
Naujausios
14 iniciatorių
– Prieš mėnesį frakcijos lyderis Saulius Skvernelis paskelbė, jog frakcijos nariai steigsite ir naują partiją. Kaip ši iniciatyva gimė?
– Po Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ susikūrimo praėjęs laikotarpis parodė, kad mes galime dirbti kartu, įsiklausydami ir gerbdami vienas kito nuomonę. Priėjome prie išvados, jeigu galime taip dirbti frakcijoje, kodėl negalėtume vienyti daugiau bendraminčių žmonių visoje Lietuvoje. O tam yra vienintelis kelias – politinės jėgos, politinės partijos kūrimas.
14 Seimo narių kartu su savo patarėjų korpusu ėmėmės partijos kūrimo iniciatyvos.
– Koks veiksmas vyksta? Ar sulaukėte besidominčiųjų partija?
– Mes nieko neforsuojame, ramiai dirbame. Kiekvienas frakcijos narys ir idėjai pritariantys mūsų patarėjai kalbiname žmones, susitinkame, diskutuojame. Smagu, kad žmonės pakankamai aktyviai domisi naujos partijos idėja ir patys mums skambina. Turime sukūrę internetinį puslapį www.demokratai.lt , kuriame kiekvienas gali pranešti apie norą dalyvauti partijos veikloje. Su tokiu žmogumi susisiekiame, atskirai susitinkame pagal atitinkamą rajoną ar miestą.
Kitų metų pirmą ketvirtį tikimės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ idėja įgaus ir kūną.
– Kodėl renkatės kurti naują partiją, o ne jungtis prie kurios jau veikiančios?
– Veikiančiose partijose, kaip rodo praktika, vyrauja vienokia ar kitokia santykių kultūra, vyrauja vieni ar kiti lyderiai, formuojasi flangai. Atvirai kalbant, nesvarstėme galimybių prie kažko jungtis. Kita vertus, nesinorėjo, kad būtų kabinamos etiketės „perbėgėliai“.
Turim savo idėjas ir veiklos programą, savo frakciją Seime. Frakcijos nariai turime patirties ir valstybės, ir savivaldybių valdyme. Dauguma frakcijos narių yra išrinkti vienmandatėse apygardose, o ne pagal partijų sąrašus. Tad potencialo regionuose turime, nebūtume kelių miestų partija.
Partijos, aišku, nėra populiarios, žmonės jomis mažai pasitiki. Tokios tendencijos yra ne tik Lietuvoje. Lietuva gal išskirtinė tuo, kad čia ypač partijomis nepasitikima. Bet tai logiška – nulemta posovietinės praeities.
Tad norisi kurti politinę jėgą nuo balto popieriaus lapo ir su kiek kitokia politine kultūra.
Nebus vieno lyderio „žaidimo aparatu“
– Ar netapsite vieno asmens – Sauliaus Skvernelio – partija? Tokių partijų, kurias lyderiai kūrė sau, jau buvo ne viena.
– Labiausiai siekiame to, kad partija netaptų vieno žmogaus, vieno lyderio žaidimų aparatu.
Apie tai frakcijoje ir pats Saulius Skvernelis kalba. Pavyzdžiui, jau dabar esame nusimatę, jog frakcijos vadovus rotuosime, kiekvieną sesiją išsirinksime kitą seniūną ir jo pavaduotojus. Taip visi kolegos turės galimybę būti girdimi ir matomi.
Neneigiame Sauliaus lyderystės, bet sakome, jog demokratai yra daugiau, nei Saulius Skvernelis. Koks populiarus bebūtų lyderis, partija negali priklausyti nuo vieno žmogaus populiarumo ar nepopuliarumo. Tokiu atveju būtume tik dar viena „vieno žmogaus“ partija.
Viešoje erdvėje bando mus lyginti su tokiomis partijomis, bet mūsų stiprybė, kad turime ne vieną, o daug stiprių politikų.
Pagrindinis mūsų siekis – kad visi nariai atrastų saviraiškos ir veiklos galimybių naujoje politinėje jėgoje, kad būti girdimi ir kad dialogo būdu būtų randami geriausi sprendimai.
Pozicija – centro kairės
– Kokios politinės krypties laikotės – dešinės, kairės, centro?
– Save įvardijame centro kairės politine jėga. Kairumas išreiškiamas socialinėje ir ekonominėje politikoje, o centristinių pozicijų laikomės dėl tradicijų saugojimo. Pastarosios nuostatos labiau priskiriamos dešiniesiems, bet mes manome, jog kompromisą visada galima rasti.
Bet kokiu atveju yra nuomonių įvairovė. Tik klausimas, kiek yra girdima kitokia nuomonė ir kiek ieškoma bendrų sprendimų.
– Dėl liberalesnio požiūrio į partnerystės įstatymo projektą iš esmės atskilo „Valstiečių“ frakcijos dalis, tapusi jūsų frakcijos branduoliu. Kaip tokį požiūrį ir tradiciją derinsite?
– Manau, „Valstiečių“ frakcijos posūkis į radikalizmą labiau lėmė kolegų apsisprendimą trauktis. Bet neneigsiu, jog partnerystės klausimu mūsų nuomonės frakcijoje išsiskiria.
Vien išgirdęs žodį partnerystė, gali būti „už“ ar „prieš“. Bet Seimo narys turi įsiskaityti, kas įstatymo projekte parašyta. Pavyzdžiui, partnerystės priešininkai labiausiai prieštarauja, kad partneriai vaikus įsivaikintų, bet apie tai projekte nė žodžio nėra. Ir partneriai nėra tik LGBT žmonės.
