
Naujausios
„Sėkmės man netrūko“
Šiaulietis pramonininkas, buvęs pirmosios kadencijos miesto Tarybos narys, inžinierius Sigitas VILČIAUSKAS vakar pasveikintas jubiliejinio 75-mečio proga. Tik prieš porą savaičių jis baigė dirbti bendrovėje „TDL oda“, bet apie ramią senjorystę nė negalvoja.
„Užsidaryti tarp keturių sienų ir spoksoti į televizorių – ne man“, – teigia S. Vilčiauskas, kuris yra ir aktyvus „protų mūšių“ dalyvis.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Metų naštos nejaučia
– Kaip jaučiatės, sulaukęs 75-ojo jubiliejaus?
– Vis dar gyvas, – šypsosi S. Vilčiauskas. – Iš tiesų, nejaučiu tų metų, nes visą laiką bendrauju su kolegomis. Prieš dvi savaites dar dirbau – baigiau darbą bendrovėje „TDL oda“, dirbau ten devynerius metus. Ir dar dirbsiu. Rasiu, ką veikti – ne man sėdėti prie televizoriaus ar kompiuterį maigyti.
– Iš kur esate kilęs?
– Iš Joniškio rajono, o Šiauliuose – jau lygiai šešiasdešimt metų.
Mano tėvai, ūkininkai, 1949 metais buvo ištremti į Sibirą, Irkutsko sritį. Man buvo šešeri metai, bet tą kelionę gerai prisimenu. Grįžome į Lietuvą 1958 metais, gegužės mėnesį. Apsistojome Šiauliuose, nes čia gyveno mamos teta, reikėjo kažkur prisiglausti. Mūsų ūkis ir namas buvo užimti.
Mokiausi rusų vidurinėje mokykloje, nes Sibire aštuonias klases jau buvau baigęs. Po vidurinės bandžiau eiti dirbti į Staklių gamyklą – buvo didžiulė problema, kad priimtų, nes tada buvo didžiulis nedarbas. Už kyšius į darbą priiminėjo, kelis mėnesius pravaikščiojau, kol mane priėmė. Iš pradžių bandė išsiųsti į proftechninę, nes ir tokie planai būdavo gamykloms užduodami, paskui prireikė važiuoti į kolūkį, nes talkos buvo privalomos. Tik tada mane įdarbino tekintoju.
Virsmų laikotarpis
– Kaip nuo tekintojo karjerą padarėte?
– Su įmonės stipendija baigiau Kauno politechnikos institutą, Mašinų gamybos fakultetą, ir grįžau atgal į Staklių gamyklą, kuri tuomet vadinosi Precizinių staklių gamykla. Dirbau čia 20 metų: ir meistru, ir technologu, o baigiau – vyriausiuoju inžinieriumi. Staklių ir „Vairo“ gamyklas tuomet vadino specialistų kalvėmis – inžinierių davė ir Televizorių gamyklai, ir "Nuklonui", ir kitoms įmonėms.
Aš buvau išrinktas „Elnio“ generaliniu direktoriumi. Prikalbino kandidatuoti, nors abejojau – lengvoji pramonė buvo visai kita sritis. Po rinkimų kilo skandalas, kad išrinko ne tą, kurio reikėjo. Buvo 1988 metai, įmonių vadovų rinkimai buvo naujovė, ministerija iš Vilniaus atsiuntė savo kandidatą, o žmonės balsavo už šiauliškį.
Buvau išrinktas tą pačią dieną, kai Šiauliuose, „Šauliuko“ aikštėje vyko pirmasis Sąjūdžio mitingas. Pamenu, einu su savo patikėtiniu po rinkimų, o mitingas dar vyksta.
– Vadovu tapote ekonomikos esminio virsmo laikotarpiu, kaip jį išgyvenote?
– „Elnio“ įmonėje dirbau trejus metus, tada išgyvenome blokadą. Įdomių dalykų buvo: kuro nėra, o komplektuojamas detales reikia gauti, produkciją reikia išsiųsti. Per dieną darėm 2 000 porų kariškos avalynės – sąjunginis užsakymas, o čia – blokada ir nieko nebeduoda.
