
Naujausios
Sąjūdžio vienybės reikia ir šiandien
1988 metų birželio 3 dieną Vilniuje buvo įsteigta Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Šiauliuose pirmasis Sąjūdžio mitingas įvyko po pusantro mėnesio – liepos 22 dieną. Tada šiauliečiai Algimantas Sėjūnas buvo „Nuklono“ gamyklos inžinierius, Aldona Koskienė – mokytoja, Vaidas Bacys – septyniolikmetis moksleivis. Jie įsitraukė į Sąjūdį. Dalydamiesi prisiminimais, šiandien įžvelgia iššūkių, dėl kurių Lietuvoje vėl reikėtų kilti į Sąjūdį ar susivienyti.
Rūta JANKUVIENĖ
„Žinojau, kad balsuosiu už Nepriklausomybę“
Algimantas Sėjūnas, Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras, prisimena, jog pirmiausia įsitraukė į ekologinį judėjimą. 1988 metais birželio 6 dieną buvo įsteigtas „Aukuro“ gamtos ir kultūros paveldo klubas, buvo vienas iš jo steigėjų.
„Kai prie Zoknių aerodromo organizavome protesto mitingą, milžiniška minia atėjo iš miesto. Apjuosėme aerodromą, o kariškiai į mus buvo atstatę automatus, – pasakoja jis. – Įdomiausia, kad tada mitinge buvo priimtas kreipimasis į sovietų kariškius, kad paliktų Šiaulių aerodromą per 5 metus. O išvyko net anksčiau – po 4 metų.“
Prie Sąjūdžio kūrimo teko pačiam prisidėti. „Nuklone“ įsteigė vieną pirmųjų ir didžiausių grupių, o įsikišimas mieste pakoregavo iniciatyvinės grupės kryptį.
„Iš „Nuklono“ mes, penki žmonės, dalyvavome 1988 metų birželio 24 dienos mitinge Vilniuje, – prisimena A. Sėjūnas. – Tai buvo pats pirmasis mitingas po Sąjūdžio iniciatyvinės grupės įsikūrimo. Žmonės nedrįso į jį eiti. Matom, eina link Katedros aikštės, nes įdomu, ir pasuka į šoną. Daug saugumiečių buvo. Pats tai patyriau: pradėjo lyti, buvau tik su marškinėliais, pasislėpėm po kažkokio vyro skėčiu, mes iki užkimimo šaukiam rėkiam, o jis, žiūriu, stovi akmeniniu veidu.“
Pirmą kartą tada išgirdo viešai iš plokštelės grojant Lietuvos himną, plevėsavo trispalvė. Mitingą vedė Vytautas Petkevičius, o didžiausią įspūdį padarė Algirdas Kaušpėdas, jo galingas tonas ir reikalavimas suvereniteto.
„Iš to mitingo tiesiog apsvaigę grįžom, – dalijasi iki šiol nepamirštamu įspūdžiu. – O Šiauliuose tylu, ramu. Kažką reikia daryti. Susitikau su žurnalistu Juozu Sabaliausku, paprašiau pagalbos organizuoti iniciatyvinę grupę. Mindaugas Stakvilevičius prisijungė. Jo sūnus Vaidotas dirbo „Nuklono“ gamykloje ir buvo vienas iš Sąjūdžio organizatorių „Nuklone“ .
Iš M. Stakvilevičiaus išgirdo, jog Vaclovas Vingras, Jonas Keldušis organizuoja Sąjūdžio iniciatyvinės grupės steigimą Inžinierių namuose, jog turi kontaktų su Romualdu Ozolu.
„Susitikom, jie buvo partiniai, aš nepartinis – atsargiai į juos žiūrėjau, nelabai pasitikėjau, – neslepia A. Sėjūnas, tik priduria, jog vėliau jais nenusivylė.– Todėl į tą pirmą susirinkimą Inžinierių namuose pakviečiau disidentą Albertą Špoką. Sakau, atsivesk ir daugiau disidentų. O jų buvo išsigąsta ir iniciatyvinės grupės rinkimai nebeįvyko.“
Dabar suprantąs, kodėl – „jeigu Sąjūdis kuriasi kaip Laisvės lyga, tai gresia KGB persekiojimas“.
