
Naujausios
Rinkimų aistros
Į parodos pristatymą ir diskusiją atvyko įvykių dalyviai, liudininkai – Kovo 11-osios Akto signatarai Z. Vaišvila, Č. Juršėnas, Donatas Morkūnas, Mindaugas Stakvilevičius, žinomi Sąjūdžio ir tuometinės komunistų partijos veikėjai.
Pilnas parodos pavadinimas – "Nr. 21" (Taikus Sąjūdžio kelias į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą. Istorinė Šiaulių misija).
"Norėjosi paroda parodyti tiesą. Nenorima šiandieną prisiminti, kad mes tada buvome susitelkę, vieningi. Taip, mes kažkur dėl kažko nesutardavome, Lietuvos laisvės lyga mus, Sąjūdį, presinguodavo, mes presinguodavome Lietuvos komunistų partiją. Jie mus pristabdydavo, mes Laisvės lygą pristabdydavome. Matėme Kalnų Karabacho, Tbilisio įvykius. Sąjūdžio steigiamajame suvažiavime buvo priimta rezoliucija numeris 21 – eiti rinkimų keliu", – parodos idėją pristatė Z. Vaišvila.
1989 metų sausio 15 dieną vyko XI šaukimo Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų papildomi rinkimai – pasak Z. Vaišvilos, "pirmi tikri rinkimai į okupacinės valdžios parlamentą, kuriame šiauliečiai jau turėjo pasirinkimą".
Žemaitės rinkiminėje apygardoje Nr. 109 į kovą stojo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) Seimo tarybos narys Z. Vaišvila ir Lietuvos komunistų partijos Šiaulių miesto komiteto pirmasis sekretorius Vaclovas Volkovas.
Z. Vaišvilos teigimu, šią dvikovą Šiaulių Sąjūdis pasirinko kaip principinę, buvo mestos visos jėgos: "Dvikova buvo arši, plėšė viena pusė kitos pusės plakatus, klijavo vieni ant kitų dieną naktį. Bibliotekoje vyko pirmi debatai."
Z. Vaišvila surinko 62,1 procento, V. Volkovas – 15,7 procento visų rinkėjų balsų.
Renginyje dalyvavusiam V. Volkovui ši kova įsiminė kitokia – "viskas buvo labai korektiška".
Prisiminė V. Volkovas ir kaip 1989 metais buvo atstatydintas iš LKP Šiaulių miesto komiteto pirmojo sekretoriaus pareigų – iki šiol nesuprantąs, kodėl.
"Kai buvo virsmas-nevirsmas mūsų brangioj Lietuvėlėj, sakiau, sakykit, darom, ko trūksta, kas yra, aš irgi noriu, aš irgi myliu Lietuvą. Su amžinatilsiu Morkūnu (tuometinis Šiaulių miesto Vykdomojo komiteto pirmininkas - red.) šnekam, Povilai, kame reikalas, kas ten yra, tu pirmininkas, ten Savivaldybėj dirbi. "Ai, nieko nėra." Ant ryto plenumas, atneša pareiškimą, prieš Volkovą visas aktyvas pasirašęs, tame tarpe Morkūnas: viskas kad blogai, neinam į koją su laikmečiu. Zenonas, garbės pilietis, irgi pasirašė", – pamatęs salėje Zenoną Eimutį Sabalį (tuomet – Šiaulių miesto Vykdomojo komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas – red.), sakė V. Volkovas.
Dveji rinkimai
Gubernijos rinkiminėje apygardoje Nr. 107 Sąjūdžio remtas Kauno A. Sniečkaus politechnikos instituto Šiaulių filialo profesorius Kęstutis Kriščiūnas varžėsi su nuo Sąjūdžio atskilusiu LPS iniciatyvinės grupės ir LPS Seimo tarybos nariu Lietuvos komunistų partijos remtu rašytoju Vytautu Petkevičiumi.