Važiavau į Maskvą, kariniams daliniams davė įsakymą padėti – atvažiuodavo kariškiai išvežti tų mūsų batų, o kai ko ir atveždavo.
Produkcija eidavo ir į Kaukazo šalis, ir Uzbekiją – visi tik šaukia duok, o duoti nebeišeina, atsiskaitymai stringa, infliacija didžiulė. Niekas nebepaisė sutarčių. Tada ir pasimatė, kad reikia kitaip suktis – patiems visko ieškoti, kitaip sakant, pereiti prie neplaninio modelio.
„Šiaulių stumbre“ po to teko dirbti, įmonė statėsi, reikėjo statybos direkcijos vadovo.
Pagal projektą tai turėjo būti didžiausia Baltijos šalyse odų apdirbimo įmonė. Statė odų įmones ir Jelgavoje, ir Narvoje. Planavo, kad reikės per metus kiekvienam tarybiniam žmogui pagaminti po tris–keturias poras batų.
Statybos finansavimas iš Sąjungos nutrūko, reikėjo finansavimo iš šalies biudžeto. Bet ir jis galų gale buvo nutrauktas, o įmonė atiduota privatizuoti.
Turėjo ateiti įrengimai iš Vokietijos, Italijos, bet nebeatėjo – nuvažiavo į Gruziją, ten jų niekas nelaukė – laukuose gal ir dabar tebestovi.
Po privatizavimo gamykla buvo įgavusi šiuolaikiškos gamybos pobūdį. Bet buvo paimti didžiuliai kreditai, įmonė užstatyta „Snorui“. Kai reikėjo kreditus grąžinti, nebuvo iš ko, ir valdymą perėmė „Snoras“, statė savo vadovus, o galų gale viskas baigėsi pastatų pardavimu ir bankrotu.
Vietoj odų gamyklos suprojektavo prekybos centrą „Tilžė“ . Kadangi senasis pastatas buvo paveldas, paliko jo fragmentą – kamino cokolį, mechaninių dirbtuvių špižines kolonas. Neinu nei jų žiūrėti, nei prisiminti.
Šiauliai – verslūs
– Kokią Šiaulių pramonės situaciją šiandien matote?
– Prieš trisdešimt metų įkūrėme Šiaulių pramonininkų asociaciją, kad bendradarbiautume.
Iš didžiųjų miesto įmonių nieko neliko. Bet jų pastatai šiandien tušti nestovi – jie pilni mažų įmonių. „Elnio“ patalpose ko tik nėra: ir odininkai, ir baldininkai, ir gėlininkai, ir tekstilininkai, ir net saldainių gamintojai. Iš didžiųjų patalpų vienintelis likęs vaiduoklis – Menų inkubatorius, kurio miestui nepavyko padaryti. Stovi be stogo.
Kažin ar kas šiandien iš viso žino, kiek yra įmonių Šiauliuose ir ką jos gamina.
Pats stebiuosi, sužinojęs, kad, pavyzdžiui, nedidelė įmonė Šiauliuose gamina pasaulinio lygio kilnojamąsias televizijos stotis.
Šiauliai turi verslumo, ko tik šiauliečiai nedarė, kai didžiosios įmonės žlugo: ir siuvo, ir mezgė, ir prekiavo – visaip sukosi. Pramonės šakos kai kurios liko ir modernizavosi: ir staklių, ir dviračių, ir odų, avalynės gamybos.
Kurti ir Inžinierių namai
– Buvote Inžinierių namų aktyvus narys. Kaip įsijungėte į šią veiklą?
– Viskas prasidėjo dar nuo jų kūrimo. Reikėjo įrengti duris, kurios atsidarytų nė neprisilietus. Vilius Kazanavičius (tuometinis miesto Vykdomojo komiteto pirmininkas) pamatė Amerikoje tokias duris, nusprendė, kad ir čia tokių reikia. O iš kur jas gausi? Reikėjo patiems daryti.
Prie durų buvo padarytos aikštelės, jose įmontuotas mechanizmas (televizorių inžinieriai jį sugalvojo) ir kilimu uždengtas, kai užmini, durys ir atsidaro. Bet atsidaro lėtai, jeigu greitai eisi, atsitrenksi.
