
Naujausios
Stabdyti neišėjo
„Šiaulių kraštas“ rašė, jog „Saulės“ rekonstrukcijai renkant rangovą, meras Artūras Visockas į viešumą paskleidė abejones, ar reikia rangos sutartį pasirašyti? Pasidalijo idėja gal verčiau „nukreipti“ lėšas naujai koncertų salei, o „Saulę“ tiesiog griauti. Dar pasvarstė, jog „Saulė“ galinti dirbti, kaip dirba ir be rekonstrukcijos, kol po 7–10 metų bus pastatyta nauja koncertų salė. Socialiniuose tinkluose kilo audringa mero sekėjų diskusija.
Projektų priežiūros įgyvendinimo tarybai, kuriai pats meras vadovauja, Savivaldybės administracija pasiūlė dėl „Saulės“ dvi alternatyvas – kreiptis dėl projekto įgyvendinimo termino nukėlimo metams arba nutraukti projektą.
Nubalsuota už pirmą variantą. Projekto atsisakius grėsė prarasti „Saulės“ rekonstrukcijai skirtus europinės paramos pinigus – 1,7 milijono eurų. Pati Savivaldybė yra įsipareigojusi per dvejus metus prisidėti 1,8 milijono eurų.
Tad motyvuojant finansiniais sunkumais balandžio mėnesį buvo inicijuotas raštas Kultūros ministerijai ir Centrinei projektų valdymo agentūrai, prašant projekto įgyvendinimo terminą pratęsti metams.
Sulaukus neigiamo atsakymo trečiadienį vakare sušauktas miesto Tarybos virtualus pasitarimas. Tarybos narių paprašyta balsuoti, ar finansuoti projekto įgyvendinimą? „Šiaulių krašto“ žiniomis, 25 Tarybos nariai balsavo „už“, keturi susilaikė, prieš nebalsavo nė vienas.
Atsakymas griežtas
Politikai buvo supažindinti su Centrinės projektų valdymo agentūros atsakymu, surašytu remiantis Kultūros ministerijos pozicija.
Ministerija pabrėžė, jog reaguojant į situaciją šalyje reikia spartinti investicijų pagal 2014–2020 metų ES investicijų veiksmų programą tempą. Tuo metu prašomo atidėti „projekto pažanga yra minimali“, o Kultūros ministerijos administruojamų priemonių programai pagal ES paramą trūksta lėšų.
„Dėl ekstremalios situacijos visoje šalyje suvaldymo ir jos padarinių šalinimo yra didelė tikimybė, kad Šiaulių miesto savivaldybė ir ateityje neturės dalies prie projekto įgyvendinimo numatytų prisidėti lėšų, todėl, pratęsus projekto įgyvendinimo terminą, iškils grėsmė dėl ES lėšų įsisavinimo ir jų praradimo“, – cituojama ministerijos nuostata.
Agentūra, atsižvelgdama į tokią Kultūros ministerijos poziciją, nepritarė projekto finansavimo sutarties keitimui ir paprašė užtikrinti projekto įgyvendinimą numatytais terminais, teikti veiksmų planą arba svarstyti klausimą dėl sutarties nutraukimo.
Projektas turi būti įgyvendintas iki 2021 metų birželio 30 dienos.
Opozicijos ir pozicijos nuomonės sutampa
„Dauguma pasisakėm už tai, kad „Saulė“ būtų renovuota. Pirmiausia, negalime prarasti europinių pinigų, antras dalykas, naujos koncertų salės reikia, bet ji nebus pastatyta dar dešimt metų, – komentavo „Šiaulių kraštui“ Vytautas Juškus, miesto Tarybos narys, priklausantis valdančiajai koalicijai. – „Saulės“, aišku, niekas negriaus ir remontuoti ją reikia. Tik gal reikėjo ne už tokius pinigus, kaip dabar, nes išeis arti keturių milijonų eurų. Bet, kita vertus, „Saulė“ miestui tarnaus dar ne dešimt metų.“
Rangovas yra pasiūlęs prisidėti prie projekto finansavimo, darbams imti paskolą, o Savivaldybė jam skolą grąžintų per 5 metus. V. Juškaus nuomone, tai įmanomas variantas.
„Taip jau buvo padaryta, rekonstruojant Vilniaus gatvės bulvaro dalį nuo Didždvario gimnazijos iki Žemaitės gatvės, kai Savivaldybė neturėjo pinigų“, – prisiminė V. Juškus.
