologijas.
„Su tais suolais apsijuoksime tik tiek padarę, nes po pusmečio vėl pradės skilinėti, sulauksime priekaištų ir nuolat turėsime už savo lėšas remontuoti, – teigė rangovas. – Kad nebūtų ginčų, teismų ir viskas būtų skaidru, tai ir sutarėme sutartį nutraukti ir eiti į naują konkursą.“
Pretenduos dar sykį
Ar tikrai iš naujo dalyvaus konkurse? Gal problemą iškėlė, kad pasitrauktų iš projekto?
„Nesitraukiame, dalyvausime naujame konkurse“, – patikino P. Račkauskas.
Po pirmo konkurso kai kurie miesto politikai skleidė abejones, kad galbūt P. Račkausko bendrovė laimėjo neskaidriai.
Piktintasi, kad vienintelė įmonė konkurse dalyvavo, kad galbūt per partinius ryšius laimėjo. P. Račkauskas ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, kuruojanti projektus, priklauso liberalams.
„Kaip viešus pirkimus galima paveikti, kai vyksta elektroninis pirkimas? – stebėjosi įtarimais P. Račkauskas. – Būtume žinoję, kad būsime vieninteliai, tai nė kainos nebūtume mažinę. Sumažinome 80 tūkstančių eurų, nes viešoje erdvėje buvo informacija, kiek projektui gali būti skirta.“
Tada Savivaldybė džiaugėsi sutaupiusi pinigų. Kiek dabar papildomai gali tekti pakloti?
„Daugiau nei 80 tūkstančių eurų“, – patikino P. Račkauskas.
Ar prašys dengti jau patirtas išlaidas?
„Neprašysime, – sakė rangovas. – Nors turėjome nuostolių, patys užsakėme ir topografinę nuotrauką, ir statinio ekspertizę.“
Ratas suksis iš naujo
Savivaldybės Projektų valdymo skyriaus vedėja Ieva Džiaugienė „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog bus skelbiamas naujas rangos konkursas, nes papildomų lėšų rangovui negalima skirti.
Projektų įgyvendinimo priežiūros taryba sutiko su rangovo pateiktais argumentais, statinio ekspertizės išvada.
Kodėl Savivaldybė, prieš formuluodama užduotį, pati neatliko statinio ekspertizės?
„Gal ir galėjo, bet iš principo buvo vadovaujamasi senu pirminiu aikštės techniniu projektu, – sakė I. Džiaugienė. – Jame buvo visai kitokie sprendiniai, nei buvo realiai padaryta. Tik dabar tai parodė ekspertizės aktas. Kai pamatus atkasė, paaiškėjo, jog jie įgilinti ne pagal projektą.“
Amfiteatro daliai reikia iš esmės naujo sprendinio. Todėl teks koreguoti techninį projektą.
Techninį projektą rengė vienas iš aikštės autorių architektas Remigijus Jurėla. Ar autorius turės pirmenybę projektą koreguoti?
„Negaliu pasakyti, koks pirkimo būdas bus pasirinktas: ar iš to paties projektuotojo, nes įstatymas tai leidžia, ar kito, – sakė vedėja. – Penktadienį dar svarstysime, kaip turėtų atrodyti techninio projekto koregavimo užduotis.“
Kada sutartis su rangovu bus nutraukta? Kas priims galutinį sprendimą – Administracija, miesto Taryba?
I. Džiaugienė negalėjo atsakyti. Tik pasvarstė: „Projektų priežiūros taryba tam pritarė, o sutartį buvo pasirašęs Administracijos direktorius, jis turėtų ir nutraukti.“
Ar bus spėta laiku įgyvendinti projektą, kuriam jau skirta europinė parama? Paramos gavimo sutartis pasirašyta balandžio mėnesį.
„Pagal paramos administravimo sutartį projektas turi būti įgyvendintas iki 2018 metų lapkričio pabaigos, – sakė I. Džiaugienė. – Manome, kad spėsime dar šiais metais patikslinti techninį projektą, nusipirkti rangos darbus ir pradėti. Ardymo darbus galima ir žiemą atlikti.“
Naujas konkursas gali užtrukti 4–5 mėnesius – iki spalio–lapkričio, jeigu nebus apskundimų.
Paramos aikštei tvarkyti gauta 554 tūkstančiai eurų. Iš jų – 496 tūkstančiai eurų europinių lėšų ir 58 tūkstančiai eurų valstybės lėšų.
Savivaldybės privalomas prisidėjimas – 29 tūkstančiai eurų. Su lėšomis nenumatytoms išlaidoms planuota iš viso skirti 68 tūkstančius eurų.
„Bet pakeitus sprendinius ta suma tikrai augs“, – prognozavo I. Džiaugienė.
Papildomų lėšų būtų ieškoma, perskirstant sutaupytas europinės paramos lėšas iš kitų projektų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Šaulys“ statybininkų geriausiu atveju sulauks tik vėlų rudenį, nes iš naujo bus skelbiamas rangovo konkursas.
Gegužę darbai turėjo prasidėti, bet tik dabar paaiškėjo, jog amfiteatro suolų pamatą reikia keisti, kitaip jokie užglaistymai negelbės – suolai ir toliau skilinės.
Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Rangovas Petras Račkauskas, nors jam iš naujo reikės eiti į konkursą, įtikino Savivaldybę, jog reikia projektą koreguoti ir skirti papildomų lėšų: „Kitaip su tais suolais tik apsijuoksime.“