
Naujausios
Savivaldybė pralaimi „šampano bylą“
Šiaulių miesto savivaldybei nepavyksta laimėti teismų vadinamojoje „šampano byloje" prieš nevyriausybininkus. Šiaulių apygardos teismas netenkino apeliacinio skundo ir paliko nepakeistą Savivaldybei nepalankų pirmosios instancijos teismo sprendimą.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Pralošė ir apeliacinį teismą
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija sausio 22 dieną priėmė nutartį, išnagrinėjusi civilinę bylą pagal Šiaulių miesto savivaldybės apeliacinį skundą.
Savivaldybė skundė jai nepalankų Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų 2018 m. liepos 31 d. sprendimą. Pagal jį buvo atmestas Savivaldybės ieškinys iš Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos (ŠNVOK) priteisti 1 868 eurus.
Savivaldybei nepasisekė įrodyti, jog nevyriausybininkai 2016 metais šias lėšas panaudojo neteisėtai ir ne pagal finansavimo sutartyje nustatytus terminus.
Ginčas su nevyriausybininkais kilo paaiškėjus, kad Savivaldybės pinigus jie leido ir alkoholiui pirkti. Šampanui išleisti 65 eurai, o už daugiau nei 300 eurų pirkti degalai, projektui pasibaigus.
Iš pradžių Savivaldybė teismo prašė iš ŠNVOK priteisti 399 eurus, o vėliau patikslintu ieškiniu sumą padidino iki 1 868 eurų. Mat renginys „Gerumo angelas“ įvyko pasibaigus finansavimo sutarties galiojimui.
Sutartis galiojo iki 2016-ųjų gruodžio 27 dienos, o renginys įvyko gruodžio 29 dieną, todėl pareikalavo grąžinti šiam renginiui skirtas visas lėšas. Savivaldybės atstovai šiame renginyje dalyvavo.
Šiaulių apylinkės Šiaulių rūmų teismas ieškinį atmetė. Teismas konstatavo, kad pagal Lietuvos ir ES teisės aktus alkoholiniai gėrimai nėra eliminuojami iš maisto produktų, o jeigu Savivaldybė nenori, kad pinigai eitų svaigalams, turi tai aiškiai nurodyti finansavimo sutartyje.
Teisėjų kolegija konstatavo, jog neturi pagrindo nesutikti su minėta pirmosios instancijos teismo išvada.
Teisėjų kolegijos vertinimu, Savivaldybės pateikti teiginiai, jog tokia išvada pateisina situaciją, kuomet Savivaldybės finansavimą gavę subjektai gali visas lėšas panaudoti alkoholiniams gėrimams įsigyti ir tai nebus laikoma finansavimo sutarties pažeidimu, yra nepagrįsti. Pažymėjo, jog nurodžius, koks lėšų paskirstymas neatitinka sutarties sąlygoms, galima būtų išvengti ginčų ateityje.
Taip pat konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai sprendė, jog formalus nežymus termino panaudoti lėšas praleidimas nesuponuoja išvados apie projektui skirtų lėšų panaudojimo neteisėtumą. „Reikalavimas grąžinti visas lėšas panaudotas po 2016 m. gruodžio 27 dienos yra neprotingas ir neproporcingas“, – konstatavo teisėjų kolegija.
Šiaulių apygardos teismo nutartis įsigaliojo nuo priėmimo dienos. Savivaldybei priteista mokėti ŠNVOK 876,50 euro advokato pagalbos išlaidų.
Pirmosios instancijos teismas, kurio sprendimas liko nepakeistas, yra priteisęs Savivaldybei sumokėti ŠNVOK 1,5 tūkstančio eurų advokato išlaidų.
Pirmoji reakcija
Teisminio ginčo su ŠNVOK iniciatorius Antanas Bartulis, buvęs Šiaulių miesto administracijos direktorius, o dabar – mero patarėjas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog Šiaulių apygardos teismo nutarties dar nematęs, komentuoti negalįs.
„Išanalizuosime, žiūrėsime, jeigu ir toliau liko nuostata, kad alkoholis yra maistas – keista, – sakė A. Bartulis.– Apeliacinio teismo nutartį dar galime skųsti kasacine tvarka Aukščiausiajam teismui.“
Jis pabrėžė, jog biudžeto pinigus alkoholiniams gėrimams gali leisti tik pati Savivaldybė – pagal Vyriausybės nutarimą dėl reprezentacinių lėšų naudojimo. Įsitikinęs, jog nevyriausybininkai tai turėjo žinoti ir tuo teisės aktu vadovautis: „Įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės“.
Bet po praloštos bylos dar pirmosios instancijos teisme Savivaldybė ėmė taisyti projektų finansavimo tvarką, nurodydama, jog lėšos negali būti leidžiamos alkoholiniams gėrimams.
ŠVNOK prezidentė Vida Pociuvienė teigė, kad Savivaldybė „bet kokiu atveju“ turės jiems apmokėti advokato išlaidas – iš viso beveik 2 500 eurų. „Vis aiškino, kad mes „pragėrėm“ 400 eurų, ir neatsiprašo. O pirkom šampano tik už 65 eurus – dviem renginiams, kuriuose buvo po 500 žmonių. Kiekvienam – po šaukštą šampano“, – teigė V. Pociuvienė.
„Per „Šiaulių dienas“ mero priėmime net brendžio esu ragavusi, – tikino ji. – Pernai manęs jau nekvietė į mero priėmimą, bet kitų paprašiau nufotografuoti – vynas liejosi laisvai. Aš už tai, kad, jeigu galima vienam – tai galima ir visiems, o jeigu negalima – tai negalima niekam.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Antanas Bartulis, būdamas Savivaldybės administracijos direktoriumi, inicijavo bylą prieš nevyriausybininkus, pirkusius šampaną iš Savivaldybės lėšų: „Keista, jeigu toliau laikoma, kad alkoholiniai gėrimai – maistas“.