
Naujausios

Šiauliečiai migruoja ne tik į užsienį
Šiaulių miesto savivaldybė kasmet planuoja, kokias socialines paslaugas teiks gyventojams. Socialinių paslaugų poreikis tiesiogiai susijęs su vykstančiais pokyčiais visuomenėje. Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų 2020 metų plano projektas paskelbtas Savivaldybės tinklalapyje ir šiauliečiai gali lemti jo pokyčius.
Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Edita Čičelienė sakė, kad dokumento projekte pirmiausia yra įvertinta dabartinė situacija. Faktai – didelio optimizmo nekelia.
Suskaičiuota, kad 2019 metų spalio 1 dieną savo gyvenamąją vietą Šiauliuose buvo deklaravę per 109 tūkstančius gyventojų. Per pastarųjų 10 metų laikotarpį miesto gyventojų sumažėjo daugiau nei 21 tūkstančiu. Konstatuojama, kad viena iš mažėjimo priežasčių – neigiama natūrali kaita, nes mirusiųjų skaičius mieste per visą analizuojamą laikotarpį viršijo gimusiųjų skaičių. Didžiausias neigiamas skirtumas Šiauliuose buvo fiksuotas 2018 metais ir siekė 400.
Kita svarbi gyventojų skaičiaus mažėjimo priežastis – migracija. Šiauliams yra aktuali ir vidinė migracija, kai gyventojai išvyksta į kitas Lietuvos teritorijas, kitus miestus, ir tarptautinė emigracija.
Statistikos departamento duomenimis, analizuojamu laikotarpiu Šiauliuose kasmet išvyko daugiau gyventojų, nei atvyko. Paprastai, didžioji dalis šiauliečių laimės ieškoti iškeliaudavo į kitas šalis, tačiau 2017 metais pirmą kartą į kitas Lietuvos teritorijas gyventi išvažiavo 578 gyventojais daugiau nei į užsienį.
Dėl emigracijos keičiasi ir šeimos struktūra – daugėja šeimų, kuriose yra tik vienas iš tėvų, dažniausiai motina. Išlieka aukštas išsituokusių porų skaičius. Pavyzdžiui, 2015 metais susituokė 826 poros, o 2018 – tik 481. Ištuokų skaičiaus proporcija išlieka panaši – skirtingais keliais pasuka daugiau kaip pusė sutuoktinių.
Reikia vis daugiau paslaugų arba globos įstaigose, arba namuose. Globos įstaigos yra perpildytos, šiauliečiai ir trumpalaikei, ir ilgalaikei globai siunčiami net į 30 globos namų visoje šalyje.
Daugiausia vaikų globojami šeimose
Šiauliuose gyvena per 70 tūkstančių darbingo amžiaus žmonių ir apie 17 tūkstančių vaikų. Didžioji dalis miesto bendruomenės geba savimi pasirūpinti, tačiau savivaldos rūpestis suteikti pagalbą socialiai pažeidžiamiems šiauliečiams.
Savivaldybė skaičiuoja, kad mieste auga 709 vaikai, turintys negalią. Per keturis šimtus socialinės rizikos šeimose auga 523 vaikai. Beveik 260 vaikų auga ne savo biologinėse šeimose, o yra globojami.
Pradėjus globos įstaigų pertvarką, globojamų vaikų skaičiaus proporcijos ryškiai pasikeitė. Jei anksčiau daugiausiai tokių vaikų augdavo globos įstaigose, tai šįmet didžioji jų dalis įsikūrė šeimose – 160, dar 24 – šeimynose. Socialinės globos įstaigoje gyvena 62, o pas globos centro globotojus – 13 vaikų.
Skyriaus vedėja E. Čičelienė akcentavo, kad į Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namus šįmet nepateko nė vienas vaikas. Globos namuose dažniau apsigyvena paaugliai, kurie patys nenori eiti į šeimas arba globotojai jų atsisako.
Anot vadovės, kol kas yra neaiškus 2020 metų finansavimas, todėl labai aiškiai planuoti kitų metų paslaugas vaikams nėra paprasta. Tačiau jau šiandien žinoma, kad sujungus Kūdikių namus su neseniai iš Socialinių reikalų ir darbo ministerijos perimtais vaikų globos namais "Šaltinis", dar šių metų pabaigoje bus steigiami kompleksinių paslaugų namai "Alka". Skyriaus vedėja atkreipia dėmesį, kad šioje įstaigoje bus teikiamos paslaugos tik vaikams su negalia ar juos auginančioms šeimoms. Čia bus priimami ir netekę globos tokie vaikai.
