
Naujausios

Darželiai priims medikų ir pareigūnų vaikus
Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pranešė, kad nuo pirmadienio mieste nedirba nei darželiai, nei mokyklos. Vis tik viena išlyga taikoma. Direktoriaus įsakymu numatyta, kad į darželius bus priimami vaikai šeimų, kuriose tėvai dirba medikais, statutiniais pareigūnais – policininkais, kariais.
Žmonių gerovės ir ugdymo departamento direktorė Asta Lesauskienė informavo, kad sudarytas 68 vaikų sąrašas. Jie eis į įprastus sau darželius, kad nebūtų sutelkti į vieną vietą. Tačiau pirmadienį į 5 darželius buvo atvesti tik 8 vaikai.
„Jei nėra kaip išspręsti mažų vaikų klausimo, esame pasirengę padėti, kad medikai galėtų ateiti į darbus ir atlikti ypatingai svarbią funkciją“, – sakė Administracijos vadovas.
Nurodymai moksleiviams
Per 14 tūkstančių moksleivių prasidėjo neplanuotos atostogos. A. Bartulis pasvarstė, kad gal ne visi supranta, kas tas karantinas, todėl Administracija paruošė moksleiviams suprantama kalba, ko jie turi vengti ir kaip elgtis. Tėvelių prašoma saugoti savo vaikus.
„Jei mes parašėme, kad negalima eiti pas draugus, rinktis kitose patalpose, atkreipdami dėmesį, kad bet koks susibūrimas yra rizika, tuo pačiu parašėme, kas yra galima. Reikia daryti, ką puikiai mokate ir ką galima saugiai daryti“, – kalbėjo A. Bartulis.
Jis sakė suprantąs, kad dvi savaites išlaikyti moksleivius namuose be fizinio krūvio sunku. Jei individualiai išeis padaryti mankštą, dviračiu pasivažinėti, tačiau vienas pats, be grupės, manoma, kad didelės rizikos nebus.
Administracijos direktorius akcentavo, kad moksleiviams draudžiamas lankymasis uždarose erdvėse, parduotuvėse.
„Norime tėvelių paprašyti – ne moksleiviai turi eiti į parduotuves. Šitą pareigą prisiimkite patys, saugodami vaikus“, – griežtai dėstė A. Bartulis.
Priešingai įprastinei logikai Savivaldybės vadovai atkreipia dėmesį, kad moksleiviams negalima naudotis viešuoju transportu ir taksi. Vykdami į darbą dalis žmonių naudosis visuomeniniu transportu, bet moksleiviams primygtinai patariama to nedaryti.
„Visiems darbuotojams sakome, nuvykite individualiu savo transportu ir taip išvengsite didžiulio masinio kontakto“, – pataria A. Bartulis.
Taip pat primenama, kad vaikai neturi lankyti senelių ir sergančių žmonių. Vaikai yra mažesnės rizikos grupėje, jie rečiau serga ir lengviau perserga, tačiau jų senelių imunitetas silpnesnis ir grėsme susirgti didesnė.
Ką moksleiviams veikti? Galima skaityti knygas, mokytis dalykų virtualiu būdu. Tai siūlo televizijos kanalai, bibliotekos, galima pasinaudoti pasiūlymais. Mokiniams akcentuojamas nuolatinis higienos priemonių naudojimas ir saugaus ne mažesnio nei metro atstumo nuo kitų žmonių laikymasis.
„Šitų 14 tūkstančių mūsų šiauliečių gyvenimas mums yra labai svarbus ir nenorime, kad kiltų grėsmė jų sveikatai. Mes kontroliuosime, kaip laikomasi Vyriausybės nutarimo“, – tikino Administracijos galva.
Priekaištai verslui dėl tuščių lentynų
A. Bartulis turėjo priekaištų verslui.
„Norime atkreipti verslo dėmesį, kad neprasidėtų gudravimas, jog prisidengiant maisto gamyba išsinešimui, nebūtų atidaromos kavinės, restoranai, naktiniai klubai. Turime koordinacinį centrą, kuris turi mobilią komandą, ir jis pradės daryti reidą visame mieste bei tikrinti, kaip įgyvendinamos Vyriausybės nuostatos tose srityse, kur verslas yra draudžiamas“, – perspėjo vadovas.
Jis taip pat kreipėsi į mažmeninės prekybos ir vaistinių verslo atstovus, prašydamas pasirūpinti, kad prekių poreikis būtų patenkintas.
„Norime paprašyti, kad tą svarbią miesto gyvenimui misiją jie atliktų pilnai apsirūpinę finansiniais ir žmogiškaisiais ištekliais, nes matome, kad savaitgalis nebuvo sėkmingas. Atsirado tuščios lentynos. Susidarė pagrindas atsirasti panikai, kad neva prasidėjo nevaldomi procesai, prekių tiekimas sutriko, gamyba sutriko. Prašome verslininkų, kad savo pareigą atliktų sąžiningai, maksimaliai taikant higienos ir apsaugos priemones“, – kalbėjo A. Bartulis.
Kreipdamasis į šiauliečius, Savivaldybės administracijos direktorius, akcentavo, kad pagrindinė karantino mintis ir yra suvaržyti, minimizuoti žmonių judėjimą. Anot direktoriaus, miesto sėkmė bus ta, jei mes kiekvienas iš miestiečių vengs asmeninių kontaktų su kitais žmonėmis. Žmonės daro visiškai teisingai, jei atėję į parduotuvę žmonės nusiperka produktų visai savaitei ir visą tą laiką į parduotuvę nebeina. Tai yra teisingas sprendimas, ir Savivaldybė skatina tai daryti.
