
Naujausios
Šiaulių valdžia miega ant pinigų maišo
Šiaulių miesto savivaldybė pernai nesugebėjo panaudoti 11,2 milijono eurų. Šis milžiniškas „laisvų“ lėšų likutis šiųmetinį miesto biudžetą galėtų išauginti iki 105–106 milijonų eurų, bet nėra įtrauktas į biudžeto projektą. „Sėdime ant pinigų kapšo, o darbai nedaromi, – piktinosi žinią išgirdę Tarybos nariai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kapšas didelis
Apie milijonines „laisvas“ lėšas politikai sužinojo tik pirmadienį, kai Tarybos komitetuose pradėjo svarstyti šiųmetinį Savivaldybės biudžeto projektą.
Bendruomenei sausio pabaigoje paviešinta, jog šių metų Savivaldybės biudžetas planuojamas 91 milijono eurų pajamų ir tiek pat asignavimų.
Į Finansų ir ekonomikos komitetą Daiva Kerutienė, Strategino planavimo ir finansų skyriaus vedėja, atėjo jau su kitais skaičiais – biudžetas planuojamas jau 98 milijonų eurų pajamų ir tiek pat išlaidų. Skolintis neplanuojama.
Ji informavo ir apie praėjusiais metais nepanaudotas apyvartines lėšas, kurios sudaro 11,2 milijono eurų. Iš jų 2,4 milijono eurų – gautos viršplaninės pajamos, pusė milijono eurų sutaupyta iš atliekų tvarkymo rinkliavos.
Bet didžioji dalis – 7,5 milijono eurų – buvo tiesiog nepanaudota suplanuotiems darbams.
„8 procentai praėjusių metų biudžeto lėšų nepanaudota – tai didžiulė suma“, – skaičiavo politikai.
Pareikalavę informacijos, kur pinigai nepanaudoti, išgirdo, jog po 700-800 tūkstančių eurų liko „sutaupyta“ pagal daugumą veiklos programų. Net pagal kultūros programą nepanaudota 366 tūkstančiai eurų.
Politikus šokiravo tokios didžiulės nepanaudotų darbams lėšų sumos.
„Ir tokiame laisvų lėšų fone mes dar svarstome, skirti ar neskirti „Saulės žiedo“ festivaliui papildomus 15 tūkstančių eurų prie suplanuotų 49 tūkstančių eurų“, – ironizavo komiteto nariai.
Bet paaiškėjo, jog tik menką dalį tų „laisvų likučių“ siūloma paskirstyti tvirtinant šiųmetinį biudžetą. Iš 11,2 milijono eurų – tik 3,6 milijono. Likusius dar norima laikyti užrištame maiše.
„Kišame pinigus į kojinę, o verkiame ministerijose, kad neturime projektams pinigų“, – piktinosi politikai.
Komiteto pirmininkas Jonas Bartkus situaciją iliustravo nepanaudotų lėšų „dinamika": iš 2014 metų biudžeto nepanaudoti liko 2,4 milijono eurų, 2015 metų – 7,4 milijono euro, 2016 metų – jau 11,2 milijono eurų.
Palyginimui – pastarosios sumos užtektų ir "Saulės" koncertų salės pastato rekontrukcijai (2,7 milijono eurų), ir Kultūros centro renovacijai (4 milijonų eurų), ir dar liktų.
Mero pozicija – žinutėse
Vedėja gynėsi, jog tik sausio 15 dieną galutinai suskaičiuota, kiek apyvartinių lėšų liko nuo pernai metų. Per vėlai, kad atsiradusios papildomos laisvos lėšos būtų įtrauktos ir paskirstytos pagal poreikius, nes biudžeto projektas jau buvo parengtas.
D. Kerutienė prašė neatidėlioti biudžeto tvirtinimo. Biudžetas turėtų būti priimtas jau vasario 2 dieną.
„Reikia patvirtinti, nes turime vykdyti pirkimus“, – aiškino finansininkė.
Vedėja perdavė mero Artūro Visocko nuomonę, jog likusius 7,6 milijono eurų laisvų lėšų galima būtų paskirstyti kovo mėnesį.
Pats A. Visockas Tarybos nariams tik išsiuntė žinutes, jog reikia tvirtinti Administracijos teikiamą biudžeto projektą.
„Nesąžininga tvirtinti 98 milijonų eurų biudžetą, kai jis gali būti 105–106 milijonų eurų“, – reagavo komiteto pirmininkas Jonas Bartkus.
