Šiaulių miesto pinigai – privačiam baseinui

A. VISOCKO feisbuko nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas feisbuke pasidžiaugė augančiu privačiu SPA ir baseino pastatu.
Šiaulių miesto gyventojai jau ne pirmus metus atakuoja miesto valdžią, kad mieste nėra baseino. Šiauliečiai važiuoja paplaukioti į Radviliškio ir Akmenės baseinus. Meras Artūras Visockas paskelbė džiugią naujieną – baseiną Šiauliuose stato verslas. O kainuos jis Savivaldybei per metus apie 300 tūkstančių. Už tiek pirks paslaugų tam tikroms gyventojų grupėms, nors kiti rajonai už tokią sumą išlaiko savo naujus baseinus, o jų lankytojai už paslaugas moka draugišką kainą – 6–10 eurų už dvi valandas. Ar tokią pat kainą galės pasiūlyti ir privatus verslas, kuriam atiteks beveik trečdalis milijono eurų iš miesto biudžeto per metus?

Už beveik trečdalį milijono eurų paplaukios 400 šiauliečių

Apklausoje reitinguodami reikalingiausius miesto projektus, Šiaulių gyventojai į pirmą vietą iškėlė baseiną, tačiau miesto valdžia nusprendė, kad svarbiau už 12 milijonų pastatyti žirgyną, kuris miesto žmonėms nebuvo aktualus, nei baseiną.

Meras A. Visockas nudžiugino gyventojus, kad baseiną su trimis takeliais mieste stato privatus verslas ir tai, jo manymu, yra geriausias variantas Šiauliams, nes nereikės į baseino statybą ir išlaikymą kišti miesto biudžeto pinigų, o štai Radviliškio rajono savivaldybė pačios pastatytam dvigubai didesniam baseinui išlaikyti kasmet skiria po 300 tūkstančių eurų.

Tačiau greitai paaiškėjo, kad panašią sumą pinigų atseikės ir Šiaulių savivaldybė, tik privačiam baseinui.

Nors naujojo baseino statybos dar tik neseniai prasidėjo, 2025 metų miesto biudžete jau suplanuotos lėšos. Tik supakuoti tie 162 tūkstančiai eurų labai gražiai – sveikatinimo programoms. Planuojama, kad baseinas veikti pradės veikti nuo rugsėjo 1 dienos, tad ši suma numatyta 4 mėnesiams.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad lėšos bus skiriamos laisvalaikio SPA centro ir baseino paslaugoms kompensuoti tikslinėms gyventojų grupėms – širdies ir kraujagyslių bei cukrinio diabeto prevencinės programos 40–60 metų dalyviams, kuriems nustatyta rizika susirgti šiomis ligomis ir senjorams, kurie dalyvauja „Socialinio recepto“ veiklose. Jau kitais metais už 9 mėnesius truksiančias tokias paslaugas verslo įmonei bus sumokama apie 300 tūkstančių eurų.

Vedėja paaiškino, kad „Socialinio recepto“ dalyvių tikslinė grupė – apie 200 asmenų per metus – pasirinkta, atsižvelgiant į Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro teikiamas visuomenės sveikatos stebėsenos kasmetines ataskaitas, kuriose akcentuojama, kad vienas iš pagrindinių Šiaulių miesto savivaldybės probleminių rodiklių yra senjorų patiriamos traumos dėl nukritimų ir prastėjanti psichinė sveikata, todėl svarbu jiems kurti palankią aktyviam gyvenimo būdui aplinką.

Širdies ir kraujagyslių bei cukrinio diabeto prevencinės programos 40–60 metų asmenų tikslinė grupė – taip pat apie 200 asmenų per metus – pasirinkta, siekiant sumažinti mirtingumą dėl šių ligų, nes, Higienos instituto duomenimis, širdies ir kraujagyslių ligos vis dar yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių ne tik Šiaulių mieste, bet ir visos Lietuvos mastu.

Širdies ir kraujagyslių bei cukrinio diabeto programos dalyvių tikslinei grupei planuojama 100 procentų kompensuoti dviejų kartų per savaitę 2 valandų trukmės apsilankymų SPA centro ir baseino paslaugas. „Socialinio recepto“ dalyvių tikslinei grupei tokiomis pat sąlygomis ketinama kompensuoti vieną apsilankymą per savaitę.

Kaip bus atrenkami tie 400 žmonių, kurie galės veltui lankyti privatų baseiną, jei, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu mieste serga tūkstančiai žmonių? V. Palčiauskienė paaiškino, kad paslaugos bus apmokamos tiems minėtų grupių nariams, kurie rūpinasi savo sveikata ir lanko užsiėmimus Visuomenės sveikatos biure. Tai bus paskatinimas lankyti biuro organizuojamus užsiėmimus.

Sveikatos skyriaus vadovė patvirtino, kad toks pirčių ir baseino paslaugų pirkimas iš miesto biudžeto vyks pirmą kartą. Savivaldybė nepirko už valdiškus pinigus paslaugų nei savo baseine „Delfinas“, nei buvusiame „Impulse“.

V. Palčiauskienė tikino, kad Šiauliuose turimų baseinų šiuo metu pakanka tik Savivaldybės tiesioginėms funkcijoms – neformaliajam ugdymui, vaikų mokymui plaukti ir sportininkų rengimui. „Delfinas“ vykdo miesto antrokų mokymo plaukti programą. Jau seniai kalbama apie tai, kad Šiauliuose nevyksta jokios rimtesnės plaukimo varžybos, nes „Delfino“ baseinas neatitinka reikalavimų.

Ar mero „logika yra logiška“, parodys paslaugų kainodara

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas socialiniuose tinkluose pasidžiaugė statomu privačiu baseinu.

„Kasmet už 300 000 eurų bus vykdoma sveikatinimo programa. Žmonės, turintys sveikatos problemų, galės patekti ir gauti paslaugas. Ir to pakanka, kad nestatyti pačio baseino! Pavyzdžiui, Radviliškis statė pats, o dabar pats ir išlaiko. Tai kainuoja apie 300 tūkstančių eurų. Esu 100 procentų tikras, kad mūsų sprendimas yra logiškas ir pavyzdinis“, – pats save pagyrė meras.

Greičiausiai, ar šio sprendimo, pasak mero, „logika yra logiška“, paaiškės, kai bus paskelbta privataus SPA ir baseino paslaugų kainodara. Nors privataus baseino paslaugų kainos dar nėra žinomos, Savivaldybė jau geba susiskaičiuoti, kiek už kokią sumą paslaugų pirks. Gali būti, kad svarbiausia šioje situacijoje yra ne paslaugos, o būtent biudžeto lėšų suma, kuri reikalinga SPA ir baseino verslui.