Politika yra idėjų susidūrimas, bet kai diskutuoji, visada galima rasti kompromisą – trečią kelią.
Mūsų frakcijos ir kuriamos partijos pavadinime yra žodis „demokratija“, o demokratijoje pagrindinis dalykas – diskusija, dialogas.
– Pats esate išrinktas vienmandatėje „Saulės“ apygardoje, rinkimuose dalyvavote kaip savarankiškai išsikėlęs nepartinis kandidatas. Seime metus dirbote, nesijungdamas į jokias frakcijas. Kodėl dabar tam ryžotės?
– Kalbinimų jungtis prie vienos ar kitos frakcijos buvo daug. Bet žiūri, kaip frakcijose bendraujama, elgiamasi, dirbama, kokių nuostatų laikomasi, ir lygini jas su savo nuostatomis. Praktika parodė, kad priimtiniausia man yra būtent ši naujoji frakcija. Man priimtini ir bendražmogiški santykiai, ir ypač tai, kad frakcija kūrėsi nuo turinio dalykų – idėjų sklaidos ir realizavimo, bendrų pozicijų ieškojimo. Matau stiprią komandą.
Apie reakciją Šiauliuose
– Pats buvote nepartinio Šiaulių mero Artūro Visocko komandoje, dirbote vicemeru, ar meras palaiko iniciatyvą kurti naują partiją?
– Su meru Artūru Visocku kalbėjome apie tai. Natūralu, nes su juo kartu ėjome į Savivaldos rinkimus 2019 metais, buvau išrinktas pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Artūro Visocko nepartinį sąrašą“. Iš vicemero pozicijos ėjau į Seimą. Meras palinkėjo sėkmės kuriant partiją, bet tai nereiškia, kad toliau nebendradarbiausime.
Kai kurie žmonės iš Artūro Visocko nepartinio sąrašo jau nusprendė jungtis prie mūsų kuriamos partijos. Tie, kurie nori dalyvauti ir savivaldos, ir šalies politiniame gyvenime. Pavyzdžiui, Malikas Agamalijevas, kuris yra miesto Tarybos narys ir aktyviai dalyvauja partijos kūrime. Bet jis lieka frakcijos „Dirbame miestui“ narys, jokios naujos frakcijos, įsisteigus partijai, miesto Taryboje nekursime.
Savivaldos naujuose rinkimuose partija būtinai dalyvaus. Su meru apie tai kalbėjomės. Neatmetame, jog pozicijos gali būti derinamos.
Šiauliuose jau šiandien yra per 80 žmonių, kurie pasakė „taip“ ir jau dalyvauja kuriamos partijos veikloje. Tarp jų yra ir buvę bendražygiai Socialdemokratų partijoje ir iš jos kartu su manimi pasitraukę. Yra ir visai iki šiol politiniame gyvenime nedalyvavusių šiauliečių.
– Kaip vertinate partijų situaciją Šiauliuose?
– Drįstu teigti, jog šiandien partijų skyriai Šiauliuose yra nykstantys, mažai girdimi.
Vienas iš kertinių dalykų, kodėl Šiauliuose norime turėti partijos skyrių – kad suteiktume platformą žmonėms teikti savo idėjas ir būti išgirstiems. Vienas iš pagrindinių motyvų kurti naują partiją yra tas, jog politinis darinys turi turėti struktūrą. Tada daugiau žmonių gali įtraukti į politinį procesą, ugdyti asmenybes, jas atrasti.
Visuomeniniams rinkimų komitetams lengviau pakviesti vieną kitą nepartinį žmogų dalyvauti rikimuose, bet komitetai laikini. Ilgalaikėje perspektyvoje partija yra pranašesnė. Demokratinės politinės sistemos pagrindą sudaro partijos ir niekas nieko geresnio nėra sugalvojęs.
Mes stengiamės Šiauliuose suburti rimtą komandą, tokį darinį, kuris ir keičiantis lyderiams, nesubyrėtų.
Dabar mes su Rima Baškiene esame atsakingi už partijos steigimo procesą Šiaulių krašte, o veiklos koordinatorius Šiauliuose yra Malikas Agamalijevas.
– Kiek reikia turėti narių partijai įsteigti?
– Partijai įsteigti reikia 2 000 steigėjų, per steigiamąjį suvažiavimą jie automatiškai tampa nariais. Turiu pabrėžti, kad mums labai svarbi yra narių reputacija. Jau buvo atvejų, kai norintiems jungtis, teko atsakyti. Bet jeigu žmogus nėra įsivėlęs praeityje į kokius korupcinius dalykus, durys jam atviros.
– Pasakykite bent tris dalykus, kodėl žmogus turėtų stoti į steigiamą partiją?
– Pradėdamas pokalbį juokais ir rimtai sakau, jog jums turiu patį nepopuliariausią pasiūlymą – stoti į partiją.
Iš tiesų nereikia galvoti, kad kažkas kitas ims ir padarys gyvenimą gražesnį, geresnį. Patys imkime ir darykime.
Partijos netenkina – kurkime tokias, kad tenkintų. Politika netenkina – keiskime ją. Prisiimkime atsakomybę ir prisidėkime prie geresnės Lietuvos kūrimo. Todėl sakome: „Vardan Lietuvos“.