Buvo nutarta pirma surengti mitingą Saulės Laikrodžio aikštėje ir tada paskelbti, kada bus renkama iniciatyvinė grupė. Taip ir įvyko.
Vėliau su J. Keldušiu, kuris buvo Sąjūdžio Seimo narys, vienoje apygardoje kandidatavo į Aukščiausiąją Tarybą.
„Į Aukščiausiąją Tarybą ėjau, nes aiškiai žinojau, kad balsuosiu už Lietuvos nepriklausomybę, – pabrėžia A.Sėjūnas. – Dar vaikystėje dainuodavome: „Aš nekenčiu vėliavos raudonos, penkiakampės žvaigždės kruvinos, aš tik myliu Lietuvą tėvynę ir trispalvę Lietuvos“.
Tuo metu LKP, pamena, buvo labai atsargi – ėjo su „žingsnis po žingsnio“ politika.
Aukščiausiosios Tarybos pirmininku išrinkus Vytautą Landsbergį matė, koks pajuodęs buvo Algirdo Brazausko veidas.
„Buvau balsų skaičiavimo komisijos narys ir iš viršaus visus mačiau, – prisimena. – Tik tada pagalvojau, kad A. Brazauskas taip reaguoja ne dėl savęs, o dėl to, kad gerai žino sistemą ir yra atsakingas už visą Lietuvą, numano, į kokį pragarą galime patekti, kad gali mus ir sutraiškyti.“
Dar vienas išbandymas buvo 1991 metų rugpjūčio pučas Maskvoje. Vilniuje, prie Aukščiausios Tarybos, vėl rinkosi žmonės.
„Pamačiau vieną savo kolegą inžinierių su šautuvu. Prašiau, kad eitų šalin, sakiau, jeigu mus sunaikins, turi išlikti liudininkas, – dalijasi patirta didžiule įtampa. – Atsikvėpėme, tik kai sužinojome, kad Borisas Jelcinas laimi.“
Reikėtų regionų sąjūdžio
A. Sėjūnas įžvelgia, jog šiandien reikėtų regionų sąjūdžio.
„Žiūrėkim, kas darosi Šiauliuose: Šiaulių universitetas naikinamas, regiono struktūros nebėra, – sako Sąjūdžio pirmeivis. – Iki absurdo prieita – regiono lyderystė, centras atiduotas Akmenei. Ar Akmenės rajono merui rūpintis visu Šiaulių regionu? Ir taip visoje Lietuvoje. Panevėžio regiono vadovas yra Pasvalio rajono meras, Kauno regiono – Kauno rajono meras.“
Jo žodžiais, regionų centrai – ne realūs, o dirbtiniai, dėl to regionai yra silpni ir visiškai beteisiai.
„Ir tai padaryta mūsų konservatorių (A. Sėjūnas – konservatorius) partijos – ji būdama valdžioje panaikino apskritis“, – piktinasi.
„Regionų sąjūdį reikia atgaivinti, kad vėl atsirastų regionų struktūra, – pabrėžia A. Sėjūnas. – Kad Lietuva nebūtų vien Vilniaus ir Kauno Lietuva. Dabar tokia politika, kad liks tik du „super“ miestai. Regionus naikinant naikinamas kelias, kuriuo galime eiti pirmyn. Sąjūdis juk nuo regionų kilo, plėtėsi, o dabar nuo regionų prasidėjo išvažiavimas iš Lietuvos.“
Mano, jog esame didelėje duobėje. Partijose, Vyriausybėje nemato jokio susirūpinimo žiūrėti, kas vyksta visoje Lietuvoje, o ne vien Vilniuje ir jų pačių politiniame kieme.
„Į istoriją pasižiūrėjus, vilties yra, – svarsto sąjūdininkas. – XX amžiaus pradžioje, Vinco Kudirkos, Povilo Višinskio laikmečiu, atrodė, kad esame visiškai mirusi tauta, bet sugebėjome atsikelti. Tikiuosi, kad tauta ir vėl atras savyje žmonių, kurie atgaivins vertybes. Kai ateina krizės, krentame į duobę, bet sugebame ir pakilti.“
„Gėris ir blogis yra šalia“
Aldona KOSKIENĖ, Sąjūdžio steigiamojo suvažiavimo delegatė nuo Šiaulių miesto, Sąjūdžio pirmojo Seimo narė, sako, jog M. Stakvilevičius paragino burtis į Sąjūdį. Atvyko į Dainų mokyklą, kurioje ji dirbo direktorės pavaduotoja, supažindinti su Sąjūdžio tikslais.