„Tačiau verslininkai turi užtikrinti, kad jei žmogus vietoje trijų atėjimų apsiriboja vienu, turi būti pasiruošę prekių atsargas papildyti. Jei visi dirbs sutelktai ir vykdys savo pareigas, jokios panikos nebus“, – sakė A. Bartulis.
Saviizoliacijai – Savivaldybės patalpos
Šiaulių miesto savivaldybė persiorganizuoja į nuotolinį darbą. Jau praėjusią savaitę per 30 darbuotojų dirbo nuotoliniu būdu. Vakar rašė prašymus ir per 2 dienas pradės dirbti nuotoliniu būdu dar didesnis būrys. Direktorius žada, kad jų darbas bus kokybiškas, gal tik našumas bus menkesnis, tačiau savo funkcijas atliks ir gyventojai bus aptarnaujami.
Priimamasis, Civilinės metrikacijos skyrius, dvi seniūnijos, Socialinių išmokų ir kompensacijų skyrius dirba uždaru režimu, sudarydami sąlygas tiems, kas neturi galimybės naudotis elektroniniu būdu, įdėti savo prašymą į dėžutę prie durų. Taip, anot vadovo, siekiama, kad darbuotojai išvengtų ypatingos rizikos – tiesioginio kontakto su gyventojais.
Savivaldybė taip pat turi sudaryti sąlygas saviizoliacijai tiems, kurie neturi tokių galimybių padaryti patys. A. Bartulis informavo, kad patalpos rengiamos trijų tipų klientams.
Jei atsitiktų taip, kad ligoninėse nebetilps besigydantys ligoniai, lengvesne ligos forma sergantys pacientai galės tęsti gydymąsi namuose. Tam Savivaldybė parengs keturis socialinius būstus, kad tokie žmonės galėtų pabaigti gydymą izoliuoti nuo savo šeimos narių.
Jei ligonis gyvena su šeima mažame bute, jis bus nukreiptas gydytis namuose, o sveiki šeimos nariai iškelti iš namų. Tam Savivaldybė jau paruošė Sanatorinės progimnazijos bendrabutį.
Turizmo centro ir Logopedinės mokyklos patalpos bus parengtos tiems, kurie galimai yra sveiki, tačiau turi pareigą izoliuoti save 14 dienų, tačiau neturi tokių galimybių savo namuose.
Jei saviizolioacijos metu šeimos nariai negali aprūpinti maistu, Socialinių paslaugų centras yra pasirengęs tokias paslaugas teikti.
Meras jau dirba nuotoliniu būdu
Savivaldybės vicemeras Domas Griškevičius informavo, kad šią savaitę turėję vykti Tarybos komitetų posėdžiai, nukeliami. Jis kalbėjo, kad Vyriausybė teikia Vietos savivaldos įstatymo pataisas, numatančias Tarybos darbą nuotoliniu būdu. Savivaldybėje tokiam scenarijui rengiamasi techniškai. Taryba turėtų posėdžiauti balandžio 2 dieną.
„Kai kuriuos sprendimus galėtų keisti tik pati Taryba. Pavyzdžiui, svarstome galimybę atleisti tėvus nuo abonentinio mokesčio darželyje tuo laikotarpiu, kai negali vesti vaikų“, – sakė vicemeras.
Keblumų Tarybos darbui kelia tai, kad dalis politikų neturi elektroninio parašo, nėra galimybių jų indentifikuoti.
D. Griškevičius tikino, kad Savivaldybė yra budėjimo režime, nebus taip, kad niekas negalės prisibelsti.
Jis prašė žmonių nepulti be reikalo skambinti paskelbtais telefonais, nes žmogiškųjų išteklių resursai yra riboti.
„Savivaldybės butai parengti ne tiems atvejams, kai aš gal pasiimsiu atostogas nuo šeimos porai savaičių, nes gal turėjau kokių kontaktų“, – perspėjo vicemeras.
Jis patvirtino, kad miesto meras Artūras Visockas jau dirba nuotoliniu būdu, jo Savivaldybėje nėra. Sakė, kad ateityje galbūt vadovai keisis. Tačiau Administracijos direktorius A. Bartulis žadėjo dirbti Savivaldybėje, nes turi parašo teisę, valdo finansus, vykdo kitas svarbias funkcijas.
Kilo įvairių klausimų
Pasiteiravus, kaip bus kontroliuojami į Šiaulius sugrįžtantys tolimųjų reisų vairuotojai – kitų šalių piliečiai, kol išvyks į savo šalis, A. Bartulis paaiškino: „Jie yra visuomenės grupėje, kuriems galioja numatyti reikalavimai. Specialių priemonių nenumatome, nes jų darbo režimą reguliuoja ne savivaldybės teisės aktai. Jie turi galimybę kreiptis į medikus, ir elgtis taip, kaip ir likusi mūsų visuomenė“.
Žmonių gerovės ir ugdymo departamento direktorė patvirtino, kad mokyklose rengiamasi nuotoliniam ugdymui, jei karantinas užsitęstų.
„Turime tris mokyklas – „Sandoros“ progimnaziją, S. Daukanto gimnaziją ir „Saulėtekio gimnazija“ – kurios jau anksčiau vykdė mokymo procesą nuotoliniu būdu. Turėjome pasikalbėjimą, kad jie keisis patirtimi su kitomis mokyklomis“, – sakė A. Lesauskienė.
Dėl nemokamo mokinių maitinimo sprendimai dar taip pat nepriimti. Departamento vadovė žadėjo dar pasianalizuoti, kokios tai šeimos ir sugalvoti variantus. Gal dalins sausą davinį.