
Naujausios
Šiaulių politikai susitarė – „dirbame visi“
Šiaulių miesto tarybos daugumos ir mero Artūro Visocko vadovaujamos mažumos atstovai vakar pagarsino susitarimus politinei krizei įveikti. Daugumai už naujo direktoriaus palaikymą atiteks vicemerų ir direktoriaus pavaduotojų pozicijos.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Meilė per prievartą“
Spaudos konferencijoje dalyvavo daugumai atstovaujantys Socialdemokratų frakcijos seniūnas Justinas Sartauskas ir „tvarkietis“ Alfredas Lankauskas bei mažumos atstovai – Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Tomas Petreikis ir A. Visocko sekėjų, tarp kurių yra „valstiečiai“, lyderė Simona Potelienė.
Politikai atskleidė pasiektus susitarimus prieš paskiriant Savivaldybės administracijos direktoriumi konservatorių Antaną Bartulį. Ketvirtadienį Taryboje už jį balsavo ir dauguma, ir mažuma.
„Ilgai ėjome prie to rezultato – derybos su meru buvo sunkios, – sakė J. Sartauskas. – Politinis žaidimas užsitęsė tris mėnesius, turėjome ir daugumoje svarstyti, kokį politinį „nusileidimą“ padaryti.“
Trečiadienį, Tarybos posėdžio išvakarėse, susitarta, jog, paskyrus A. Bartulį, bus peržiūrimos kitos politinio pasitikėjimo pozicijos ir daugumai atiteks abiejų vicemerų ir abiejų direktoriaus pavaduotojų postai.
A. Visockas sutiko su tokia daugumos sąlyga, gavęs tam savo sekėjų frakcijos ir konservatorių pritarimą.
„Sutikome, kad sustabdytume priešlaikinių rinkimų traukinį“, – teigė S. Potelienė.
„Svarbu, kad dabar sėdime prie bendro stalo ir kad pajudės miestui reikalingi darbai, – akcentavo T. Petreikis. – Postai – antrinis momentas.“
A. Lankauskas situaciją vaizdžiai palygino su „meile per prievartą arba vedybomis iš reikalo“.
„Meilė gali stiprėti, o per tokias vedybas galima prisitaikyti vienas prie kito, auginant vaikus, – sakė politikas. – Tik esant abipusėms nuolaidoms galima susitarti ir kažką padaryti.“
Jo žodžiais, dabar svarbiausia geranoriškai tęsti „bendras kalbas“ ir „uždaryti rietenas“ – atsiimti skundus teismams, baigti apkaltų iniciatyvas ir parašų rinkimus.
Ar gims plati koalicija?
Konservatoriai prie mero sekėjų buvo prisijungę su sąlyga, kad jis iki kovo 2 dienos suformuos daugumą. A. Visockui to nepavyko padaryti. Ką darys konservatoriai?
„Mes dabar esame laisvi“, – atsakė T. Petreikis.
Konservatoriai su direktoriaus paskyrimu jau turi vieną svarbiausių valdžios postų, bet neskuba savo pozicijos apibrėžti.
Nė vienas politikas nesiryžo prognozuoti, ar gims plačioji koalicija. S. Potelienė tik patikino, jog „dirbame visi.“
Kiti teigė, jog parašai po susitarimais mažai ką lemia. Žodis gali būti svarbesnis.
„Avansas planams duotas, o ar bus įvykdyti, paaiškės po mėnesio“, – teigė J. Sartauskas.
Jis neatskleidė, kokios kandidatūros gali būti siūlomos į postus. Dėl jų bus tariamasi su meru, o dėl direktoriaus pavaduotojų – ir su Administracijos direktoriumi.
Daugumą dabar sudaro 16 Tarybos narių iš 31-o. Tai tik minimali dauguma, kuri reikalinga sprendimams priimti.
Šiaulių situacija, pasak politikų, parodė Savivaldos įstatymo spragas. Kai meras yra mažumoje, jo santykiai su dauguma visiškai neapibrėžti. Iš čia ir kilęs konfliktas su meru.
Dauguma dėl to yra surašiusi kreipimąsi į Prezidentę, Seimo Pirmininką, Premjerą.
Žinoma, kad kreipimasis perduotas Seimo Savivaldybių reikalų komitetui, Vidaus reikalų ir Teisingumo ministerijoms.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Prie bendro stalo – daugumos ir mažumos politikai: (iš kairės) „tvarkietis“ Alfredas Lankauskas, konservatorius Tomas Petreikis, mero sekėjų lyderė Simona Potelienė ir socialdemokratas Justinas Sartauskas.