„Įsteigėme Sąjūdžio grupę, joje buvome tik šeši mokytojai, o mokinių – 40, – pasakoja ir pasidžiuoja buvusiais mokiniais. – Tarp jų buvo ir dabartinis Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato viršininkas Ričardas Šiumberevičius, ir gydytojas Mindaugas Šatkauskas.“
Į Sąjūdį pati ėjo, nes rūpėjo lietuvybė.
„Mano tėvas tarpukariu buvo policininkas, emigravo į Australiją, tad sovietmečiu į mane įtariai žiūrėjo, o Sąjūdyje vėlgi įtartina buvau – nes buvau partinė“, – prisimena, jog visko teko patirti.
Ypatinga diena buvo, kai miesto Sąjūdžio konferencijoje išrinko į Sąjūdžio suvažiavimą.
„O buvau tik metraštininkė, su Irena Vasinauskaite daugiausia protokoluodavome susirinkimus“, – prisimena A. Koskienė.
Labai įstrigo atmintin Sąjūdžio suvažiavime pasakyta Gyčio Padegimo kalba, jo žodžiai, kad skelbia sovietų lėktuvams neskraidymo zoną virš Šiaulių dramos teatro ( G. Padegimas tuomet buvo Šiaulių dramos teatro vyriausiasis režisierius). „Tuos žodžius vis prisimenu, kai dabar girdžiu kitų lėktuvų triukšmą“, – sako sąjūdininkė.
„Suvažiavimas buvo nepaprastas įvykis – tokio entuziazmo ir pakilimo niekada nebuvome patyrę. Veronikai Pavilionienei uždainavus, susikibome rankomis. Kai suvažiavimas pasibaigė, ėjome naktį Vilniaus gatvėmis, visur degė žvakutės. Man, mokytojai, buvo smagu matyti vaikus, – dalijasi patirtu įspūdžiu. – Panašų jausmą išgyvenau šiemet per Kovo 11-ąją Vilniuje – atrodė, kad lietuviškumo dvasia atgijo.“
Ji prisimena, jog mintis, kad „einame į Lietuvos nepriklausomybę“, ne iš karto atėjo. Tokia Sąjūdžio Seimo deklaracija buvo vėliau priimta – Kaune. „Mėtė kauniečiai gėles mums po kojomis, o aš galvoju, ką daro – nenusipelnėm tokios garbės“, – stebisi žmonių reakcija ir šiandien.
Neužirštamas ir Baltijos kelias: „Aš jį visą mačiau – nuo pat Talino. Ten buvome susirinkę į Baltijos asamblėją, po jos važiavome atgal Baltijos keliu, žmonės stovėjo rankomis susikibę. Išlipau atsistoti ten, kur stovėjo šiauliečiai, perskaičiau dar visiems asamblėjos rezoliuciją. 100 procentų tikėjau, kad Nepriklausomybę atkursime.“
Atgimimo metais A. Koskienei teko dirbti su Romualdu Ozolu. 1989 metais į Aukščiausiąją Tarybą jis buvo išrinktas Šiauliuose, Rėkyvos apygardoje. A.Koskienė tapo jo patikėtine ir padėjėja.
„Septynerius metus tarnavau jam, kaip Seimo nariui, visuomeniniais pagrindais, – sako ji. – Dabar dirbama raštais, popieriais, o tada dirbome tiesiog su žmonėmis. Pas R. Ozolą eidavo daugybė žmonių. Tik ir tada, ir dabar žmonės nelabai supranta, kad Seimo narys atsakingas už visą respubliką, o ne už giminių turto dalybas. Vieniems kartą net pasakiau – pasistatykit butelį ir susitaikykit. Tai buvau apskųsta saugumiečiams.“
„R. Ozolas buvo Sąjūdžio ideologas ir lyderis, daug ką pramatė toli į priekį, – pabrėžia buvusi padėjėja. – Bronius Genzelis per jo laidotuves pasakė, jog R. Ozolas buvo tikrasis Sąjūdžio vedlys ir turėjo tapti Aukščiausiosios Tarybos pirmininku, tačiau buvo nustumtas.“
Bet, jos žodžiais, nuoskaudos dėl to nejautė – nebuvo tas žmogus, kuris veržtųsi į valdžią. Pabrėžia, jog tokie pat buvo ir Alvydas Medalinskas, Arvydas Juozaitis, Zigmas Vaišvila. Nors būtent jie – tuomet jauni sąjūdininkai – buvo Sąjūdžio kūrėjai, davė jam pagrindus.
