
Naujausios

Klaidą pamatė palikuonys
"Šiaulių kraštas" rašė, jog paveldosaugininkams galvosūkį uždavė vieno sukilėlio palikuonys. ("Detektyvas" dėl sukilėlių pavardžių" – "Š.kr.", 2019-11-28).
Jie kreipėsi į KPD Šiaulių skyrių, miesto Savivaldybę ir į redakciją dėl neatpažįstamai iškraipytos legendinio šeduvio, 1863 metų sukilėlio Albino Verbliugevičiaus pavardės. Giminės atstovai piktinosi, jog po memorialinių lentų atnaujinimo jis "perkrikštytas" į Verbliuševičių.
Jų žodžiais, "Šeduvos apylinkėse, kur veikė sukilėlis Albinas Verbliugevičius, niekas nėra naudojęs ar įvardinęs jo pavardės "Verbliuševičius".
"Mano giminaitis Povilas Verbliugevičius, gyvenęs Šeduvoje (dabar jau miręs) apie 1968 m. pats buvo nuvežęs parodyti savo senelio brolio įamžinimo vietą Šiaulių Sukilėlių kalnelyje", – rašė savo laiške sukilėlio giminės atstovė.
Ji pabrėžė, jog "galimai per neapsižiūrėjimą ruošiant dokumentus įsivėlusi klaida neturi tapti įteisinta klaida, darkančia tikrąją pavardę".
Iš viso penkių iš dešimties sukilėlių pavardės, įrašytos pernai atnaujintose memorialinėse lentose, skiriasi nuo pirmojo memorialinių lentų varianto, 1935 metais užfiksuoto nuotraukose, saugomose "Aušros" muziejaus.
1935 metais Sukilėlių kalnelyje buvo pastatytas ir atidengtas Nepriklausomybės paminklas, kurį projektavo Karolis Reisonas. Čia palaidoti ir paminklą statant atkasti kalnelyje nužudytų sukilėlių palaikai.
Tikslins ir kitų sukilėlių pavardes
KPD Šiaulių skyrius įžvelgė pagrindo kelti klausimą dėl sukilėlio A. Verbliugevičiaus pavardės tikslinimo ir inicijavo būtinas procedūras.
Šių metų vasario 17 dieną Kultūros paveldo departamento penktoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba savo posėdyje svarstė Sukilėlių kalnelio komplekso apskaitos duomenų tikslinimo klausimą ir nutarė tikslinimą atidėti.
Vertinimo tarybos pirmininkas, istorikas, dr. Marius Ėmužis, "Šiaulių kraštą" informavo, jog buvo įžvelgta būtinybė atlikti papildomą istorinį tyrimą.
"Klausimą atidėjome ir kreipėmės į Lietuvos istorijos archyvą, prašydami patikslinti sukilėlių pavardes pagal gimimo metrikus, – sakė dr. Marius Ėmužis, komentuodamas Vertinimo tarybos nutarimą. – Dabar manoma, kad vieno sukilėlio pavardė klaidingai užrašyta – nesusipratimas nemalonus nei giminėms, nei memorialinių lentų atnaujinimo iniciatoriams. Tad nutarėme patikrinti visų sukilėlių pavardes. Jau dabar matome, kad pavardės neatitinka to, kas buvo užfiksuota tarpukariu."
Ketinama kreiptis ir į kalbininkus.
"Kai bus aiškios originalios pavardės, mūsų nuomone, reikėtų kreiptis į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją, – teigė M. Ėmužis. – Pavardės gali būti lenkiškai užrašytos. Komisija pasiūlytų, kaip jas adaptuoti lietuviškai. Keltume klausimą dviem variantais pavardes rašyti – pagal originalą, kaip gimimo metrikuose nurodoma, ir pagal formą, kurią pasiūlys Valstybinė lietuvių kalbos komisija."
Jo žodžiais, taip būtų atkurta istorinė tiesa – sukilėliai įvardinti tomis pavardėmis, kuriomis vadinosi, ir pavadinti taip, kaip jų pavardes adaptuoti siūlytų kalbininkai.
Palyginti su 1935 metų memorialinių lentų įrašais penkios pavardės yra pasikeitusios: nebe Aleksandras Kučauskas, o Aleksandras Kučevskis, nebe Jurgis Pranaitis, o Jurgis Pronaitis, nebe Albinas Verbliugevičius, o Albinas Verbliuševičius, nebe Bronislovas Kvietauskas, o Boleslovas Kviatkovskis, nebe Jonas Morkis, o Jonas Murkis.
Architektas dar sykį padėtų
Šiauliečio architekto Dariaus Jakubausko privačia iniciatyva pernai atnaujintos Nepriklausomybės paminklo memorialinės lentos. Niekadėjų jos buvo pavogtos dar prieš aštuonerius metus.
Projektą architektas įgyvendino savo lėšomis ir pritraukė rėmėją. Atnaujintos lentos buvo atidengtos 2019 metų rugsėjo 20 dieną.
Giminėms iškėlus klausimą dėl klaidos A. Verbliugevičiaus pavardėje, architektas "Šiaulių kraštui" yra citavęs, jog rėmėsi Kultūros vertybių registre pateiktomis Sukilėlių kalnelio komplekso vertingosiomis savybėmis, tarp jų – nurodytomis sukilėlių pavardėmis.
"Jeigu yra klaida, ją ištaisysime," – sakė tada architektas.
Dabar iš "Šiaulių krašto" sužinojęs, kad Vertinimo taryba nutarė tikslinti visų sukilėlių pavardes, D. Jakubauskas tokiai paveldosaugininkų nuostatai tik pritarė.
"Savo iniciatyva mes bent laikinai išsprendėme sukilėlių atminimo įamžinimo problemą, parodėme jiems pagarbą, nes memorialinių lentų ilgą laiką iš viso nebuvo, – pabrėžė architektas. – Jeigu bus patikslintos pavardės, reikėtų padaryti naujas lentas ir parašyti visas pavardes taip, kaip apsispręs Kultūros paveldo departamentas ir kalbininkai. Išspręstume klausimą tolerantiškai – taip, kad nepyktų nei sukilėlių giminės, nei visuomenė."
Jo žodžiais, "tai nėra kažkokie siaubingi pinigai – 2 000–3 000 eurų", kurių miestas negalėtų rasti projektui iš naujo įgyvendinti.
"Esu pasirengęs projektuoti ir padėti parengti dokumentaciją, – patikino architektas. – Tik nežinau, ar kartotume projektą savo lėšomis, nes nesame paramos davėjai."