Buvo sumanyta ir kėgelbaną įrengti. Vengrai juos gamino, bet reikėjo pirkti už valiutą, o jos niekas neturi – vėl patys bandėme padaryti. Televizorių konstruktoriai suprojektavo, o staklininkai darėme šratų grąžinimo grandinę. Bet galų gale kėgelbaną nupirko iš vengrų, o tą mūsų grandinę užmūrijome sienoje tarp langų.
Darėme ir žalvarines rankenėles. Jeigu į jas pasižiūrėsite, pamatysite išgraviruotas raides „IK“ – jos reiškia „Inžinierių klubas“. Taip turėjo vadintis Inžinierių namai, bet tuometiniai ideologai uždraudė. Mat Čekoslovakijos pavasario įvykiai prasidėjo nuo klubų, tai net jų pavadinimo bijojo.
Ne veltui baiminosi – Inžinierių namai vis tiek tapo Atgimimo šaltiniu.
Ir prie kitų miesto objektų teko prisidėti. Visoms gamykloms duodavo nurodymą, ir darydavome.
Visko buvo ir su „Šauliuko“ aikštės statyba. Kai skulptūrą kėlė, ji įtrūko. Skambina man tuometinis Vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas ir sako: žmogui kojos nutrūko, reikia padėti. Širdis vos nesustojo, galvojau, kad įmonės darbuotojui – pasirodo, skulptūrai.
Darėme ir šviestuvus aikštei, ir plytelėms presformas. Vilius Puronas visokių dalykų piešdavo, o mes įrenginėdavome. Net aliumininius namų numerius, kurie iki šiol kabo.
Inžinieriai, įmonių vadovai vienas kitą gerai pažinojome. Suburdavo Inžinierių namai, surinkdavo ir miesto vadovai.
Kažkada vieno mero klausiau, kodėl nesurenki tartis įmonių vadovų – jų potencialas didelis, juos ir išklausyti reikia. Atsakė: „O jie man nepavaldūs“. Per visas kadencijas neatsirado mero, kuris tai padarytų, bandytų vesti dialogą.
– Techninė inteligentija Šiauliuose vaidino svarbų vaidmenį, ar dar jos yra?
– Jos dabar nebesimato – visi dabar yra direktoriai, generaliniai direktoriai ir prezidentai. Mažesni nebematomi.
Apie politiką
– Dalyvavote politiniame gyvenime, 1990–1995 metais buvote pirmosios miesto Tarybos narys. Ką apie politiką manote?
– Į miesto Tarybą aš ėjau su tikslu. Kadangi dirbau „Elnyje“, daug problemų turėjome dėl vandens taršos, vis baudas mokėjome, nors jau statėme valymo įrengimus. Tos baudos buvo grynas pasipinigavimas, siūlėme verčiau padidinti mums vandens tarifus. Ministerijoje mums aiškindavo, kad tarifus nustatinėja Taryba. Tad norėjau turėti galimybę ir paaiškinti situaciją, ir bent žingsnį į priekį žinoti, kokius sprendimus ruošiamasi priimti.
– Tai veikėte kaip lobistas?
– Gal ne kaip lobistas, bet kaip suinteresuotas žinoti, ko galima tikėtis.
– Dabar kilo skandalas dėl verslo bandymo daryti įtaką politikams. Kaip manote kodėl?
– Skandalo nekomentuosiu, tik vieną dalyką noriu pasakyti – matau didelį politikų atotrūkį nuo realaus gyvenimo. Nemato nei pramonės, nei verslo situacijos. Mato tik tada, jei pats yra kažkuo suinteresuotas.
Politikų pasiklausius, atrodo, kad verslas yra visų blogybių blogybė. Pamirštama, kad visos valstybės pajamos eina tik iš verslo. Nėra pagarbos kuriančiam verslą. Investuoji, kuri darbo vietas, o apdeda tokiais mokesčiais, kad verčiau būtum nieko neinvestavęs ir ramiai gyvenęs. Vis nežinai, nei kada mokesčiai pasikeis, nei kaip keisis.
