
Naujausios
Šalyje – beveik 900 eurų, Pakruojo rajone – 430
Pakruojyje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga buvo apipiltas klausimais apie ligoninės likimą, gydymo įstaigų teikiamas paslaugas ir socialinę atsakomybę. Medikai ypač aštriai kėlė klausimą, iš kur atsiranda viešai minimas skaičius, kad slaugytojų atlyginimų vidurkis – 890 eurų? Pakruojo rajone šio personalo atlyginimas – 430 eurų su mokesčiais.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Minimalios algos ir perspektyvos
Vienas iš svarbiausių klausimų pirmadienį vykusiame susitikime buvo – ar išliks Pakruojo ligoninė?
A. Verygos teigimu, ligoninės naikinti neketinama, o kokia ji bus – lems pacientų skaičius bei jiems reikalingos paslaugos. Skaičiuojama, kokių paslaugų kurioje vietovėje reikia, tikslinamas galimas ligoninių tinklas. Ministras jau anksčiau rajonų vadovams siūlęs patiems ieškoti galimybių jungti netoliese esančių ligoninių teikiamas paslaugas.
Pakruojo mero Sauliaus Gegiecko nuomone, rajono ligoninės perspektyvos – apytikriai minimalios.
Medikai ypač aštriai kėlė klausimą dėl slaugytojų atlyginimų skirtumų didmiesčiuose ir regionuose, nors tokį pat darbą slaugytojai atlieka ir čia, ir ten.
Anot A. Verygos, deramasi su profesinėmis sąjungomis, kad atlyginimų fondas būtų padidintas penktadaliu (su „Sodros“ mokesčiais), tai yra maždaug 100 milijonų eurų. Šie papildomi pinigai turėtų atsirasti, padidinus paslaugų įkainius. Darbdaviai (gydymo įstaigų vadovai) orientuojami, kad algas pirmiausia keltų uždirbantiems mažiausiai. Konkrečius sprendimus priims būtent vadovai vietose.
Pakruojo greitosios pagalbos skyriaus vyriausioji slaugytoja Daiva Beinorienė pažymėjo – nors ekipažų vairuotojai iš tiesų dirba kaip paramedikai, medicinos personalu jie nelaikomi.
Ir kiti aptarnaujantys darbuotojai „iškrenta“ iš atlyginimų kėlimo planų, nors taip pat uždirba mažai.
D. Beinorienę domino, ar Pakruojis pateks tarp rajonų, kuriuose atsiras dar vienas GMP ekipažas iš ketinamų šalyje steigti dviejų dešimčių naujų? Savaitgaliais dirbančių trijų, o kitomis dienomis – dviejų komandų neužtenka. Dėl to dispečeriai siunčia ekipažus iš gretimų rajonų.
Nuo vyriausiosios slaugytojos kliuvo ir neprofesionaliai dirbantiems dispečeriams: ekipažai ne kartą siųsti pas žmones, kuriems būtų užtekę konsultacijos telefonu. O sykį privalėjo vykti pas rajono gyventoją, kuris baigia sušalti, nes pasibaigė malkos!
Ministro teigimu, kur steigti naujas GMP komandas, nutars Greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija.
Medikams uždedama ir socialinė atsakomybė
Gydytojai kritikavo reikalavimą į Priėmimo skyrių GMP atvežtus pacientus pirmiausia guldyti stebėti, o tik po to – į skyrius gydyti. Juk specialistui greitai paaiškėja, kad, sakykim, vaikas iš socialinės rizikos ar atskirties šeimos serga plaučių uždegimu ir jį tikrai reikia gydyti ligoninėje, nes namuose salygų gydytis sudaryta nebus.
Diskusijai pakrypus į medikams priskiriamą atsakomybę už socialines visuomenės problemas, A. Veryga ne kartą pabrėžė, kad jas privalo spręsti ne gydytojai, o socialiniai darbuotojai.
Kelta ypač aktuali problema – kaip greitosios pagalbos ekipažo nuvežtam į Pakruojo ar Šiaulių ligoninę žmogui vėlų vakarą ar naktį grįžti namo? Autobusai tokiu laiku nevažiuoja, o taksi ne kiekvienas turi pinigų.
Pakruojiečių siūlymus, kad GMP pacientus galėtų pargabenti ir į namus ministras atmetė: tai – ne medikų, o socialinių tarnybų reikalas. A. Veryga pateikė pavyzdį, kad kitose šalyse tokiems atvejams yra sukurta socialinės paslaugos sistema: kito transporto nerandantis ligonis pateikia specialų taloną taksistui, jam už suteiktą paslaugą sumoka valstybė.
Ministro nuomone, panaši sistema būtų aktuali ir Lietuvoje. Apie galimybę ją taikyti Pakruojo rajone užsiminė ir meras S. Gegieckas.
Autorės nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtino, kad Pakruojo ligoninės uždaryti neplanuoja.
Vyriausioji slaugytoja Daiva Beinorienė (stovi) prašė dar vieno GMP ekipažo rajonui.
Sinagogos salėje susirinkę pakruojiečiai klausė, ir kaip naktimis iš ligoninių grįžti namo, ir kodėl ne visada galima įsigyti reikiamų vaistų, kodėl nebeliko kodavimo nuo girtuoklystės paslaugos.