
Naujausios
Sausio 27 dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovykla Lenkijoje. Joje karo metais buvo išžudyta per 1,1 milijono žmonių, iš kurių – apie 90 procentų žydų tautybės.
Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Šioje rezoliucijoje atmetamas holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis paminėti šią istoriškai svarbią dieną kviečia ir Šiaulių bendruomenę. Prašoma sausio 27-ąją, 11 valandą, atsinešti ir uždegti atjautos žvakutes prie Ežero ir Trakų gatvių kampe esančio atminimo akmens, žyminčio buvusio žydų geto vartus. Siekiama padaryti jautrią akciją be oficialumo.
S. Kerbelis taip pat kvietė įsijungti į socialiniuose tinkluose vykstančią akciją – ant savo nuotraukos uždėti rėmelį su žodžiais "we remember" (mes prisimename).
"Dar kartą norime priminti, kas atsitinka, kai yra toleruojama neapykanta. Mes kartu galime užkirsti kelią tam, kad nebūtų bandoma kurstyti neapykantos tautinės, ar kitokių įsitikinimų grupėms", – kalbėjo žydų bendruomenės pirmininkas.
Jis apgailestavo, kad pastaruoju metu Europoje jaučiamas radikalumo, antisemitizmo bangos pakilimas.
"Bandoma perrašyti istoriją, tų žmonių, kurie prisidėjo prie holokausto, dalyvavimą jame sušvelninti, pateisinti. Kyla diskusijos, kurstomos aistros", – sakė S. Kerbelis.
Jis nenori sutikti ir su praėjusių metų pabaigoje Seime kilusia iniciatyva priimti Seimo nutarimą, kuriame būtų skelbiama, kad Lietuva nedalyvavo holokauste, nes 1940-1990 metais buvo okupuota.
"Skaitant susidaro įspūdis, kad žydai kaltina visą lietuvių tautą dalyvavimu holokauste. To niekada nebuvo. Jokia tauta dėl to nebuvo kaltinama, netgi vokiečių. Bet yra pavieniai žmonės, kurie dalyvavo. Tokie pasakymai priešina visuomenę ir jie nėra teisingi iš principo", – mano šiaulietis.
Jis priminė, kad žydų bendruomenė parodė iniciatyvą, kad mieste atsirastų Teisuolių parkelis, nes karo metais buvo nemažai žmonių, kurie prisidėjo gelbstint žydus. Tokiais gelbėtojais pripažinti ir apdovanoti Šiaulių apskrityje 162 žmonės. S. Kebelis pastebi, kad šie gelbėtojai neatliko savo misijos vieni. Už jų stovėjo šeimos, kaimynai.
Žydų bendruomenės vadovas priminė, kad vien aplink Šiaulius holokausto aukomis tapo per 10 tūkstančių žydų tautybės žmonių.
Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną S. Kerbelis nori pakviesti visuomenę kartu parodyti, kad Lietuvoje nėra vietos neapykantai ir radikalizmui.