
Naujausios
Šeimų namai padeda nepalūžti
Prieš 15 metų gegužės 10 dieną įsikūrė labdaros ir paramos fondas „Vilties kalnas“, prieš septynerius metus tą pačią dieną fondas įkūrė viešąją įstaigą Motinos Teresės šeimų namus, kurie rūpinasi neįgaliaisiais, krizę išgyvenančiomis motinomis ir jų vaikais. Per tuos metus padėta ne vienai šeimai atsistoti ant kojų, nepalūžti ir išsaugoti vaikus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Misija – padėti
Motinos Teresės šeimų namų direktorė Regina Zabielienė ir labdaros ir paramos fondo „Vilties kalnas“ pirmininkė Edita Gulbinienė į gimtadienio šventę susirinkusius svečius pirmiausia pakviečia apžiūrėti namus.
Veda į erdvią patalpą su stalais, lentynomis, prikrautomis įvairiausių darbelių. Čia renkasi neįgalieji: siuva, mezga, lipdo, piešia, meistrauja rankdarbius, kuriuos vėliau stengiasi parduoti.
Už kitų durų – dėvėtų drabužių ir naudotų daiktų patalpos. „Gauname daugiau, negu panaudojame“, – sako R. Zabielienė. Čia pasirinkti drabužių ateina nepasiturinčios šeimos, nebrangiai jų gali įsigyti ir kiti šiauliečiai, taip finansiškai paremdami šeimos namus. Krautuvėlėje dirba savanorės.
Pirmame aukšte yra įrengta vonia ir skalbykla. R. Zabielienė sako, kad, užsidarius miesto pirčiai, neretai sulaukia netoliese gyvenančių varguolių prašymų nusiprausti ir išsiskalbti drabužius. „Ir leidžiam, o ką darysi, nors viskas kainuoja: ir vanduo, ir elektra. Juk reikia žmogui padėti“, – sako moteris.
Apsistoja ne tik mamos, bet ir tėčiai
Kylame į antrą aukštą, kuriame įrengta 13 kambarių. Juose glaudžiasi krizę išgyvenančios mamos su vaikais. Gyvena ir vienas tėtis su dviem vaikais. Ponia Regina pasakoja, kad šios šeimos mama turi priklausomybę, bando su ja kovoti, gydosi, todėl vyrui su vaikais teko kuriam laikui apsistoti čia.
Šeimos čia gali apsistoti iki metų. „Savivaldybė paslaugą perka pusei metų, bet jeigu yra poreikis, pratęsia dar pusei metų. Yra buvę, kad su vaiko teisių pagalba buvo pratęsta dar pusei metų. Dvi mamos su vaikais yra gyvenusios pusantrų metų“, – pasakoja šeimų namų šeimininkė.
Šiuo metu gyvena 12 mamų, vienas tėtis ir 25 vaikai. Čia gali apsistoti žmonės iš viso Šiaulių regiono. Neretai moterys stokoja socialinių įgūdžių, yra neįgalios. R. Zabielienė sako, kad joms turėtų būti skirti asmeniniai asistentai, kurie padėtų auginti vaikus.
Šeimų namuose kuriam laikui apsigyvena ir moterys, pabėgusios nuo smurtaujančių vyrų.
„Pas mus ateina, tik kai jau labai sunku. Nenori žmonės keisti situacijų. Buvo moteris, kuri čia ištvėrė tik 15 dienų, niekaip negalėjo gyventi be savo smurtininko. Jokie įkalbinėjimai nepadėjo“, – pasakoja R. Zabielienė.
Ponia Regina sako, kad jų pareiga – moterims padėti atsitiesti, išmokyti spręsti savo problemas ir kabintis į gyvenimą, kartais ir padėti išlipti iš skolų.
„Skurdas atima visas gyvybines jėgas, nieko negali išmąstyti. Mūsų tikslas – padėti atgauti tas jėgas“, – sako vadovė.
Užsukame į erdvų ir jaukų poilsio kambarį. Jame randame mamą su metukų sūneliu. Jūrate prisistačiusi moteris sako čia gyvenanti beveik metus. Jai teko išsikraustyti iš sugyventinio namų, nes šis smurtavo, gėrė, atimdavo pinigus. Jūratė sako, jog šeimų namuose gera, puikios sąlygos, šilti žmonės, visada sulaukia pagalbos ir patarimų.
Iš poilsio kambario yra išėjimas į erdvią terasą. Joje stovi didelis stalas, aplink kurį gali susėsti didelė šeima, yra žaislų vaikams, vasarą pastatomas ir baseinėlis mažyliams pasimaudyti.
Greta poilsio kambario – didelė virtuvė, kurioje mamos pačios gamina maistą. Nors nuo įsikūrimo prabėgo vos keleri metai, tačiau jau reikėtų perdažyti sienas, paremontuoti virtuvę, nes kai daug žmonių šeimininkauja, greičiau viskas ir nusidėvi.
„Galva neišneša, kaip išsilaikome“
Prieš daugiau nei septynerius metus Šiaulių miesto savivaldybė fondui „Vilties kalnas“ Žemaitės gatvėje suteikė buvusios Jono Laužiko specialiosios mokyklos patalpas, kuriose ir buvo įkurti šeimos namai.