„R. Ozolui visada rūpėjo tik Lietuva, – sako A. Koskienė. – Bet jis buvo skeptiškas Europos Sajungos atžvilgiu. Sakė, tarnavom Maskvai, o dabar – Briuseliui.“
Dėl tos tarnystės, jos žodžiais, patys esame kalti. Noras prisitaikyti „labai lietuviškas": „Prisitaikėliškumas mums būdingas, nors gal ir padeda išgyventi“.
Žino, jog filosofas Vytautas Radžvilas kelia mintį apie naują Sąjūdį. Pati neįžvelgia, kad to reikėtų.
„Viltys išsipildė – esame nepriklausomi, o bet kurioje, taip pat ir demokratinėje, valstybėje šalia gėrio yra blogis, – svarsto ji. – Kovoti reikia prieš savo ydas, nes jos mus skandina. Man yra įstrigę atmintin, kaip atvažiavę iš Amerikos lietuviai vis kalbėdavo apie dolerius, ir taip užkrėtė mus tuo doleriu, kad tik apie pinigus galvojame.“
Gatvėje mato, kaip moterėlės dejuoja, kad labai blogai gyvena. Piktinasi net dėl to, kad kavą jaunimas lauko kavinėse geria.
„Sakau, nueikite ir pačios atsigerkite. Tai išgirdau, jog esu nenormali, – dalijasi gatvės „konfliktu“. – Aš pati iš mokytojos pensijos, kuri nėra didelė, gyvenu. Knygų nebegaliu nusipirkti. Bet šokolodo nusiperku.“
Mažiau, jos žodžiais, turėtume dejuoti, o skleisti šypseną. Sąjūdžiui kylant daug gerumo jautėme ir mokėjome vienas kitą palaikyti: ir Baltijos kelyje, ir per Sausio 13-osios įvykius.
„To gerumo labai reikia, – pabrėžia mokytoja. – Linkėčiau, kad ir lietuviškumas niekada iš mūsų širdžių neišnyktų.“
„Tikiuosi, kad naujo Sąjūdžio neprireiks“
Vaidas BACYS, pedagogas, Šiaulių rajono Auštelkės mokyklos-daugiafunkcio centro direktorius. Jis buvo jauniausias Sąjūdžio steigiamojo suvažiavimo delegatas nuo Šiaulių miesto.
„Savo muzikos mokytojui Vytautui Greičiūnui turiu dėkoti, kad mus būrė į Sąjūdį, – sako jis. – Šiaulių 8 vidurinėje (dabar Salduvės progimnazijoje) buvo įsteigta bendra mokytojų ir mokinių Sąjūdžio grupė. Atviras mokytojų vaidmuo buvo labai svarbus, jie skatino mus dalyvauti visuomeniniuose procesuose.“
Pamena, jog grupė buvo viena didžiausių tarp mokyklų. Tai lėmęs mokyklos kontingentas, nes mokėsi pakankamai daug religingų šeimų vaikų.
„Aišku, kad mums, jauniems, buvo nedrąsu, buvome suaugusiųjų šešėlyje. Bet ta bendrų veiksmų patirtis buvo labai įdomi, – pabrėžia V. Bacys. – Šiandien aš sunkiai įsivaizduoju tokią bendrą patirtį, bet gal klystu?“
Pats svarsto, jog dabartiniai mokiniai pakankamai aktyvūs.
„Jauni žmonės yra maksimalistai ir jiems tikrai rūpi visuomeniniai procesai, – sako jis. – Tik kitokia forma juose dalyvauja: ne partijose, ne rinkimuose, bet pažiūrėkite, kaip į įvykius iš karto reaguoja socialiniuose tinkluose.“
„Mums tada buvo labai neįprasta, kad Sąjūdis oponavo valdžiai, – prisimena V. Bacys. – Ir jaunų žmonių dalyvavimas Sąjūdyje buvo visiškai kitoks – ne pionierių ir ne komjaunuolių.“
Iš Sąjūdžio suvažiavimo jam labiausiai įsiminė žmonės ir nuoširdus bendravimas. Vilnius – įvairiatautis miestas, tautinės mažumos į Sąjūdį atsargiai žiūrėjo, bet atmosfera Vilniuje buvo įspūdinga – euforija, pakilimas, visų santykiai draugiški. Vidury nakties ėjo gatvėmis – ir jokios blogos emocijos, autobusai vežė nemokamai.