Pagal tuometę rinkimų sistemą kandidatui reikėjo surinkti per 50 procentų visų apygardos rinkėjų balsų. Nors K. Kriščiūnas laimėjo prieš V. Petkevičių, išrinktas nebuvo: trūko balsų.
Antruose rinkimuose vasario 26 dieną šioje apygardoje Č. Juršėnas rungėsi su R. Ozolu.
"R. Ozolas – Sąjūdžio radikalas, galima būtų taip vadinti, aiškiai tautinės orientacijos, o aš vis tiek kitokios orientacijos esu, nors aš irgi už Lietuvą, – sakė Č. Juršėnas. – Diskusijos vyko įvairiose vietose, smagiausia buvo Pedagoginio instituto salėje – kiek jūsų klausimų, kiek įdomių mūsų atsakymų! Paskui vienas būsimas signataras neiškentė ir pasiūlė man pastatyti paminklą. Aš atsakiau: "Jeigu jūs darysite, aš prisidėsiu". Kol kas niekas nieko nedarė, man prisidėti nereikėjo. Pralaimėjau aš pagrįstai, sąjūdininkai buvo ant bangos, jie nešė tautos balsą ir jie atstovavo tautai. O aš vis dėlto buvau kitos kohortos atstovas."
Č. Juršėnas priminė, kad R. Ozolui rinkimuose pagelbėjo net tuometiniai Šiaulių partinio komiteto vadovai (M. Stakvilevičius ir D. Morkūnas – red.). "Ne man, tikram partijos nariui! Aš visiškai nepykstu", – juokėsi vėliau ilgametis Seimo pirmininkas.
Vingiuotas manevras
Savo poziciją Sąjūdžio metais Č. Juršėnas įvardijo "nuoseklus nepriklausomybininkas, lyginant su radikalu Zigmu, jau ką kalbėti apie Laisvės lygą".
"Jei iš kitos pusės žiūrėsime į tuos procesus, iš esmės tas pats vaizdas, nuosekliai buvo einama į nepriklausomybę. Kitas klausimas, ar kita pusė, kuriai aš atstovavau, ar visi tai darėme nuoširdžiai, va šitą reikia sąžiningai, praėjus 30 metų, pasakyti. Tai buvo ilgo lūžio periodo rezultatas. Kiekvienam iš mūsų ne taip buvo paprasta apsispręsti ir pasirinkti vieną ar kitą liniją."
Č. Juršėnas prisiminė ne tik žodinius konfliktus, spjūvius į kai kuriuos deputatus, bet ir daužomus akinius, kiek vėliau – 1991–1992 metais.
Esminiu sprendimu Č. Juršėnas įvardijo 1989 metų gruodžio antroje pusėje paskelbtą savanarkišką LKP, atsiskyrusią nuo Maskvos. Jo teigimu, tuometinės LKP nariams nebuvo lengva persiorientuoti, bet "sąžiningesnius ir padoresnius įveikė ar patraukė pagrindinė idėja".
Č. Juršėnas kalboje nuolat akcentavo Algirdo Mykolo Brazausko vaidmenį. Signataras įsitikinęs, kad "už plačios A. Brazausko nugaros galėjo slėptis visi – Terleckas, Landsbergis".
"Ne Terleckas ir ne Landsbergis su Zigmu, o Brazauskas su Beriozovu ir kitais tuo metu buvo atsakingi už Lietuvą. Turėjome manevruoti, manevro pagrindinė linija buvo link nepriklausomybės. Mes kalbėjome kitais žodžiais, mes – apie suverenitetą, Sąjūdis – apie nepriklausomybę. Jei žiūrėtume teoriškai – tai tas pats. Tik kai kam atrodė, kad suverenitetas prastas žodis."
Č. Juršėnas sutinkąs, kad manevras buvo vingiuotas, zigzagais.
Jis priminė, kad 1990 metų Kovo 11-ąją iš 124 deputatų niekas nebalsavo "prieš", susilaikė Vilnijos lenkai.
36 signatarai jau išėję anapilin – juos Č. Juršėnas pakvietė pagerbti tylos minute.
