
Naujausios
Revoliucija, bet ne barikadose
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro vadovo profesoriaus Virginijaus Šikšnio viešą paskaitą inicijavo Šiaulių UNESCO klubas. V. Šikšnys su kolegomis atrado genų "žirkles" – genų redagavimo technologiją, už kurią pretendavo į Nobelio premiją.
Auditorijos dėmesį mokslininkas sutelkė apie sudėtingus dalykus kalbėdamas suprantamai įvairių patirčių auditorijai. Diskusiją įžiebė klausimu, ar esame pasirengę pokyčiams, kuriuos atneša genų redagavimo technologija?
Profesoriaus žodžiais, "akmens amžius išnyko ne todėl, kad baigėsi akmenys", o todėl, kad žmonės sugalvojo naujas technologijas – bronzos, geležies apdirbimo.
XX amžių galima vadinti "skaitmenininiu" amžiumi, nes įsivyravo skaitmeninės technologijos. XXI amžius bus "genų technologijų" amžius.
"Pokyčiai mūsų galvose dažniausiai susiję su revoliucijomis, jas įsivaizduojame kaip kovas ant barikadų, o revoliucijos moksle vyksta tyliai – laboratorijose, be jokių barikadų, – sakė profesorius. – Per paskutinį dešimtmetį moksle įvykusi revoliucija, susijusi su genų redagavimu. Tai CRISPR technologija, kurios atradimų pasauliniame žemėlapyje yra ir Vilnius. Mes, Lietuvos mokslininkai esame ženkliai prisidėję prie tos technologijos."
Jis palygino: kaip skaitmeninės technologijos yra paremtos dviejų skaičių kodu, taip DNR kodas, paremtas keturiomis raidėmis.
"Kaip skaitmeninis kodas valdo visus kompiuterinius įrenginius, taip DNR kodas yra programa, valdanti visus gyvuosius organizmus, taip pat žmogaus", – palygino V. Šikšnys.
DNR kodas yra paremtas A (adeninas), C (citozinas), G (guaninas), T (timinas) raidėmis. Tų raidžių kombinacijos sudaro visą gyvųjų organizmų programą.
"Kiekvienoje ląstelėje yra užrašytas tas kodas, – aiškino mokslininkas.– DNR yra 3 milijardai molekulių, tad žmogaus DNR sekos ilgis – 3 milijardai raidžių. Tame tekste yra užrašytas visas žmogaus likimas, jeigu galėtume perskaityti, žinotume, kas mūsų laukia".
2001 metais mokslininkai rado DNR sekoskaitos būdą. Kai perskaitė pirmąjį žmogaus DNR molekulių tekstą, kaina buvo kosminė – šimtas milijonų dolerių, dabar, po 20 metų, kaina sumažėjo iki 1 000 dolerių.
V. Šikšnio žodžiais, kaina palyginti nedidelė, norint patenkinti žingeidumą. Bet daugiau svarbesnis dalykas, jog galima išsiaiškinti, kas lemia paveldimas ligas.
"Kaip sutrikus kompiuteriniam kodui sutrinka kompiuterinės programos, taip DNR kode vienos raidės pasikeitimas gali sutrikdyti DNR programą, atsiranda mutacija ir iššaukia ligą. Galėdami perskaityti DNR seką, galime joje surasti klaidų", – aiškino mokslininkas.
Jeigu pradėsime manyti, kad galime kažką genome pataisyti, pagerinti ir pradėti kurti kažkokius kitokius žmones, augančius raumenis, kad įgytų prieš kitus pranašumą – tai yra ta raudonoji linija, kurios mokslininkai neturėtų peržengti.
Kaip veikia "žirklės"
V. Šikšnys su komanda atrado tarptautinį pripažinimą pelniusi CRISPR (Cas 9) DNR "žirklių" technologiją. Ji leidžia "iškirpti" klaidas ir jas ištaisyti, "įklijuojant" į DNR molekulę teisingas "raides ir sakinius".
"Mes tas žirkles galime nusiųsti į bet kurią DNR vietą su reikiamu adresu. Žirklės yra tik analogija – tai yra baltymo molekulė, kuri sugeba perkirpti DNR molekulę programavimo būdu, – aiškino mokslininkas. – Kas įvyksta ląstelėje, kurioje yra užrašytas mūsų likimas, kai ji perkerpama? Greičiausiai numirs, bet ji turi visokius mechanizmus, kurie atsakingi už perkirpimo užlopymą. Gali tą trūkį suklijuoti lyg magnetofono juostelę, o pasinaudodami žirklėmis mes galime įdėti į ląstelę ir naujas dalis."