Opozicijai priklausantis miesto Tarybos narys Jonas Bartkus „Šiaulių kraštui“ teigė: „Nė vienas iš opozicijos nesusilaikėm, balsavom „už“, nes projektas turi būti įgyvendintas. Nauja salė greitai neatsiras.“
Jo nuomone, merui nė nereikėjo užvesti diskusijos reikia-nereikia „Saulės“ projekto. Jam susidarė įspūdis, kad A. Visockas tik pasitarime sužinojo, koks iš tiesų bus atnaujinamos scenos dydis. „Tai meras nė nesikalba su „Saulės“ direktoriumi?“, – stebėjosi politikas.
„Šiemet Vyriausybė investiciniams projektams, kurie būtini įgyvendinti, meta lėšas iš 5 milijardų eurų, skirtų ekonomikai skatinti ir pandemijos pasekmėms mažinti. Tai mums tame kontekste pasitraukti iš projekto, dėl kurio jau viskas padaryta: rangos konkursas įvykęs, europinės paramos lėšos gautos – būtų nesąmonė, – komentavo J. Bartkus. – Reikia rekonstrukciją daryti. Aišku, bus problemų užtikrinti pinigų srautus.“
Jis palygino, jog daug rizikingesnis yra oro uosto infrastruktūros projektas, kuriam reikia 10 milijonų eurų, ir dar nežinia, kiek duos naudos miestui.
„Saulės“ projektas naudos duos: orkestrų kolektyvų, atlikėjų darbo sąlygos gerės. „Saulė“ ir dabar, prie tų prastų sąlygų, kokiomis dirba, yra gyvas objektas“, – akcentavo politikas.
„Saulės“ projektą ar ne trečią kartą buvo bandoma atidėti, o galėjome pradėti, kai buvo ekonominis pakilimas, jau būtų baigę, – sakė J. Bartkus. – Tas pats ir su oro uosto projektu, metams jį nutempė, o dabar įklimpome į viruso problemas.“
Viltis pildys Administracija
Savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog vylėsi, kad projektą bus galima išsaugoti palengvinant Savivaldybei finansinę naštą šiuo sunkiu periodu. Bet, deja, neišėjo.
„Mums davė suprasti, kad arba dirbate, arba negausite europinių pinigų, – komentavo situaciją direktorius. – CPVA pareikalavo iki gegužės 21 dienos pateikti planus, ką ruošiamės daryti, ar nebestatyti, gavę neigiamą atsakymą, ar statyti? Todėl meras ir sušaukė skubų pasitarimą. Tarybos nariai pasisakė, kad reikia tęsti projektą, dabar visos viltys – į Administraciją.“
Ar Administracija užtikrins finansavimą ar bus priimtas rangovo pasiūlymas?
A. Bartulis patikino, jog pati Savivaldybė finansuos projektą. Rangovui padėkota ir atsisakyta jo pasiūlymo, nes jis neatitinka pasirašytos projekto finansavimo sutarties sąlygų. Negalima už atliktus darbus atsiskaityti per penkerius metus.
„Šių metų mūsų našta projektui finansuoti yra vienas milijonas eurų – viskas yra suplanuota ir nėra kliūčių darbus daryti, – patikino direktorius. – Milijono eurų gal ir neprireiks, nes kokiu mėnesiu vėluojame rangos darbus pradėti. Antras momentas, vykdome dešimtis investicinių projektų, jiems šiemet suplanuota iš viso 42 milijonai eurų, kai kurie projektai vėluoja, vienas kitas nepradedamas vykdyti, tad matome galimybę pinigų srautus suvaldyti ir išgelbėti „Saulės“ projektą.“
Direktorius informavo, jog per dvi savaites rangos konkurso procedūras planuojama baigti. Dalyvių reitingas yra sudarytas. Jeigu nebus apskundimų, pasirašius rangos sutartį darbai gali prasidėti birželį.
Projekto vertė 3,5 milijono eurų, rangos darbai kainuos apie 2,5 milijono eurų, įgarsinimas, apšvietimas, baldai – apie milijoną eurų.
„Politikai kalba, jog dar reikia apie 1,5 milijono eurų sutvarkyti salę, kėdes pakeisti, sienas, stogą šiltinti, bet šituos darbus galėsime padaryti, kai iššoksime iš krizės“, – teigia A. Bartulis.
Savivaldybė jaučia pandemijos pasekmes. Direktorius prognozuoja, jog šiemet į biudžetą iš viso nebus surinkta 9 milijonų eurų. Bet jų stygiui kompensuoti Taryba jau leido imti 9 milijonų eurų trumpalaikę paskolą iš Finansų ministerijos.
Ar kitais metais Savivaldybė nepristigs pinigų „Saulės“ projektui?