"Šeimoms planuojame atokvėpį, vaikų dienos centrą, dienos socialinę globą, psichologinę pagalbą, kad galėtų gauti informacijos, konsultacijas. Sveiki vaikai ten nepateks", – aiškino E. Čičelienė.
Kita kryptis – bendruomeninių namų steigimas, kuriuose gyventų ne didesnės nei 8 vaikų grupės, o patys namai įsikurtų daugiabučių butuose arba individualiuose namuose.
Pagalbos namuose poreikis išaugo tris kartus
Labiausiai gyventojų skaičiaus mažėjimo tendencija palietė darbingo amžiaus žmonių grupę – jų sumažėjo beveik 2 procentais. Panašiai tiek pat padidėjo pensinio amžiaus gyventojų, o vaikų – puse procento.
Senyvo amžiaus žmonių skaičiaus augimas sukuria naujus socialinius poreikius. Šių metų spalio mėnesį Šiaulių mieste gyveno 21,3 tūkstančio senyvo amžiaus asmenų. 1,5 tūkstančio jų nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros poreikis, dar beveik tūkstančiui reikalinga nuolatinė slauga. Tokia pagalba taip pat reikalinga 750 darbingo amžiaus šiauliečių.
Skyriaus vadovė pripažįsta, kad senstanti visuomenė kelia naujus socialinius iššūkius. Reikia vis daugiau paslaugų arba globos įstaigose, arba namuose. Globos įstaigos yra perpildytos, šiauliečiai ir trumpalaikei, ir ilgalaikei globai siunčiami net į 30 globos namų visoje šalyje. Natūraliai auga poreikis žmonėms teikti pagalbą namuose.
Kelerius metus Savivaldybė įgyvendino Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą integralios pagalbos į namus projektą. E. Čičelienė prisiminė, kad kiek daugiau nei prieš porą metų specialistų komanda vykdavo padėti namuose apie 100 savimi negalinčių pasirūpinti šiauliečių. Šįmet tokių žmonių išaugo tris kartus ir dar 10 laukia eilėje. Tokią paslaugą teikia Šiaulių miesto savivaldybės globos namai, Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centras ir Šiaulių vyskupijos Caritas. Tokio trejų metų projekto vertė – beveik milijonas eurų.
E. Čičelienė apgailestavo, kad šiais metais projektas baigsis, todėl nuo 2020 metų jo finansinė našta guls ant Savivaldybės biudžeto.
"Siekiant, kad kuo ilgiau žmonės galėtų gyventi savo namuose, reikia jiems ten teikti paslaugas. O jos yra labai brangios, žmonės moka tik 20 procentų", – sako E. Čičelienė.
Planuose – naujas globos namų korpusas Rėkyvoje
Socialinių paslaugų plane akcentuojama, kad reikia plėsti socialinės globos paslaugas neįgaliems, turintiems psichinę negalią žmonėms, nes šis poreikis yra nepatenkinamas. Žmonės, norintys patekti į globos namus, turi laukti eilėje metus ir ilgiau.
Vedėja atskleidė, kad Savivaldybės planuose – naujo Šiaulių globos namų Rėkyvoje korpuso statybos. Anot vadovės, jau parengtos pirkimo sąlygos, kitąmet planuojama nupirkti projektavimo paslaugą ir pasirengti projektą, o 2021 metais pradėti statybą. Panašus priestatas prieš kelis metus buvo suplanuotas prie "Godos" padalinio Žalgirio gatvėje, tačiau paaiškėjus, kad aplink gali būti žydų palaidojimo vietos, statybos planų atsisakyta.
"Kad tie suplanuoti pinigai nedingtų, ieškojome priestatui kitos vietos. Dabar globos namuose gyvena žmonės su fizine negalia, Savarankiško gyvenimo namuose – gali turėti nesunkią psichinę negalią. Naujame priestate būtų įkurdinti Alzheimerio ar kitomis psichinėmis ligomis sergantys asmenys. Poreikis didelis. Ligos jaunėja, Alzheimerio liga serga ir darbingo amžiaus žmonės", – komentavo Savivaldybės atstovė.
O gal besikeičiant visuomenei kai kurios paslaugos tapo nebeaktualios, joms neliko poreikio? E. Čičelienė tikina, kad tokių nėra.
"Žmonės sensta, jie nei valgyti pasidaro, nei į parduotuvę nueina, nei apsitvarko. Ir tada eina mūsų socialiniai darbuotojai. Poreikis socialinių darbuotojų, jų padėjėjų didėja. Psichologų trūksta", – teigia vedėja.
Per metus socialinei sistemai Šiauliuose skiriama apie 6,7 milijono eurų. E. Čičelienė sakė, kad finansavimas jau kelintus metus išlieka panašaus lygio.