„Pastatas statytas 1961 metais. Čia viskas buvo išdažyta aliejiniais dažais, metus nebuvo šildytas, nebuvo vandens. Pirmiausia įsivedėme vandenį. Kai pradėjome gramdyti sienas, viskas pradėjo byrėti, baisu ir apsakyti. Reikėjo visą šildymo sistemą iš naujo daryti. Litais čia sudėjome apie 140 tūkstančių“, – pasakoja R. Zabielienė.
Neseniai pastatas buvo apšiltintas. Savivaldybė tam skyrė 75 tūkstančius eurų, 60 tūkstančių prisidėjo patys ir dar 6 tūkstančius liko skoloje.
R. Zabielienė sako, kad buvo laikas, kai darbuotojai beveik metus gyveno be atlyginimo.
„Kartais ir galva neišneša, kaip išsilaikome. Tik Dievo pagalba išsilaikome“, – sako ponia Regina.
Šeimų namuose yra įrengta ir koplytėlė, joje kartą per savaitę vyksta mišios.
Leidžiamės laiptais į pirmą aukštą. Šeimininkės vedasi į virtuvę, kurioje pietus dienos centro lankytojams ruošia trys savanorės. Pasimokyti pas jas ateina ir socialinių įgūdžių stokojančios mamos. R. Zabielienė sako, kad jau suplanuotas virtuvės remontas, tad kurį laiką bus nelengva gaminti maistą.
Už greta esančių durų girdisi vaikų klegesys. Čia įsikūręs dienos centras. Prie stalo, nukrauto kaladėlėmis, sėdi būrys mažylių iki trejų metų. Iki pietų centre prižiūrimi mažiausieji. Šios grupės veikla išlaikoma iš valstybės lėšų. Po pietų į dienos centrą susirenka vyresni vaikai. Šios grupės veikla išlaikoma iš Savivaldybės lėšų.
R. Zabielienė sako, jog pačių mažiausiųjų dienos centras labai reikalingas, nes ne visi vaikai lanko darželį, o mamoms prisireikus sutvarkyti reikalus mieste nėra kur palikti vaikų. Be to, šiame dienos centre, padedamos socialinių darbuotojų, stokojančios socialinių įgūdžių mamos mokosi bendrauti, žaisti su vaiku.
Jau artimiausiu metu tokių dienos centrų išlaikymas bus perkeltas ant savivaldybių pečių ir ponia Regina baiminasi, kad, savivaldybei stokojant lėšų, mažiausių vaikų dienos centras liks be finansavimo. Jau ir dabar gaunamų lėšų vos pakanka išsilaikyti, išmokėti socialinėms darbuotojoms algas.
Motinos Teresės šeimų namai iš viso vykdo keturias programas: paslaugos krizėse esančioms mamoms (tėvams) su vaikais bei nėščioms moterims, vaikų dienos užimtumo centras „Aš ir draugai“, atsakingos tėvystės ugdymo mokyklėlė ir socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugos. Taip pat renka ir dalija labdarą.
Labdaros ir paramos fondas „Vilties kalnas“ buvo pirmoji organizacija Šiauliuose, kuri pradėjo rūpintis jaunuoliais, augusiais valstybiniuose globos namuose, sukūrusiais savo šeimas ir nelabai žinančiais, kaip integruotis visuomenėje.
„Nuo pat pradžių mūsų tikslas buvo regione teikti krizinės motinystės paslaugas. Ugdyti jaunas mamas ir tėčius, stokojančius socialinių įgūdžių, bet norinčius auginti savo vaikus. Rūpinamės jaunomis šeimomis, nuo smurtautojų pabėgusiomis mamomis su kūdikiais, neįgaliaisiais“, – sako R. Zabielienė.
Šeimų namus remia Lietuvos ir užsienio geradariai, darbais talkina savanoriai, tačiau finansinė parama visada reikalinga.
„Mūsų žmonės labai nuoširdūs, visada pasiruošę paremti maistu, drabužiais, daiktais, bet labai stokojame finansinės paramos. Į mus kreipiasi mamos, kurias antstoliai meta iš buto dėl skolų, reikia padėti, patiems sąskaitas už paslaugas reikia mokėti, o norinčių ir galinčių paremti pinigais – maža“, – sako R. Zabielienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dvasinių jėgų galima pasisemti šeimų namų koplytėlėje.
Neseniai Motinos Teresės šeimų namai buvo renovuoti iš išorės, tapo dar šiltesni ir jaukesni.
Septintąjį gimtadienį švenčiančių Motinos Teresės šeimų namų direktorė Regina Zabielienė sako, kad vienas iš jų veiklos tikslų – socialinė neįgaliųjų reabilitacija. Šioje patalpoje keturias dienas per savaitę renkasi neįgalieji ir kuria įvairius rankdarbius, kuriuos vėliau parduoda.
Labdaros krautuvėlėje nepasiturintiems dalijami drabužiai, įvairūs buities daiktai, žaislai. Kiti įvairių daiktų gali įsigyti už pinigus ir taip paremti šeimų namus.
Mamos su vaikais Motinos Teresės šeimų namuose jaučiasi saugios.
Kažkada buvusi mokykla šiandien yra virtusi jaukiais ir saugiais namais krizių ištiktoms šeimoms.
Mamoms ypač reikalingas pačių mažiausių vaikų dienos centras.