
Naujausios
Saulės mieste kuriami unikalūs saulės moduliai
Mažiau nei dvejus metus Šiauliuose gyvuojanti įmonė „Aroka“ ir jos prekinis ženklas „Intelligent Solar“ gerokai peržengė Šiaulių ribas – nuo Jungtinių Amerikos Valstijų iki Jungtinės Karalystės, nuo Šveicarijos iki Saudo Arabijos. Bendrovė gamina nestandartines saulės modulių sistemas, kurios integruojamos į pastatų fasadus ir stogus.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Pasirinkimas – nišinis gaminys
„Intelligent Solar“ saulės modulių gamybos vadovas Andrius Stonkus, rodydamas gamybos liniją, šypsojosi: „Pradžia atrodė kaip avantiūra, nes šis verslas – labai brangus.“
Po studijų Vilniaus universitete jis dirbo atviros prieigos laboratorijoje, kuri testuoja kitų gamintojų gaminius, atlieka mokslinius tyrimus. Pajutęs norą dirbti sau, Andrius susirado partnerį ir ėmė ieškoti įrangos saulės modulių gamybai.
Ką tik susikūrusiai įmonei paieškos buvo nelengvos: reikėjo daug lėšų ir pastangų įrenginius įsigyti, juos pargabenti. Įrangą teko pritaikyti įmonės poreikiams – sukurti savą gamybos liniją. Šiandien joje gimsta nestandartinių dydžių saulės moduliai: nuo mažiausios celės iki maksimalaus – 3,8x2,4 metro.
Daugeliui saulės energijos jėgainės asocijuojasi su tomis, kurias matome ant stogų ar išdėliotas laukuose. „Intelligent solar“ veiklos kryptis – į pastatus tiesiogiai integruojamos saulės modulių sistemos. Saulės moduliai tampa stogo ar fasado dalimi, langais.
„Mes gaminame nišinį produktą, – sako A. Stonkus. – Siekiame, kad užsakovas gautų ne tik kokybišką, bet ir labai estetišką produktą. Mes specialiai paslepiame saulės elementų jungiamuosius kontaktus, kad modulis taptų vientisos spalvos, nedarkytų pastato. Pavyzdžiui, Kernavės regioniniame parke mūsų gaminiai tiko būtent todėl, kad jie suderinami su griežtais kultūros paveldo reikalavimais.“
Gamybos vadovas sako, kad konkuruoti standartinių gaminių rinkoje, ypač su Kinijos gamintojais, būtų labai sunku, todėl gamina nišinius gaminius, orientuotus į individualų poreikį.
Pagrindiniai užsakovai – užsienio rinkose
A. Stonkus rodo parengtą prezentaciją apie „Intelligent Solar“. Vienoje iš skaidrių – dangoraižis „Eileen house“ Londone. Šiam pastatui šiauliečiai gamino saulės modulius, integruotus į stiklinį fasadą.
Parengtas pasiūlymas King Faisal universiteto pastatui Saudo Arabijoje. Ten saulės moduliai būtų integruojami į kupolo formos stogą, kuris dengia universiteto miestelį. Šiauliečiai dar pasiūlė baltus integruojamus modulius Irano centrinio banko pastatui.
Tą dieną, kai lankėmės įmonėje, ant „Intelligent solar“ gamybos linijos buvo gaminami saulės moduliai, kuriuos užsakovai Jungtinėse Amerikos Valstijose integruos į elektros stulpus – dieną įdarbins saulę, o vakare ir naktį atiduos jos energiją apšviesti teritoriją.
Saulės modulių gamintojai pagamina ir eksperimentinių egzempliorių – pavyzdžiui, integravo saulės elementus į bendrovės „Bodesa“ gaminamus langus su stiklo paketais. A. Stonkus džiaugiasi, kad dvi Šiauliuose veikiančios įmonės kuria bendrą produktą. Galbūt jis taps ateities gaminiu.
Energijos šaltinis ilgam
Saulės moduliai gali būti juodi, bespalviai, balti, spalvoti, matiniai arba blizgūs, dažyti, dengti specialia plėvele.
„Gaminami produktai privalo tarnauti 20–30 metų, todėl svarbu įvertinti visas aplinkybes – ir gamybos metu, ir rezultatą būsimame objekte: šešėliavimą, optinius nuostolius ir panašius niuansus, – sako A. Stonkus. – Visa saulės energetika dabar vystosi pastatų integracijos link. Mokslininkai, pramonininkai ieško išeičių, kaip integruoti saulės elementus į pastatus, su architektais ieško estetinių ir praktinių sprendimų.“
„Intelligent Solar“ dirba ne tik su didelių pastatų fasadais, bet ir su individualių namų projektais. Gamybos vadovas sako, kad integruota 5 kilovatų jėgainė šiuolaikiniam namui kainuoja apie 7 tūkstančius eurų. Ar tai daug?
„Dėl jėgainės naujai statomo namo sąmata padidėtų apie 10 procentų, bet turėtum ir kurą – pastatui šildyti, vėdinti, ir elektrą. 20–30-čiai metų! Ir po 30 metų nereiškia, kad jėgainė neveiks, tik jos galia bus sumažėjusi, gal 20-30 procentų?“
A. Stonkus trumpai paaiškino jėgainės modelį ir jos veikimo principą.
„Saulės moduliai jungiami į masyvus, nuosekliai, tarsi kalėdinė girlianda. Namo viduje yra elektros keitiklis, elektrinė dėžė, kuri paruošia elektros energiją, kad ji atitiktų tinklo reikalavimus. Tai, ką suvartoji viduje, suvartoji, o ko nesuvartoji, atiduodi į tinklus. Kai reikia, pavyzdžiui, žiemą, pasiimi. Elektros skaitiklis veikia į abi puses.“
Klausiantiems, ar tai brangu, gamybos vadovas turi kitą klausimą: o per kiek metų atsipirks šiferis ar kita įprasta stogo danga?
Atsinaujinančios energetikos poreikį skatina ir besikeičiantys reikalavimai naujų pastatų statybai.
Lietuvoje nuo 2018 metų sausio 1 dienos bus taikomi A+ klasės energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.
A. Stonkaus nuomone, dabar alternatyvios energetikos rinkoje – proveržio metas: „Prieš 10 metų tai buvo aukštųjų technologijų sritis, dabar – kasdienybė.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Saulės moduliai gali būti juodi, bespalviai, balti, spalvoti, matiniai arba blizgūs, dažyti, dengti specialia plėvele.
Andrius Stonkus, „Intelligent Solar“ gamybos vadovas į Šiaulius važinėja iš Vilniaus. Kodėl įmonė įsikūrė ne Vilniuje? Viena iš priežasčių – Šiauliuose palankesnės patalpų nuomos kainos.
Dalis darbų automatizuota, robotizuota, tačiau kai kuriuose gamybos etapuose be žmogaus rankų neapsieinama. Dirbant maksimaliu pajėgumu pamainoje reikia 18–22 darbuotojų, priklauso nuo gaminio.
Gamybos liniją „Intelligent Solar“ pritaikė nestandartinių saulės modulių gamybai.
Taip atrodo saulės modulis, integruotas į pastato stogą.
„Intelligent Solar“ archyvo nuotr.
Integruotos saulės modulių sistemos gali būti pastato stogo ar fasado dalimi.