
Naujausios

Sveikata pašlijo staiga
Į Šiaulių ligoninės Skubiosios pagalbos-priėmimo skyrių 77 metų Papilės miestelio (Akmenės r.) gyventoja Zita Kasiliauskienė greitosios medicinos pagalbos automobiliu atvežta ištikta insulto. Moteriai jau buvo paralyžiuotos galūnės, sutrikusi kalba. Ligonę atlydėjusi duktė medikams papasakojo, kad dar vakare su mama bendravo ir ji buvo visiškai sveika.
Kas įvyko per naktį ir kokiu metu ištiko galvos smegenų insultas, niekas pasakyti negalėjo.
Nežiūrint į tai, pacientei buvo atliktas modernus tyrimas, taikytas inovatyvus gydymas ir ji jau ant operacijos stalo atgavo paralyžiuotas galūnes. O kitą dieną jau galėjo dalintis savo išgyvenimais.
Z. Kasiliauskienė medikams, o vėliau ir žurnalistams pasakojo, kad sausio 3-iąją, vos tik nubudusi, pasijuto keistai.
"Pajutau, kad man kažkas negerai. Išlipau iš lovos ir sukniubau prie jos. Bandžiau nueiti prie durų, bet vėl sukniubau. Norėjau paskambinti dukrai, bet negalėjau", – pasakojo moteris.
Pati dukra skambino mamai ir, supratusi, kad jai kažkas negerai, atskubėjo padėti.
Laukė medikų komanda
Apie tai, kad į ligoninę atvežamas žmogus, ištiktas insulto, ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus medikai sužino iš Greitosios medicinos pagalbos ekipažo. Priimamajame dirbęs skubiosios medicinos koordinatorius Marius Ellikas, slaugytojas Darius Adomavičius apie pacientę pranešė Neurologijos skyriaus gydytojai neurologei Erikai Galvanauskaitei ir medikų komanda drauge laukė atvežamos pacientės.
"Mūsų tikslas kraujagyslę atkimšti. Tam yra du būdai – intraveninis metodas trombektomija, kai trombas yra mechaniškai ištraukiamas, ir intraveninė trombolizė, kai trombas tirpdomas vaistais", – sakė E. Galvanauskaitė.
Pasitaiko atvejų, kai medikai negali taikyti nei vieno, nei kito metodo. Pagrindinė problema – laikas, per kurį pacientas atvyksta į priėmimo skyrių nuo simptomų atsiradimo pradžios.
"Intraveninė trombolizė gali būti taikoma, kai pacientas į gydymo įstaigą atvyksta ne mažiau kaip per 4,5 valandos. Trombektomija gali būti taikoma, kai nuo pirmųjų ligos simptomų praėjo ne mažiau kaip šešios valandas", – teigė gydytoja.
Medikų komanda ryžosi pirmą kartą atlikti naująjį kompiuterinės tomografijos perfuzijos tyrimą ir išsiaiškinti, kokia pacientės smegenų būklė ir ar galima atlikti sudėtingą vėlyvąją intervencinę trombektomiją.
Naujasis insulto priežiūros protokolas
D. Adomavičius, Skubiosios pagalbos-priėmimo skyriaus bendrosios praktikos slaugytojas, jau ne kartą gelbėjo insulto ištiktą pacientą, vadovaudamasis naujuoju insulto priežiūros protokolu.
"Patvirtinus naująjį protokolą laikas nuo patekimo į priėmimo skyrių iki pagalbos suteikimo sutrumpėjo nuo 57 minučių iki vidutiniškai dešimties minučių. Greičiausiai trombolizė atlikta per 10 minučių", – sakė D. Adomavičius.
Priimamajame skubiai atlikus tyrimus ir įvertinus jų rezultatus, gydytojas neurologas sprendžia, kokį gydymą taikyti. Jei bus taikoma trombolizė, tai jau kompiuterinės tomografijos kabinete lašinami vaistai. Kai nutariama daryti trombektomiją, prie komandos prisijungia ir intervencinis kardiologas Vytenis Tamakauskas, bet kuriuo paros metu atvykstantis į operacinę, kai atvežamas smegenų insulto ištiktas pacientas.
Tyrimas lėmė tolimesnio gydymo taktiką
Skubiosios medicinos gydytojas M. Ellikas sako, kad kompiuterinės tomografijos perfuzijos tyrimas sudėtingas, nes pacientas jo metu turi būti labai ramus. "Jei pacientas judės, tyrimas bus bevertis, todėl medikamentais sukuriamas dirbtinis miegas. Tyrimo rezultatus radiologai gali įvertinti labai greitai ir, esant palankiems rezultatams, darbo imasi intervenciniai kardiologai.
Pasak intervencinio kardiologo Vytenio Tamakausko, vėlyvoji trombektomija nesiskiria nuo paprastosios, kurios metu taip pat iš galvos smegenų kraujagyslės pašalinamas krešulys, skiriasi tik laikas.
"Jei paprasto insulto metu mes trombą galime šalinti nuo ligos požymių pradžios praėjus šešioms valandoms. Kai nežinomas insulto pradžios laikas, tyrimo dėka trombo šalinimas gali būti atliekamas po 12 valandų ir vėliau", – teigia gydytojas.
Tokiu atveju, kai nuo insulto pradžios būdavo praėję daugiau nei 6 valandos, medikai jau nieko nedarydavo, ir paciento laukdavo neįgalumas arba mirtis. Atsiradus galimybei atlikti kompiuterinės perfuzijos tyrimą, medikai pamato, kiek galvos smegenų audinio yra gyvo ir ar verta atkurti kraujotaką. Jei galvos smegenys jau yra žuvę, tai ir intervencinis gydymas nebeturi jokios prasmės.
Šiuo atveju intervenciniai kardiologai atliko sėkmingą intervencinį gydymą. "Ištraukus trombą iš galvos smegenų arterijų pacientė dar ant operacinio stalo pradėjo judinti dešiniosios kūno pusės galūnes", – pasakojo V. Tamakauskas.
Po operacijos pacientė perkelta į Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių, o dar po kelių dienų perkelta į Neurologijos skyriaus palatą. netrukus moteris išvyks stiprinti sveikatos į reabilitacijos įstaigą.Pasak neurologės E. Galvanauskaitės, pacientė jaučiasi neblogai, vaikšto ir kalba, o reabilitacijoje atsigaus iki galo. Tačiau, kaip ir kiekvienu tokiu atveju, gali ištikti ir antrinis insultas, kurio profilaktika yra vaistai, skystinantys kraują, sveika mityba, sportas ir laimės pojūtis.
