„Saulės laikrodžio aikštė – ne komunalinis objektas“

„Saulės laikrodžio aikštė – ne komunalinis objektas“

„Sau­lės laik­ro­džio aikš­tė – ne ko­mu­na­li­nis ob­jek­tas“

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je va­kar Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės ka­pi­ta­li­nis re­mon­tas ap­tar­tas su aikš­tės au­to­riais. Ar­chi­tek­tas pro­fe­so­rius Al­gis Vyš­niū­nas pa­brė­žė, jog po­žiū­ris į aikš­tės su­tvar­ky­mą lyg lak­mu­so po­pie­rė­lis ro­dys bend­ruo­me­nės bran­dą. Sim­bo­liu ta­pu­si aikš­tė nė­ra ko­mu­na­li­nis ob­jek­tas, kad bū­tų gal­vo­ja­ma tik apie trin­ke­les.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Išs­kir­ti­nė aikš­tė

Vi­si trys aikš­tės au­to­riai – ar­chi­tek­tai vil­nie­tis A. Vyš­niū­nas, šiau­lie­čiai Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas ir Re­mi­gi­jus Ju­rė­la – at­vy­ko su­si­tik­ti su me­ru Ar­tū­ru Vi­soc­ku.

Su­si­ti­ki­me da­ly­va­vo Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Gied­rė Men­do­za Her­re­ra ir Ar­chi­tek­tų sąjun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kė Rū­ta Stuo­pe­lie­nė.

A. Vyš­niū­nas pri­sta­tė sa­vo pa­reng­tus pir­mi­nius au­to­rių rei­ka­la­vi­mus aikš­tės ka­pi­ta­li­nio re­mon­to tech­ni­niam pro­jek­tui reng­ti.

Sa­vi­val­dy­bei jis siū­lo pir­miau­sia su­for­muo­ti ver­ty­bi­nius kri­te­ri­jus ir ko­ky­bės in­di­ka­to­rius, ap­si­brėž­ti vei­ki­mo lau­ką.

Prieš tris­de­šimt me­tų įreng­tą aikš­tę au­to­riai su­konst­ra­vo kaip an­ti­ki­nį am­fi­teat­rą, už­ko­duo­da­mi de­mok­ra­ti­jos idė­ją. Ji at­si­sklei­dė Są­jū­džio lai­kais, bū­tent čia vy­ko At­gi­mi­mo mi­tin­gai. Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės skai­čiai 12 , 3, 6 – tai ir is­to­ri­nė Sau­lės mū­šio per­ga­lės, Šiau­lių įkū­ri­mo da­ta.

Aikš­tės sim­bo­lis – skul­p­to­riaus Sau­liaus Kuz­mos su­kur­ta Šau­lio skulp­tū­ra – ta­po ir mies­to sim­bo­liu.

„Ar­chi­tek­tū­ri­niuo­se rei­ka­la­vi­muo­se lai­ko­mės nuo­sta­tos, jog aikš­tė, ku­rio­je dar so­viet­me­čiu už­ko­duo­ta is­to­ri­nė aliu­zi­ja, ku­ri pa­ti yra sim­bo­lis, nė­ra ko­mu­na­li­nis ob­jek­tas, – pa­brė­žė A.Vyš­niū­nas. – Taip pat, kad tas kū­ri­nys ne­bu­vo pil­nai rea­li­zuo­tas, bu­vo įgy­ven­din­ta gal tik pu­sė idė­jų.“

Jo nuo­mo­ne, rei­kia nu­sta­ty­ti aikš­tės su­tvar­ky­mo stra­te­gi­ją ir ją įgy­ven­din­ti eta­pais, nes lė­šų iš kar­to vis­kam neuž­teks.

„Dėl aikš­tės su­tvar­ky­mo stra­te­gi­jos rei­kė­tų priim­ti mies­to Ta­ry­bos spren­di­mą, rei­kia po­li­ti­nės va­lios, vi­sų frak­ci­jų po­li­ti­nio su­si­ta­ri­mo ją įgy­ven­din­ti“, – siū­lė ar­chi­tek­tas.

Ar­chi­tek­tai pa­brė­žė, jog ša­lia aikš­tės ne­ga­li at­si­ras­ti jo­kie „kios­kai“ . To­kių „tech­ni­nių pro­jek­tų“ jau yra bu­vę anks­tes­niais me­tais, ir tik įsi­ki­šus Šiau­lių ar­chi­tek­tų są­jun­gai jie bu­vo su­stab­dy­ti.

Kad vėl ne­kil­tų pa­gun­dų, A. Čer­niaus­kas pa­ra­gi­no nu­sta­ty­ti aikš­tės skly­po ri­bas, ku­rios, jo tei­gi­mu, yra ap­kar­py­tos.

