
Naujausios
Pilnas butas "gėrybių"
Pagalbos prašymas "Šiaulių kraštą" prieš kelias dienas pasiekė iš Šiaulių Aukštabalio gatvės 4-ojo namo. "Kaimynai esame bejėgiai prieš netvarką. Kur kreiptis, kas galėtų mums padėti?", – laiške redakcijai rašė gyventojai.
Žmonės pasakojo nebegalintys apsikęsti iš kojų verčiančio tvaiko laiptinėje. Visiems jau vieša paslaptis, iš kur jis sklinda – kiekvienas žino, kad vienos iš namo laiptinių antrojo aukšto gyventoja turi "konteinerių kontrolierės" amatą: išeina ryte, o vakare pareina su gausiu dvokiančiu "lobiu".
"Turtus", žino gyventojai, kaimynė sandėliuoja savo bute ir balkone – "vertybės" iš jo jau kone virsta pro išdužusį langą.
Labiausiai, sako kaimynai, kenčia pirmame aukšte, tiesiai po "kaupike" gyvenantys kaimynai, kurių buto lubas ir sienas nuolatos aplieja neaiškios kilmės skysčiai. Žmonės įsitikinę, kad jie iš kaimynės parsineštų "gėrybių". Šie gyventojai po buto remonto nusprendė turtą apdrausti – gal bent taip pavyktų kompensuoti nuolatos patiriamą žalą. Ir, pripažįsta, neapsigavę – ant atnaujintų sienų, per sudūrimus, greitai persigėrė nenustatytos spalvos ir kilmės skystis.
Kita opi problema – name pasklidę tarakonai. Žmonės įsitikinę, kad į daugiabutį jie parėjo su konteinerių atliekomis. Pasirūpintų dezinfekcija, tačiau, įsitikinę, kol nesunaikintas židinys, nebūtų efekto.
Tačiau didžiausia baimė dabar – dėl gaisro. Esą kaimynė vis pastebima neblaivi. O neblaiviam, anot gyventojų, jūra iki kelių: užmigs, paliks viryklę įjungtą, liepsna bematant peršoks į krūvas čia pat sukrautų šiukšlių – gaisras užprogramuotas.
Gyventojai teigia ne kartą bandę su kaimyne kalbėtis. Tačiau jos atsakymas buvęs trumpas: "Eikit na... Aš mokesčius moku, savo namuose darau, ką noriu"... Po to durys su trenksmu užsidaro. O kitais kartais "kaimynka" durų atverti ir su kaimynais pasišnekėti iš viso nelinkusi.
Taip pat nutinka ir "Šiaulių krašto" žurnalistams, panorusiems pasikalbėti su vieniša moterimi, ją išklausyti ir perduoti kaimynų pageidavimus: durų niekas neatvėrė.
Įsileis ar neįsileis?
Šiaulių Aukštabalio 4-ajame name bendrijos nėra. Namą administruoja UAB "Mano būstas". Atsižvelgdamas į butų savininkų nusiskundimus, administratorius apie gyventojų saugumui ir sveikatai kylančią grėsmę informavo Šiaulių miesto savivaldybę.
Savivaldybės Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vedėjas Linas Gadliauskas patvirtino, kad šiomis dienomis skundas dėl netvarkos Aukštabalio gatvės daugiabučio viename iš butų yra gautas ir netrukus ketinama imtis veiksmų.
"Bus vykstama į vietą. Kitas klausimas, ar buto savininkė atidarys duris. Nes niekas, ne tik mes, bet ir policija, negali į privačią teritoriją patekti jėga, nesant realaus pavojaus, neturėdama prokuroro leidimo", – sakė pašnekovas.
Taigi, anot jo, jeigu savininkė duris atidarys, galbūt pavyks rasti kompromisą – gavus sutikimą, butas bus dezinfekuotas nuo parazitų, nuo pelėsio, bus išneštos buitinės atliekos, baldai, nenaudojama technika, kitos šiukšlės. Viskas Savivaldybės lėšomis bus išvežta.
"Ir net langai paprastai išvalomi iš vidaus ir lauko. Netgi numatyta galimybė pakeisti vieną spyną. Žodžiu, buto savininkė įeitų kaip į naują savo butą", – sakė specialistas.
Bet jei savininkė nuspręstų neįsileisti Savivaldybės atstovų, problema gali užstrigti. Tokiu atveju problemos išsprendimas įmanomas tik teisminiu keliu – namo administratorius arba bendrija (tokios nėra) privalės kreiptis į teismą.
Į butą – su veido raiščiais
Anot L. Gadliausko, tikrai nereti atvejai, kai vieniši, senyvi, ligoti gyventojai apsileidžia – dėl nuolatos pasenstančių maisto produktų paplinta tarakonai. Jei toks gyventojas Savivaldybės atstovus įsileidžia ir jis sutinka, kad butas būtų išvalytas, problemų nekyla. Kitas reikalas, kai gyventojas arba neįsileidžia į savo butą, arba neduoda sutikimo jį išvalyti.
Jei pavyksta patekti į butą, situacija įvertinama plačiau: apžiūrimos patalpos, išaiškinama, ar tikrai jų savininkas neturi galimybės susitvarkyti pats, apklausiami kaimynai, surašomas patikrinimo aktas, kurio pagrindu duodamas nurodymas valymo įmonei.
Būna atvejų, kai gyventojas atvykusiems Savivaldybės atstovams mielai duoda sutikimą tvarkyti butą, o atlikti darbo atvykusių tvarkymo įmonės žmonių tiesiog nebeįsileidžia.
"Kartais tenka kreiptis ir socialinių darbuotojų, ir medikų pagalbos, kaupti šiukšles linkusiems žmonėms neretai prireikia medicininės pagalbos", – sakė L. Gadliauskas.
Jis prisimena pernai metų atvejį, kuomet prieš patenkant į apleistą, girtuoklių nuolatos lankomą butą Savivaldybės atstovams teko užsidėti veido kaukes, saugančias nuo tuberkuliozės. Šią liga sergantį aklą asocialų savininką sunkiai, padedant sūnėnui, bet pavyko pristatyti į ligoninę.
"Baisiausia, kad išvalei, o po pusmečio neretai vėl tas pats...", – sakė Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vedėjas.
Sukantis iš situacijos, tokiais atvejais bandoma kreiptis į darbovietes. Tačiau neretai jos atsisako kištis teikdamos, kad darbuotojas geras, o kaip jis gyvena – neįdomu.
Deja, anot L. Gadliausko, nuobaudų už netvarką butuose, skirtingai negu viešose privačių namų ar daugiabučių namų erdvėse, nėra už ką taikyti – juk gyventojas nesitvarko savo teritorijoje.
Pernai Šiaulių mieste išvalyta dvylika apleistų butų, dalis jų – privatūs, kita dalis Savivaldybės suteikti socialiniai būstai. Sutvarkymo paslaugai per metus išleista beveik išleista 14 906 eurų Savivaldybės biudžeto lėšų. Apie 80 procentų išvalytų butų – su turtu iš konteinerių.
Šiais metais Savivaldybė turi jau du skundus dėl neprižiūrimų butų.
"Deja, kaimyno nepasirinksi. Aišku, įsigyjant naują būstą, vertėtų pasidomėti, greta, ko gyvensi. Kitą vertus, nuo visų atvejų neapsidrausti – realybė kitokia", – įsitikinęs pašnekovas.