„2021 metais mūsų biudžetas nuo 154 milijonų eurų gali sumažėti 13 milijonų eurų, – pasidalija prognozėmis A. Bartulis. – Turėsime peržiūrėti investicinę programą. Bet jeigu pradedame „Saulės“ projektą, tai jo ir nepaleidžiame. Geriau naujų projektų 2021 metais nepradėsime.“
Naujos klasikinei muzikai tinkančios koncertų salės statyba, A. Bartulio nuomone, „ne šios kadencijos ir galbūt net ne kitos kadencijos“ jėgoms.
„Kai sutvarkysime miestą, baigsime infrastruktūros projektus, galėsime pagalvoti apie naują koncertų salę, tada, manau, bus įmanoma salės statybai sukaupti 30 milijonų eurų“, – sakė direktorius.
APŽVALGA
Kaip griovė „Saulę“ ir juodino „Šiaulių kraštą“
„Šiaulių krašto“ straipsnis „Saulės“ nebereikia – nugriauti!“ (2020 04 16) susilaukė didelio rezonanso: solidžių diskusinių tekstų ir Šiaulių mero Artūro Visocko inicijuoto „Šiaulių krašto“ puolimo ir juodinimo.
Solidžios skirtingos nuomonės
Po žurnalistės Rūtos Jankuvienės straipsnio, atskleidžiančio planus stabdyti Šiaulių koncertų salės „Saulė“ rekontrukciją, laikraštyje pasisakė nemažai garbių žmonių. Buvęs Šiaulių meras Vytautas Juškus, Tarybos narė architektė Giedrė Mendoza-Herrera, teigusi, kad negalima marinti „Saulės“ rekonstrukcijos projekto: geriau žvirblis rankoje, nei briedis girioje.
Raimundas Balza, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius, interviu „Šiaulių kraštui“ teigė: „Saulės“ salę tiesiog reikia suremontuoti ir palikti bendruomenės poreikiams.“
Zenonas Eimutis Sabalys, miesto Garbės pilietis, laikraštyje pasidalijo savo vizija dėl naujos koncertų salės, kuri galėtų tapti reprezentacine Miesto Sale, o dabartinei „Saulei“ galima rasti prasmę, bet išsakė priekaištų dėl koncertinės įstaigos repertuaro, tad „nereikia jokios rekonstrukcijos.“
Dvi A. Visocko žinutės
„Šiaulių krašto“ publikaciją „Saulės“ nebereikia – nugriauti!“ pastebėjo ir Šiaulių meras A. Visockas, straipsnį balandžio 16 d. pristatęs savo socialinio tinklo paskyroje.
Tikrai artėja rinkimai!
„Šiaulių kraštas“ pavadinime deda šauktuką ir taip bando šlykščiai rašyti tarsi aš asmeniškai šiandien po pietų :) noriu nugriauti šį pastatą?
Tai absoliutūs paistalai!!! Klausimo esmė visai kitur. Jeigu statyba strigs – tai ta salė ilgai ilgai neveiks. O tokios rizikos lygis yra labai didelis. O dabar salė veikia!
Be to miestui tikrai reikia tikros koncertinės salės!
Mero paskyroje pateiktas tik nuskenuotas laikraščio pirmasis puslapis (be redakcijos leidimo), nėra nuorodos į straipsnį, todėl skaitytojai negali perskaityti dėl ko diskutuojama. To ir nereikia, nes miesto vadovas straipsnį jau įvertino: lyg tai redakcija meluoja, „šlykščiai rašo“, išsigalvoja, jog Visockas nori nugriauti „Saulę“.
Argi ne miesto vadas užsiminė apie tokį – griovimo ! – variantą? Pateikiame dar vieną, balandžio 8 d., išrašą iš mero socialinės paskyros:
Ypač svarbus viešas principinis pasitarimas.
Per keletą savaičių gali būti pasirašyta/nepasirašyta „Saulės“ kapitalinio remonto sutartis. Norint tinkamai ir kokybiškai suremontuoti šią salę galiausiai prireiks iki 5 mln.€. Yra gauta 1.7 mln. ES parama. Statyba gali strigti ir dėl neaiškios savivaldybės finansinės padėties. Remonto pagrindinis tikslas yra nukelti galinę sieną ir padidinti sceną, kad lengvai tilptų simfoninis. Žinoma, atsirastų kambariai persirengti ir kiti patogumai. Tik ar ši kino salė dėl to taps koncertų sale? Gal ir taip!?
Galimas ir kitas variantas. Į šią salę neinvestuoiti. Tegul ji dirba taip, kaip yra dabar, ir pvz po 7–10 metų ją tiesiog nugriauti ar kt?
