
Naujausios
– Praėję metai baigėsi protestų banga prieš Šiaulių miesto tarybos sprendimus perkelti Nakvynės namus iš miesto pakraščio į centrą ir Lieporių mikrorajoną. Sprendimai nepopuliarūs, o jūs juos palaikėte, nepaisydamas protestų. Kodėl?
– Aš sureagavau į protestus. Benamių situacija yra kaip testas mums visiems. Ar apie meilę artimui tik kalbame, ar iš tiesų esame pasirengę nelaimėliams padėti?
Pats gyvenu Lieporiuose ir buvau "Rasos" progimnazijoje vykusiame susitikime su Savivaldybės Administracijos direktoriumi, kai pristatinėjo sprendimą perkelti į Tiesos gatvę Laikino apgyvendinimo namus ir Lieporių mikrorajono vystymo planus.
Tada pirmą kartą pamačiau, jog yra dvi stovyklos. Atėjo su plakatais protestuojantys, jog "mums nereikia čia tų žmonių".
Esu Lieporių bendruomenės centro narys, ten irgi buvo disputas šiuo klausimu. Opozicijoje likome dviese – aš ir Tarybos narys Saulius Stasiūnas, kuris irgi yra Lieporių bendruomenės narys.
Mūsų bendruomenė tų nelaimėlių atžvilgiu agresyviai nusiteikusi – jie esą "šiokie anokie" ir mums jų nereikia.
Klausiau, mieli kaimynai, argi galima į tuos žmones taip žiūrėti? Argi jie – ne mūsų žmonės? Ar ne šalia mūsų užaugo? Jeigu jie tokie nevykę, gal ir mes – visuomenė – už tai esame atsakingi?
Tuos klausimus uždaviau ir per miesto Tarybos posėdį. Į jį buvau pakviestas kalbėti gruodžio 12 dieną, kai sprendė klausimą dėl benamių nakvynės perkėlimo į Kauno gatvę.
Mes lyg stručiai slepiame galvas į smėlį, nenorime tų žmonių nė matyti. O jie yra šalia – važiuoja autobusais, sėdi stotelėse, stovi prie prekybos centrų. Sukame nosis, nes jie smirdi.
Jeigu mano valia būtų, aš įsteigčiau tuos namus šalia miesto Savivaldybės. Kad visi matytume, kokie žmonės gyvena šalia mūsų. Dabar mes juos slepiame, niekam nerodome. Gal pradėkime kitaip elgtis ir jie ims keistis, ir patys pasikeisime.
Suteikime sąlygas jiems nusiprausti, išsiskalbti, persirengti, žmonėmis pasijusti – tam daug lėšų nereikia. Skaičiuojama, jog benamių yra apie 40. Kai parodysime dėmesį, atsiras sąlygos jiems sukultūrėti.
Šimtas kitų nakvynės namų gyventojų – tai netekę savo namų ar smurtautojų iš namų išvaryti žmonės.
Smurto aukoms suteikiame laikiną pastogę, psichologinę pagalbą, bet, manau, jog ir su smurtautojais reikia dirbti, auklėti. Kitaip smurto ratas šeimose tik suksis.
Trečia grupė nakvynės namų gyventojų – grįžę iš įkalinimo įstaigų. Jie gauna laikiną pastogę, bet ar gauna mieste darbo? Parodykime jiems dėmesį, kad galėtų grįžti į normalų civilizuotą gyvenimą. Kitaip tik vėl grįš į kalėjimą.
– Per tą miesto Tarybos posėdį sulaukėte net vardinio plakato "Ulčino nuomonė – tik Ulčino nuomonė". Kaip jaučiatės laikydamasis kitokios nuomonės, nei dauguma?
– Taip tai mano nuomonė ir aš nebijau jos atvirai išsakyti. Manau, kuo daugiau yra skirtingų nuomonių, tuo įdomiau gyventi.
Norėjau net įsigyti tą plakatą atminčiai. Bet bendruomenės pirmininkė išsigynė, jog nežino, kas tą plakatą buvo atsinešęs.
Man net bandė spaudimą daryti, kad neičiau į tą Tarybos posėdį ir nekalbėčiau, esą, kam tu ten atstovausi?
Niekada nebijojau savo nuomonės reikšti. Tai išsiugdžiau dar jaunystėje – dirbdamas televizorių gamykloje cecho viršininku. Gal dėl to, kad gamyklos direktorius šviesios atminties Povilas Morkūnas sugebėdavo į kitų nuomones įsiklausyti.
Protestuojančių reakcija manęs nestebina. Diskusijų aktualiais miestui klausimais labai mažai vyksta, nuomonių įvairovės nenorime pripažinti, ji mažai atspindima. Todėl nė nesistebiu, kad esame nepakantūs kitokiai nuomonei.
Verslininkas, protestuodamas prieš benamių kaimynystę, argumentuoja, jog jo pelnai mažės. Pinigai svarbiausia – ne žmogus. Stebina tokia pozicija, nes tas verslininkas iš kultūros yra atėjęs į verslą.
– Ko dar pasigendate, stebėdamas mieste vykstančius procesus?
– Aš pasigendu autoritetų balso.
Merui siūlau bent kartą per metus surinkti prie apvalaus stalo miesto garbės piliečius ir išklausyti jų nuomonių.
Miesto garbės piliečius įdarbinti reikia. Jie visuomenėje turi autoritetą, turi patirties – bet jų patirtis nepanaudojama. Ar girdėjote, ką jie mano apie nakvynės namus?
Protestuose dėl nakvynės namų labiausiai pasigendu žmogiško požiūrio. Tik šaukiame, rėkiame, kad "jie visi žulikai".
Jeigu mano valia būtų, aš įsteigčiau tuos namus šalia miesto Savivaldybės. Kad visi matytume, kokie žmonės gyvena šalia mūsų. Dabar mes juos slepiame, niekam nerodome. Gal pradėkime kitaip elgtis ir jie ims keistis, ir patys pasikeisime.
Bet mes nesubrendę iki to, jog turime rūpintis savo bendruomenių narių tobulėjimu. Meilę artimui darbais demonstruokime.
Man keistai atrodo ir protestai prieš medžių kirtimus mieste. Bulvaro liepos buvo vargo liepos. Dėl blogo genėjimo jos buvo tiesiog sudarkytos.
Manau, jog reikia sodinti naujus medžius. Juk yra naujų šiuolaikinių medžių veislių, kurioms nereikia nė genėjimo.
Diskusijos, deja, ir šiuo atveju nebuvo. Liepa turi augti, kaip auga gamtoje – be jokių genėjimų. Kai ją pradeda pjaustyti, raižyti – tai jau ne medis. Tik jeigu neturim jį kuo pakeisti, tada prie jo nelįskime.
Merui siūlyčiau, prieš pradedant mieste bet kokį veiksmą, išvysti diskusiją. Pavyzdžiui, kaip bus su paminklo Tautos laisvei statyba? Postamentą jau pastatė. O dėl paminklo ar dar bus su visuomene diskusija, kai rinks pasiūlymus? Kitaip vėl bus piketų, kai pradės paminklą statyti.