Labai svarbu, kad Sąjūdžio idėjos persikėlė į švietimą. V. Bacio teigimu, Meilės Lukšienės, pedagogės, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės narės, darbais, raštais iki šiol remiamasi.
„Ji visu šviesmečiu lenkė savo laikmetį, – pabrėžia. – Jos darbai iki šiol tinkamai neįvertinti, o jos idėjos yra europinio ir pasaulinio lygmens. M. Lukšienė kūrė tautinės mokyklos koncepciją. Tautinės mokyklos nereikia suprasti tik kaip mokyklos lietuvių tautai ar vakarietiškai lietuvių tautai. Tautinė mokykla – tai valstybės, turinčios savo švietimo idėją, koncepcija. Ji kalba apie demokratiškumą, humaniškumą, kiekvieno mokinio pažangą. Tuo iki šiol vadovaujamės.“
Kiek Sąjūdžio idėjos iš viso buvo realizuotos?
„Kai manęs to klausia, atsakau, jog yra toks lakmuso popierėlis, – atsako ir palygina: – Lietuvių nuomonė buvo labai vertinama visoje Sąjungoje, buvome drąsūs demokratijos ekspertai ir mumis labai pasitikėjo – ir Gruzijoje, ir Armėnijoje, ir Rusijoje, Sankt Peterburge, Maskvoje. Šiandien jau nesame tokie ekspertai – nesame drąsūs visuomeninių procesų dalyviai.“
Bet yra įsitikinęs, kad Lietuvoje daug pasiekėme: „Švedai mums sako: tai, ką padarėte per 25 metus, mes pasiekėme per 200 metų. Tai irgi reikia suprasti ir įvertinti.“
V. Bacys pastebi, jog mes labai savikritiški ir labai kritiški kitiems.
„Lietuva nedidelė, mūsų nedaug – turėtume išmokti pasidžiaugti, kad kaimynui sekasi, kad patiems sekasi. Bet mums reikia maksimalių pergalių ir nepakanka mažų sėkmių“, – teigia jis. Pats tikisi, kad naujo Sąjūdžio neprireiks.
„Jeigu prireiktų, tai reikštų, kad vėl esame okupacijoje, – svarsto V. Bacys. – Plačiąja prasme okupacija gali būti visokia: ne tik karinė, ginkluota, bet ir kibernetinė, pasąmonės ir sąmonės. Bet tikiu, kad Lietuvos žmonės turi stiprų kritinį mąstymą.“
Jis svarsto, kokia idėja šiandien vienytų mus visus? „Tos vienos idėjos aš nematau. Bet gal ir gerai, kad jos nėra? Kai būsime vėl priversti turėti vienintelę idėją, tai reikš, kad vėl turime didžiulę krizę.
Banaliai pasakysiu, bet labai svarbu suprasti, kad laisvę ir teises, kurias iškovojome, reikia saugoti.“
Giedriaus BARANAUSKo nuotr.
Algimantas Sėjūnas prisimena, jog mitinge prie Zoknių aerodromo reikalauta, kad sovietų kariškiai paliktų aerodromą per penkerius metus: „O išėjo po ketverių metų.“
Romualdo STRUOGOS nuotr.
Šiauliuose pirmasis Sąjūdžio mitingas įvyko 1988 metų liepos 22 dieną.
Giedriaus BARANAUSKo nuotr.
Vaidas Bacys sako: „Jeigu vėl reikės Sąjūdžio, tai reikš, kad vėl esame okupacijoje – plačiąja prasme okupacija gali būti ir kibernetinė, ir pąsamonės, ir sąmonės.“
Loretos KLICNER nuotr.
Aldona Koskienė svarsto: „Viltis turėti laisvę, nepriklausomybę išsipildė, nemanau, kad reikia naujo Sąjūdžio, reikia tik kovoti prieš savo ydas.“