Įvykiai – kaip iš filmo
Z. Vaišvila Sąjūdžio metais sakė labiausiai pasimetęs, kai atsiskyrė LKP. Šiauliuose, jo žodžiais, įvyko pirmasis eksperimentas: Šiaulių miesto Sąjūdžio tarybos sprendimu partinis M. Stakvilevičius buvo deleguotas pirmuoju sekretoriumi vietoje V. Volkovo.
M. Stakvilevičius į publiką kreipėsi eiliuotai, Pjero Žano Beranže žodžiais: "Aš atiduočiau Rotšildų turtus ir net Voltero šlovę nemirtingą, jei kas gražintų tuos metus, kurie tarytum sapnas dingo. Deja, dabar kita mada: visur nauda, nauda, nauda..."
D. Morkūnas detaliai prisiminė, kaip 1989 metais jis, Šiaulių pedagoginio instituto Sąjūdžio žmogus, netikėtai tapo LKP miesto komiteto antruoju sekretoriumi.
Tąkart į instituto amfiteatrinę didžiąją auditoriją atėjo du vyrai – Ž. Razminas, A. Ulčinas, abu "tokie vienareikšmiškai stipriai už nepriklausomybę". Vyrai paragino eiti kartu.
"Veža pas Stakvilevičių. Aš buvau tiek partinis, kiek man reikėjo marksizmo-leninizmo katedroje. Plenumas vyksta, žmonių pilna. Susitinkame partijos komiteto kieme – brūzgynai, metalo, vinių parduotuvikė. Į brūzgynus per galines duris išeina Stakvilevičius: "Eik antruoju sekretoriumi."
Šią žinią D. Morkūnas priėmęs kaip perkūną iš giedro dangaus. Iškart atsisakęs, vėliau sutiko: "Viešai, per interviu, pasakiau, kad atėjau nušėtoninti šitos partijos."
Pakilus kalbėti Ž. Razminui, Č. Juršėnas iškart uždavė klausimą: "Ar jūs Šiaulių lauko arenoje mane ir kitus mano kolegas ruošėtės susprogdinti?"
"Buvau aš", – atsakė Ž. Razminas. Tik išsigynė nuo salėje pasigirdusios replikos dėl sudaužytų akinių.
Ž. Razminas sakė dalyvavęs "daugybėje dalykų", sprogdinęs "ir paminklą Kryžkalnio". Pasidžiaugė nieko nenužudęs. Tik vieno besigailįs: "Jei grįžtų laikai, kai buvau pas Landsbergį, ko gero, Landsbergiui būtų blogai." Šiuos radikalo žodžius palydėjo juokas ir plojimai.
Č. Juršėnas gerai prisimena 1991 metų akimirką, kai Šiaulių estradoje nuaidėjo sprogimas. Svečius išgelbėjo atsitiktinumas: arčiau žmonių perstatytas stalas.
"Pradeda kalbėti ir – babach! Jeigu mes ten būtume buvę, sprogmuo, kuris pramušė medines grindis ir medines lubas, nežinau, ką iš mūsų būtų padaręs. Gal iš Brazausko, kaip stambaus, būtų kas likę, bet iš manęs ar Kirkilo – velniai žino. Tokia jūsų mintis buvo, bet jums nepasisekė tiesiog."
"Čia buvo provokacija, buvo pasakyta, kad būtų tiktai garsas ir kad šiek tiek baimės įvaryt. Bet kas tuos sprogmenis padėjo, kurie galėjo kažką užmušt, čia jau yra kitas klausimas", – patikslino Ž. Razminas.
Po diskusijos dalyviai pakilo į bibliotekos III aukšto galeriją, kur iki kovo 12 dienos veiks paroda "Nr 21". Joje eksponuojami leidiniai, dokumentai, nuotraukos, susijusios su 1989 metų įvykiais.
Laiką, kuriame persipynė daugybė dalykų, iliustruoja ir 1989 metų sausio 15 dienos rinkimų nuotrauka: Lenino portretas, trispalvė ir urna su LTSR herbu.