Tarybos frakcijos rengiasi teikti biudžeto projektui papildomus siūlymus, kurie jau šiandien būtų svarstomi seniūnų sueigoje. Tarp jų – pusę milijono eurų skirti Šiaulių universiteto tiksliniam finansavimui.
Politikų komentarai
„Biudžetas – veiklos veidrodis“
Jonas Bartkus, Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas:
– Reikia biudžete rodyti visas lėšas – ir likusias apyvartines. Gal visų iš karto ir negalime išdalyti – bet bent 5 milijonus eurų iš 11 milijonų eurų tikrai galime padalinti.
Ne vienerius metus auga nepanaudotos lėšos. Tokia situacija rodo, kad reikia Savivaldybės vadovams ir Administracijai dirbti. Biudžetas yra mūsų veiklos veidrodis.
Visi dabar matome, kad ne šiaip sau atsisveikinome su buvusiu Administracijos direktoriumi Eduardu Bivainiu – ne dėl "myliu – nemyliu" – dėl nedarytų darbų.
Druskininkų, Akmenės merai skundžiasi, jog negali skolintis lėšų ir dėl to negali vykdyti projektų, o mes sėdime ant pinigų kapšo.
Vėl nesimato rimtų investicijų. Pagal URBAN programą – gal tik 500 tūkstančių eurų planuojama panaudoti. Siūloma pirkti investicijų pritraukimo strategiją. Kas iš to, kad ji bus parengta per pusmetį. Mūsų Tėvynės sąjungos frakcija siūlo skirti pinigų ir strategijai įgyvendinti.
Bet mane šiurpas krečia, jeigu imsime siūlyti, kas ką nori, paleisime džiną iš butelio ir kolonas pradėsime auksuoti.
Požiūrio reikia, kaip racionaliai lėšas naudoti, ir tartis su asignavimų valdytojais. Bet panašu, kad ir skyrių vedėjai tik dabar sužinojo, kiek yra laisvų lėšų.
Finansininkai suinteresuoti turėti finansinę pagalvę, bet ji per didelė pasidarė.
„Gal duota komanda nieko nedaryti?“
Tarybos Socialdemokratų frakcijos seniūnas Justinas Sartauskas:
– Jeigu šitiek pinigų sutaupoma, tai finansinė situacija kasdien nesekama. O gal buvo duota komanda nieko nedaryti? Pinigų yra, o darbų nedarome – kaip šitaip gali būti?
Gruodį Miesto ūkio skyriaus vedėja atėjo į Tarybą prašyti, kad sniegui valyti būtų skirta papildomai 300 tūkstančių eurų. Prieš tai ir buvęs direktorius E. Bivainis dejavo, jog nėra pinigų. O dabar paaiškėjo, kad miesto infrastruktūros programai liko nepanaudoti 800 tūkstančių eurų.
Vadinasi, nė nežinoma, kokiose programos veiklos pozicijose pinigų lieka, o kokiose trūksta. Mokyklų ar darželių direktoriai kruopščiai skaičiuoja centus, prašo perkelti pinigus iš vienos biudžeto eilutės į kitą. O čia nėra jokio finansų administravimo. Finansininkai paversti tik skaičiuotojais.
Kasdien rengiami Savivaldybės vadovų pasitarimai. Tai apie ką juose kalbama? Jeigu ne apie darbą, tai skyrių vedėjai ir atsipūtė.
E. Bivainis seniai turėjo būti atleistas. Lėšos neišeikvotos – gerai, bet biudžetą taip pat privaloma vykdyti.
Jeigu tiek laisvų lėšų yra, ne rezerve juos laikykime, o spręskime strateginius klausimus – kaip pritraukti investicijas, išsaugoti universitetą, ką daryti, kad miestas nebesitrauktų, gyventojų daugėtų.
Gierdriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės rūmuose pinigų pilna, bet neskubama darbų daryti – pernai iš neatliktų darbų sutaupyta net 7,5 milijono eurų.
Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas konservatorius Jonas Bartkus sako, jog Savivaldybės vadovams ir Administracijai reikia pradėti dirbti: „Kaip lėšas panaudosi, jeigu nedirbi?“
Tarybos narys socialdemokratas Justinas Sartauskas skaičiuoja, jog pernai nesugebėta panaudoti 8 procentų biudžeto lėšų.