Iš savo ankstesnės patirties pateiksiu pavyzdį. Buvo rengiami nauji normatyvai dėl oro, vandens, dirvožemio taršos. Su Ekologine asociacija, ministerijomis kelis mėnesius derinome. Kai viską surikiavome, jau tvirtins, per naktį viską pakeitė.
Verslui gyvenimas nelengvėja ir ypač smulkiajam verslui. Nesikeičia ir nuostata: jeigu verslininkas – tai sukčius.
– Mieste ką matote? Ar žodis "savivalda" atitinka esmę?
– Pirmoji Taryba turėjo dirbti dar pagal sovietinius įstatymus, bet pati daug ką bandė kurti ir daryti. O paskui kuo toliau, tuo labiau savivalda buvo mažinama – ir tas nepriklauso, ir anas. Lieka savivaldai tas, kas neįdomu šalies valdžiai.
Reikia ir technikų, ir humanitarų
– Jaunimas raginamas mokytis technologijų, inžinerijos, ką apie tai manote?
– Visi viltis deda į procesų kompiuterizavimą, bet ir dirbant su kompiuteriais reikia turėti inžinerinį mąstymą. Žinoti, ko to kompiuterio klausti, ir ką tu pats turi padaryti.
Kaip vienas mano kolega sakydavo, inžinierius turi būti „geležinis“, o ne „popierinis“ – toks kuris ne tik būtų stakles matęs, bet kad jos jam nebūtų svetimos.
Inžinierių trūksta, bet kita vertus, pastebiu, kad mažose įmonėse jie nelabai reikalingi. Yra inžinerinių paslaugų įmonių, užsakysi ir padarys, tik jose dirba vyresnio amžiaus specialistai. Bandoma naudotis specializuotomis įmonėmis, o jų paslaugos brangios.
– Bet ar neperspaudžama, jog humanitarų nebereikia?
– Taip, matyt, atsitiko dėl to, kad buvo prikepta daug juristų, vadybininkų. Kita vertus, anksčiau, jeigu vos sugebėjai baigti vidurinę, tai eik į profesinę. O dabar visi nori būti bakalaurais ir turėti bet kokį diplomą.
Kita vertus, ir profesinėms reikia geros įrangos specialistams parengti, o ji brangi. Kai specialistą parengsi, tai dar nežinai, kur jis nueis – ar neišvažiuos į užsienį? Dejuojame, kad brangiai darbininkui reikia mokėti, bet jeigu nemokėsi – jis plyteles klos ar vamzdžius virins Norvegijoje.
Pats esu „fizikas-lyrikas“. Man visada įdomi buvo poezija, literatūra. Manau, kad mums reikia ir technikų, ir humanitarų.
– Mėgstate intelektualius žaidimus, „protų mūšiuose“ dalyvaujate. Kuo jie vilioja?
– Reikia gi pasitikrinti, ar dar mąstau. Yra tokių temų, kurių nežinau, bet žaidžiame komanda – devyni žmonės, tai pasidalijame temas. Silpnas esu kino filmų, serialų ar muzikos grupių žinovas, bet technikos dalykus, istoriją, geografiją išmanau.
Šachmatais dar žaidžiu – mėgėjiškai, kai kada ir su kompiuteriu
– Kokius dalykus vertinate?
– Ištikimybę – ir kitam žmogui, ir sau. Nevertinu keičiančių kailio, nekenčiu melo.
– Koks Jūsų moto?
– Ką pradėjai, tą padaryk iki galo, kad joks šleifas paskui tave nesivilktų.
Daug vilčių buvo prieš 30 metų. Ir teisingomis kryptimis ėjome, ir ne. Didžiausia klaida buvo laukinė privatizacija.
– Ko linkėtumėte sau ir kitiems?
– Sveikatos ir sėkmės. Man pačiam visko buvo, bet sėkmės netrūko.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Sigitas Vilčiauskas „Elnio“ generaliniu direktoriumi buvo išrinktas fabriko kolektyvo, rinkimus 1988 metais laimėjo tą pačią dieną, kai Šiauliuose įvyko pirmasis Sąjūdžio mitingas.
Sigitas Vilčiauskas svarsto, jog verslui gyvenimas nelengvėja, į verslininką vis dar žiūrima, kaip į sukčių.