Be abejo per tą laiką turi būti pastatyta kita koncertų salė, kuri atitiktų koncertų salės principą. Ką darytumėte Jūs, jeigu Jums asmeniškai reikėtų priimti sprendimą? Reikalingas ir balsavimas ir komentarai. Ši apklausa vyks 24h. Ačiū.
Redakcija, akivaizdu, nemanė ir nemano, kad Visockas, pavalgęs sočius pietus, imtų laužtuvą ir pradėtų griauti „Saulę“, bet noras dar kartą stabdyti salės rekonstrukciją – aiškiai argumentuotas.
Tritaškiai kabliu
Po A. Visocko žinutės „Tikrai artėja rinkimai!“ pasipylė komentarai į vienus vartus:
Antanas Sireika,
Garbės pilietis, krepšinio treneris:
Sunku suvokti!? Gal norima sukelti paniką? Gal dar ką!?...
Aš pasisakyme minėjau, kad „Saulė“ stovi, veikia ir dar gyvuos ilgai ilgai...
Čia kalbėta buvo apie remonto atidėjimą, ir nereikia žmonių klaidinti...
–
Dainius Balbonas,
Šiaulių universiteto lektorius:
Žurnalistų tikslas rasti kokia nors aferą, sąmokslą ir užsitarnauti pasaulinę šlovę Šiauliuose gal ir Lietuvoje, visa kita tame tarpe ir tiesa jiems antreilis dalykas. Tiesa reikalinga tik tada kai ji neša asmeninę naudą.
–
A. Visockas, kaip diskusijos moderatorius:
Ar Jums patiktų ilga statybvietė ir uždaryta dabartinė salė? O gal finansavimo trūkumą padengs „Šiaulių kraštas“? Su nuostabiu redaktoriumi priešakyje? Gal tai padarys Kauneckas? O gal pinigus susimes orkestrai? Juk tas projektas yra tik dalis darbų. Ai, Jūs nežinojote?
–
Saulius Stasiūnas,
miesto Tarybos narys:
Čia – balandžio pirmosios pokštas :) Tik šiam spausdinukui jau labai dažnai ta balandžio 1-oji kartojasi. Tiesiog nepataiko su miesto ritmu ir aktualijomis.
–
Mindaugas Žukauskas,
„Šiaulių“ krepšinio klubo darbuotojas:
Kažin kam šis spaudinys dirba? Tikrai ne Šiaulių kraštui.
–
A.Visockas:
Tritaškis kabliu iš kitos salės pusės.
–
Viktorija Miškūnaitė,
operos dainininkė:
Kvaila antraštė. Nors buvo ir gerų sakinių straipsnyje. Šiauliams reikia naujos salės nedelsiant. Va tada bus galima ramiai miegoti ir sakyti: „Šunys loja, karavanas eina“.
–
Dar buvo aiškinamasi, kam priklauso „Šiaulių kraštas“, jo darbuotojai vadinami komunistėliais etc, žinoma, atsirado ir „žinovų“, kas valdo „Šiaulių kraštą“.
Ne pagal A. Visocko dūdelę
Šiaulių mero A. Visocko socialinė paskyra yra žiniasklaidos priemonė, nes ji – visiems prieinama, jos savininkas – viešiausias, todėl didžiausią įtaką Šiaulių visuomenei darantis asmuo. Redakcija seka toje žiniasklaidos priemonėje publikuojamus įrašus, komentarus.
Nemažai vietos A. Visocko socialinėje paskyroje skyriama „Šiaulių kraštui“, jo publikacijoms. Straipsnių aptarimą neretai inicijuoja pats meras, savo „trigrašiais“ vadovaujantis diskusijai. Tokiose akcijose išryškėjo ir uoliausių laikraščio juodintojų būrelis.
Ar galima į tai žvelgti su šypsena? Galima, bet kai pastebima juodinimo tendencija, speciali, sąmoninga veika – tai jau ne tik juokai.
Ko siekama? Gal norima trikdyti ir trukdyti redakcijos darbui, įtakoti laikraščio vadovus ir žurnalistus?
„Šiaulių kraštas“ publikuoja daug kritinių straipsnių apie miesto Savivaldybę. Tai įprasta nepriklausomos žiniasklaidos pozicija – taip elgiamės jau 30 metų.
Gal Šiaulių merą A.Visocką neramina klausimas, kodėl laikraštis nešoka pagal jo grojamą melodiją?
Nešoksime, nes ir be mūsų Šiauliuose šokėjų kolektyvas – itin gausus.
Redakcija primena, kad viešose socialiniuose tinkluose platinamai informacijai taikomi žiniasklaidos pranešimų kriterijai bei įstatymų numatyti reikalavimai.
Redakcija