"Taip galime pradėti keisti savo genomą, savo likimą, – sakė V. Šikšnys. – Tai universalus įrankis, kurį galime panaudoti bet kokiuose gyvuose organizmuose – bakterijose, augaluose, gyvūnų ar žmogaus ląstelėse."
Lietuvių mokslininkų atrasta technologija gali padėti įveikti paveldimas genetines ligas. Ją panaudojant šiuo metu atliekami klinikiniai tyrimai, susiję su kai kuriomis paveldimomis kraujo ligomis. Pavyzdžiui, pjautinę anemiją. Kaulų čiulpų, kurie atsakingi už kraujo gamybą, ląstelės ištaisomos, ištaisytos grąžinamos į žmogaus organizmą ir padeda įveikti ligą. Ieškoma būdų ir kaip įveikti paveldimas širdies ligas.
"Pakeisti ląsteles širdyje sudėtinga, bet tą galėtume padaryti embriono ląstelėse. Žmogus išsivysto iš vienos apvaisintos ląstelės, jeigu toje ląstelėje padarytume pakeitimą, tai visose ląstelėse, kurios išsivysto iš tos vienos, klaidos nebeliktų", – teigė profesorius.
Bet pabrėžė, jog tokie eksperimentai susiję su "raudonosiomis linijomis". Ar galima jas peržengti, tobulinant žmogų, kuriant modifikuotus kūdikius?
"Kinijos mokslininkai padarė tokį eksperimentą embrionų ląstelėse, kad jos būtų atsparios ŽIV virusui. Tai sukėlė didžiulį rezonansą, ir svarstoma priimti moratoriumą tokiems eksperimentams, jų neatlikinėti", – sakė V. Šikšnys.
Ties raudonosiomis linijomis
Diskusija kilo, jog mokslininkai stovi "ant etikos slenskčio". Ar nesiima Aukščiausiojo kūrėjo vaidmens? Ar pats profesorius nejaučia nerimo, ar yra pasirengęs pokyčiams?
V. Šikšnys sutiko, jog su genų redagavimu atidaryta "pandoros skrynia".
"Jeigu pradėsime manyti, kad galime kažką genome pataisyti, pagerinti ir pradėti kurti kažkokius kitokius žmones, augančius raumenis, kad įgytų prieš kitus pranašumą – tai yra ta raudonoji linija, kurios mokslininkai neturėtų peržengti", – įsitikinęs profesorius.
Jis akcentavo, jog mokslininkai dar nelabai žino, kaip genai "šnekasi" vieni su kitais, kaip sąveikauja ir kokie pokyčiai bus padarius pakeitimus žmogaus genome. Juolab kad tų pakeitimų atšaukti nebeįmanoma.
"Visuomenė turi nuspręsti, kur genų technologiją taikyti, kur jos taikymo ribos, – teigė V. Šikšnys. – Peiliu, pavyzdžiui, galima ir duoną raikyti, ir nudurti."
Jis vardijo, jog genų redagavimą galima taikyti ne tik žmogaus paveldimoms ligoms gydyti, bet ir augalų veislėms išvesti. Pavyzdžiui, atsparioms sausrai. Tai aktualu klimato kaitos kontekste. Pavyzdžiui, jau yra išvesta kukūruzų veislė, kuri didesnį derlių duoda sausros sąlygomis.
Vykstant klimato kaitai ir mūsų klimato zonoje gali nebetikti augalų veislės, kurias dabar auginame, reikės išrasti naujas.
DNR redagavimo technologija gali būti taikoma ir donorystėje – persodinant į žmogaus organizmą kiaulės organus.
"Jeigu sugebėtume kiaulių persodinamų organų ląsteles pakeisti taip, kad jų paviršius nebeturėtų receptorių, kuriuos žmogaus imuninė sistema atpažįsta ir naikina, turėtume daug organų transplantacijai ir išgelbėtume daug žmonių", – sakė mokslininkas.
Profesoriaus klausta, jeigu XXI amžius bus genų technologijų amžius, tai koks bus kitas amžius?
"Aš nežinau ir nenoriu žinoti, – atsakė. – Gyvenimas būtų visiškai neįdomus, jeigu žinotum, kas laukia tavęs. Kai manęs klausia, ką dar galvojate išrasti, atsakau, nežinau. Nes kai nežinai, susiduri su naujais reiškiniais, ieškai atsakymų į klausimus ir tai varo mokslą į priekį."