
Naujausios
Savivaldybės sukilo prieš dvinarę rinkliavą
Šiaulių miesto taryba paskutiniame posėdyje prieš Naujuosius metus nebesvarstė klausimo dėl didesnės rinkliavos už atliekas. Vyriausybės nutarimu nuo 2017 metų sausio 1 dienos turėjo būti įvesta dvinarė rinkliava. Tam nepakluso visos Šiaulių apskrities savivaldybės.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Klumpa su dvinare rinkliava
Šiaulių miesto tarybai Savivaldybės administracija teikė siūlymą nuo šių metų sausio gyventojams rinkliavą didinti 1 euru – nuo 16 eurų iki 17 eurų per metus kiekvienam. Juridiniams asmenimis – nuo 54 eurų iki 60 eurų už vienos tonos atliekų tvarkymą.
Tai esą – minimalus brangimas, nes, preliminariais Savivaldybės skaičiavimais, dėl pernai į sąvartyną vežto mažesnio atliekų kiekio bus susidaręs per 500 tūkstančių eurų rinkliavos rezervas.
Kadangi Tarybos nariai buvo informuoti, jog neįvedant dvinarės rinkliavos sprendimą blokuos Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje, klausimas išbrauktas iš darbotvarkės.
Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje Asta Jasiūnienė „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog perspėjo Savivaldybę, kad blokuos sprendimą.
„Šalyje beveik visos savivaldybės baigia pasitvirtinti dvinarę rinkliavą, tik Šiaulių apskrities savivaldybės draugiškai susitarė jos neįvesti, nes esą metodika netinka“, – sakė Vyriausybės atstovė.
Lapkritį Regiono plėtros tarybos vardu apskrities merai kreipėsi į Seimą, Vyriausybę dėl dvinarės rinkliavos atidėjimo.
„Teko apie tai kalbėtis su naujuoju aplinkos ministru, jis vienareikšmiai pasakė, jog nieko neplanuojama atidėti, – tvirtino Vyriausybės atstovė. – Savivaldybės turi kuo greičiau pasitvirtinti dvinarę rinkliavą – rašysiu visoms reikalavimą.“
Su dvinare rinkliava turi atsirasti pastovioji rinkliavos dalis, kuri dengtų atliekų tvarkymo sistemos išlaidas, ir kintamoji dalis, kuri priklausytų nuo surenkamo atliekų kiekio bei skatintų rūšiuoti atliekas.
Neaišku, kaip taikyti
Eglė Bružienė, Savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog Savivaldybės darbo grupė nuo rugpjūčio bandė dėlioti dvinarę rinkliavą.
Kreiptasi į Vyriausybę, nes nėra aišku, kaip taikyti dvinarės rinkliavos taisykles – ypač dėl juridinių asmenų. Pastovioji dalis jiems gali būti apskaičiuojama pagal darbuotojų skaičių ar plotą.
„Bet apmokestinamas turi būti nekilnojamojo turto savininkas, o ne juridinis asmuo, kaip iki šiol buvo, – sakė E. Bružienė. – Čia ir prasideda problemos – teoriškai parašė, o iš principo tai neįgyvendinama. Kas teiks informaciją apie juridinius asmenis, kurie nuomojasi plotus? Nėra ir tokios duomenų bazės, kurioje nekilnojamojo turto savininkas būtų siejamas su darbuotojų skaičiumi.“
Kintamąją dalį juridiniams asmenims planuota skaičiuoti nuo turimų konteinerių tūrio ir jų išvežimų skaičiaus.
Daugiabučių gyventojams nėra kaip pritaikyti atliekų kiekio kriterijaus, skaičiuojant kintamąją dalį, nes daugiabučiai neturi savo rakinamų konteinerių aikštelių.
„O rakinamos aikštelės atsiras tik 2018 metų pabaigoje“, – teigė vedėja.
Aiškiausia yra tik su individualių valdų savininkais. Pastovioji dalis jiems būtų skaičiuojama nuo valdos gyventojų skaičiaus, o kintamoji – nuo konteinerių tūrio ir išvežimų skaičiaus.
Ar su dvinare rinkliava gyventojams atliekų tvarkymas pigs?
„Tikrai ne, – patikino vedėja. – Rinkliava turi didėti vien dėl naujo valstybinio mokesčio už atliekų šalinimą sąvartyne ir mechanino biologinio apdorojimo įrenginio eksploatavimo.“
Nuo praėjusių metų sausio įvestas naujas mokestis už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis. 2016–2017 metais šis mokestis sudaro 3 eurus už toną, 2018 metais sudarys 5 eurus.
Regioniniame buitinių atliekų sąvartyne pastatytame mechaninio-biologinio atliekų apdorojimo įrenginyje 1 tonos mišrių atliekų apdorojimas kainuoja per 17 eurų (be PVM).
Rinkliavos dydžiai apskrityje
Šiuo metu vietinė rinkliava vienam gyventojui per metus Šiaulių regiono savivaldybėse sudaro: Šiauliuose – 16 eurų. Šiaulių rajone – 21 eurą, Radviliškio rajone – 21 eurą, Pakruojo rajone – 21 eurą, Kelmės rajone – 20 eurų, Joniškio rajone – 21 eurą, Akmenės rajone – 20 eurų.
Redakcijos nuotr.
Asta Jasiūnienė, Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje, visoms savivaldybėms teiks reikalavimą kuo greičiau įvesti dvinarę rinkliavą, kuri turi skatinti atliekas rūšiuoti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Eglė Bružienė, Savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja, teigia, jog ir įvedus dvinarę rinkliavą už atliekas teks mokėti brangiau nei dabar.