
Naujausios
Žydų ir lietuvių jungtys
Projektu siekiama ir tinkamai sutvarkyti viešą erdvę, sukurti patrauklią aplinką, ir originaliai įamžinti miesto bendruomenei svarbius įvykius ir reiškinius, susijusius su buvusios gausios žydų diasporos atminimu bei Šiaulių regione gyvenusiomis asmenybėmis, kurios gelbėjo žydus ir yra pripažintos užsitarnavusios Pasaulio teisuolio vardą.
Pasaulio teisuolių skverui vieta parinkta Ežero ir Vilniaus gatvių sankirtoje, netoli Chaimo Frenkelio vilos, kur ir dabar yra skverelis su želdynais ir pėsčiųjų takais.
Ši vieta simbolizuoja ir dviejų buvusių Šiaulių getų – Kaukazo geto ir Trakų gatvės geto – sankirtą. Memorialinis meninis kompleksas žymės ir abiejų getų vartų vietas.
Savivaldybėje pirmadienio vakarą Pasaulio teisuolių skvero ir jo prieigų sutvarkymo ir meninių akcentų projektinius pasiūlymus pristatė meninės idėjos autorius dizaineris Adas Toleikis.
Projektą jis rengia kartu su architekte Ilona Vozbutiene. Dar pernai liepą jie laimėjo Pasaulio teisuolių skvero meninės idėjos konkursą, kurį skelbė miesto Savivaldybė.
Projektui autorius suteikė pavadinimą "Jungtis". Visas kompleksas simbolizuoja žydų ir lietuvių tautų jungtį. Meniniuose akcentuose, kurių iš viso bus trys skirtingose vietose, jungiami abiejų tautų simboliai – Dovydo žvaigždė ir lietuviškas tautinis eglutės raštas.
Kuriamas memorialinis kompleksas
Šalia Vilniaus ir Ežero gatvių sankryžos, pačioje judriausioje ir labiausiai matomoje vietoje, formuojama memorialinė aikštelė, kurios kraštą sustiprins dvi granito plokštumos ir pagrindinis meninis akcentas – šviesaus granito Dovydo žvaigždė, įkomponuota į lietuvišką tautinį raštą, kuris daromas iš perforuoto metalo.
Tautinio rašto ornamentas bus išgrįstas ir skvero grindinyje.
Vienoje meninio akcento plokštumoje bus surašyta informacija apie geto kalinius, kitoje – žydų gelbėtojų pavardės.
Per viešą svarstymą pasiūlyta informaciją pateikti lietuvių ir anglų kalbomis.
Skvero erdvė kuriama ir miestiečių trumpalaikiam poilsiui, kartu išsaugant pagarbą Šiaulių regione gyvenusiems Pasaulio teisuoliams..
Dabar skvero teritorija yra apaugusi medžiais, per vidurį eina pėsčiųjų takas.
Skvero struktūrą numatoma pakeisti nedaug, išlaikyti esamus želdinius, pagrindinius pėsčiųjų takus, papildyti takus naujomis kryptimis ir įrengiant skvere trumpalaikio poilsio vietas.
Papildomas takas numatomas nuo Vilniaus – Ežero gatvių sankryžos iki Ch. Frenkelio vilos ir nuo būsimo meninio akcento iki naujai projektuojamos 5 vietų automobilių aikštelės.
Takų dangos numatomos įrengti naujai iš betoninių trinkelių su intarpais. Meninius akcentus, takus, poilsio zoną su suoliukais numatoma apšviesti. Pagal projekto idėją visi vertingi želdiniai bus išsaugoti, medžių kirtimas nenumatomas, šalinami tik menkaverčiai krūmai.
Vienodos stilistikos meniniai akcentai iškils dar dar Ežero- Trakų gatvių sankryžoje, kuri žymi Trakų geto vietą ir dabar čia yra memorialinis akmuo, ir Ežero–Vytauto gatvių sankryžoje buvusioje Kaukazo geto vartų vietoje.
Žydų bendruomenės narių prašymu atminimo akmuo ties Trakų gatve bus išsaugotas ir integruotas į naują meninį akcentą. Memorialinis akmuo čia buvo pastatytas šviesaus atminimo žydų bendruomenės nario Leibos Lipšico iniciatyva. Jis pats buvo Šiaulių geto kalinys.
Teisuoliams pagerbti ir dėl istorinės atminties
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis yra Pasaulio teisuolių skvero idėjos iniciatorius. Ją iškėlė dar prieš trejus metus.
"Žydų tauta amžinai bus dėkinga teisuoliams, gelbėjusiems žydus. Prasmingas yra posakis, jog išgelbėjai gyvybę, išgelbėjai pasaulį, – sakė S. Kerbelis "Šiaulių kraštui". – Gaila, kad niekas niekada nebandė suskaičiuoti ir įvertinti, ką išgelbėtieji žmonės davė pasauliui, kiek iš jų tapo mokslininkais, kiek praturtino mus pasauliniais išradimais, kiek tapo menininkais, medikais, rašytojais, mokytojais ar verslininkais."
Izraelio valstybė Šiaulių apskrityje Pasaulio teisuoliais yra pripažinusi daugiau nei 160 lietuvių ir suteikusi šį garbingą vardą.
"Pasaulio teisuolių likimai irgi buvo sudėtingi, – pabrėžė žydų bendruomenės pirmininkas. – Nuo pat vaikystės mes su tėvais aplankydavome žudynių vietas – važiuodavome ir į Biržus, į Žagarę. Nepriklausomybės laikais Žagarėje man teko bendrauti su Pasaulio teisuoliais Levinskais iš Žagarės. Leonas Levinskas ir jo žmona karo metais žydus gelbėjo, o po karo buvo ištremti į Sibirą, patys vos išgyveno."
S. Kerbelis primena, jog Šiaulių gete, kuris buvo įsteigtas 1941 metų liepą, o likviduotas 1944 metų liepą, kalėjo per 5 000 žydų. Iš jų liko gyvi tik 350–500 žydų.
Per svarstymą siūlyta Pasaulio teisuolių skverą įrengti iki su geto likvidavimu siejamos datos. Bet S. Kerbelis siūlė, "geriau neprisirišti prie datų ir darbą daryti gerai, neskubant", nes vienaip ar kitaip "nemažai laiko praėjo nuo minties iki projekto."
Meninės idėjos projekto autorius A. Toleikis informavo, jog iki vasaros parengs techninį projektą. Toliau Savivaldybė skelbs rangos konkursą
Vicemeras Domas Griškevičius pabrėžė, jog projektui įgyvendinti lėšos yra skirtos šiųmetiniame Savivaldybės biudžete. Iš viso per 200 tūkstančių eurų.
Ar šiemet skveras jau bus įrengtas, savivaldybininkai negali atsakyti. Priklausys nuo rangos konkurso sėkmės. Jeigu konkursas įvyks, darbai dar šiemet gali būti pradėti.