In­for­ma­ci­ja tu­ri at­si­ras­ti

A. Vyš­niū­nas siū­lė ne tik keis­ti be­to­ną, ku­ris ne­tin­ka rep­re­zen­ta­ci­nei aikš­tei, ir vie­toj jo nau­do­ti ak­mens trin­ke­les, ak­mens plokš­tes, ku­rio­se ga­li­ma iš­gra­vi­ruo­ti teks­tą.

Jo žo­džiais, kas bu­vo blo­gai pa­da­ry­ta, pa­vyz­džiui, „pa­plo­nin­tas“ pa­ko­pų be­to­nas, bu­vo pa­da­ry­ta „iš var­go“. Prieš tris de­šimt­me­čius ne­bu­vo to­kių tech­no­lo­gi­jų kaip da­bar.

Ar­chi­tek­tas ak­cen­ta­vo, jog tu­ri at­si­ras­ti in­for­ma­ci­ja apie aikš­tę, jos sim­bo­lius. Ne sten­dą siū­lo, o aikš­tės ma­ke­tą ro­dy­ti, kaip yra pa­da­ry­ta Tel­šiuo­se.

In­for­ma­ci­jo­je tu­rė­tų bū­ti įvar­dy­ti ir aikš­tės au­to­riai, kad ne­be­kil­tų klau­si­mų. Iki šiol jie vis lai­ko­mi au­to­riais „de fak­to, bet ne de ju­re“.

„Ga­li­me įro­dy­ti auk­so me­da­liu“, – sa­kė A.Vyš­niū­nas, tu­rė­da­mas min­ty­je už aikš­tę pel­ny­tą ap­do­va­no­ji­mą, ku­ris Ta­ry­bų Są­jun­go­je  bu­vo su­tei­kia­mas  ar­chi­tek­tams už ge­riau­sius ša­ly­je dar­bus.

Dar­bai pa­ju­dės

Au­to­riai ge­ra­no­riš­kai pa­de­da Sa­vi­val­dy­bei reng­ti aikš­tės ka­pi­ta­li­nio re­mon­to tech­ni­nio pro­jek­to pir­ki­mo są­ly­gas, nes šis jų dar­bas ne­bus at­ly­gin­tas. Pa­sak G. Men­do­zos Her­re­ros, ne­ras­ta jo­kio tei­si­nio pa­grin­do, kaip at­ly­gin­ti už to­kį dar­bą.

„Šiau­lių kraš­tas“ dar ba­lan­džio mėnesį ra­šė, jog au­to­riai tik iš ži­niask­lai­dos, bet ne iš Sa­vi­val­dy­bės su­ži­no­jo apie bū­si­mą aikš­tės re­mon­tą.

Ta­da svars­ty­ta, jog au­to­riai tik „de fak­to, bet ne de ju­re“. Jei­gu no­rin­tys reng­ti tech­ni­nį pro­jek­tą, tu­ri da­ly­vau­ti kon­kur­se. Į jų nuo­mo­nę nu­spręs­ta at­si­žvelg­ti, ren­giant tech­ni­nio pro­jek­to pir­ki­mo są­ly­gas.

Su­si­ti­ki­me su­tar­ta, jog au­to­riai tar­pu­sa­vy­je ga­lu­ti­nai rei­ka­la­vi­mus su­de­rins per dvi sa­vai­tes.

Sa­vi­val­dy­bė jų su­lau­ku­si, iš kar­to skelbs vie­šo pir­ki­mo kon­kur­są tech­ni­niam pro­jek­tui pa­reng­ti ir ran­gos dar­bams.

Mies­to Ta­ry­ba šį ket­vir­ta­die­nį pri­ta­rė aikš­tės ka­pi­ta­li­niam re­mon­tui. Pre­li­mi­na­ri pro­jek­to ver­tė – be­veik 500 tūks­tan­čių eu­rų, iš jų eu­ro­pi­nės lė­šos pa­gal UR­BAN pro­gra­mą su­da­rys 423,6 tūks­tan­čio eu­rų. Vals­ty­bė ir Sa­vi­val­dy­bė pro­jek­tą fi­nan­suos po 7,5 pro­cen­to ar­ba dau­giau nei po 37 tūks­tan­čius eu­rų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

AR­CHI­TEK­TAI: Pir­mi­nius rei­ka­la­vi­mus dėl Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės at­nau­ji­ni­mo pri­sta­tė au­to­riai (iš de­ši­nės) Al­gis Vyš­niū­nas, Re­mi­gi­jus Ju­rė­la, Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas. Jų klau­sė­si ir Rū­ta Stuo­pe­lie­nė, Ar­chi­tek­tų są­jun­gos mies­to sky­riaus pir­mi­nin­kė.

AIKŠ­TĖ: Pla­nuo­ja­ma, kad ki­tais me­tais pra­si­dės Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės re­mon­tas.