
Naujausios
Šiauliuose dalijami butai be jokios nuomos
Šiaulių miesto savivaldybė ne tik išlaikė tarnybinių butų tradiciją, bet ją dar ištobulino. Įstaigoms dalija „panaudinius“ butus, už kuriuos iš viso nereikia nuomos mokėti. Esą kitaip miestas nepritrauktų specialistų. Dalybos rodo, jog Šiauliams labiausiai reikia teatralų, gydytojų, ypač reabilitologų, ir trenerių.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Tęsia tradiciją
Miesto Taryba savoms ir valstybės įstaigoms dalija Savivaldybei priklausančius butus.
Šiuo metu politikams teikiamas siūlymas penkeriems metams pratęsti besibaigiančias butų panaudos sutartis.
Sprendimo laukia keturios įstaigos, kurioms tie butai buvo suteikti „laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis“. „Laikinumas“ kai kam trunka ir dešimt metų.
VšĮ futbolo akademijai „Šiauliai“ siūloma pagal panaudą suteikti 2 kambarių butą (52,95 kv. m ploto) Radviliškio gatvėje. Jis dar 2008 metais pagal panaudą buvo perduotas valdyti dabar jau likviduotai biudžetinei įstaigai „Šiaulių futbolo akademija“. Politikams aiškinama, jog butas reikalingas 0,67 etato dirbančiam treneriui.
„Bute dabar gyvena treneris iš Šiaulių rajono, nes mieste neturi, kur gyventi, – tikslino „Šiaulių kraštui“ Futbolo akademijos laikinoji direktorė Reda Mockienė. – Nuomos nemoka, tik komunalinius mokesčius, bet mes tą butą prižiūrime, paremontuojame.“
VšĮ krepšinio akademijai „Saulė“ toliau reikia prieš penkerius metus suteikto trijų kambarių (64,78 kv. m) buto Gardino gatvėje. Prašymą pratęsti panaudos sutarties terminą motyvuoja tuo, kad čia „gyvena gydytojas, dirbantis 0,5 etato“.
VšĮ Reabilitacijos centras prašo tęsti 2 kambarių (53,71 kv. m) buto panaudą. Jame gyvena fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, dirbanti 1 etatu.
Valstybiniam Šiaulių dramos teatrui toliau reikalingas prieš dvejus metus Savivaldybės suteiktas 2 kambarių (66,57 kv. m bendrojo ploto) butas Aušros alėjoje. Jame apgyvendinami atvykstantys režisieriai, scenografai, kompozitoriai ir aktoriai.
Teatras prašymą tęsti buto panaudą motyvuoja tuo, kad šiemet bus sukurti trys nauji spektakliai, dvi edukacinės programos, įvyks du festivaliai, iš kurių vienas tarptautinis.
„Gyvenamojoje patalpoje bus apgyvendinti 15 asmenų (apgyvendinimo laikotarpis siekia iki 2 mėnesių)“, – rašoma aiškinamajame rašte prie Tarybos sprendimo projekto.
Tarnybiniai-netarnybiniai
„Mums įstaigos aiškina, kad butai reikalingi atvykstantiems specialistams, jie gyvena ir Kaune, ir kitur. Šiauliuose dirba, o savaitgaliais išvažiuoja“, – komentavo situaciją „Šiaulių kraštui“ Deividas Petrolevičius, Socialinių reikalų departamento direktorius.
Jis neneigė, jog „visokių nuomonių yra dėl tų tarnybinių butų“, bet iš esmės laikoma, jog „tai ganėtina paskata prisitraukti reikalingų specialistų“.
Dalijami butai priklauso Savivaldybės būsto fondui. Įstaigose jie iš esmės virsta tarnybiniais butais, bet tarnybiniais nevadinami.
„Tarnybiniai ir panaudiniai butai – visai skirtingi dalykai", – pabrėžė „Šiaulių kraštui“ Ija Jencienė, Savivaldybės Socialinio būsto poskyrio vedėja.
Paaiškino, jog „panaudiniai“ skiriami įstaigos veiklai – pritraukti specialistams, kurie neturi būsto Šiauliuose.
Savivaldybė pagal panaudą yra išdalijusi iš viso 13 butų. Iš jų 4 butai suteikti Valstybiniam Šiaulių dramos teatrui, 4 – Reabilitacijos centrui, 2 – Respublikinei Šiaulių ligoninei, 1 – Šiaulių apskrities Vyriausiajam policijos komisariatui, 1 – Šiaulių futbolo akademijai, 1 – krepšinio akademijai „Saulė“. Savivaldybė nereguliuoja, kam tie butai turi būti suteikti.
„Mes į įstaigų ir jų darbuotojų santykius nesikišame, – sakė Būsto poskyrio vedėja.– Pavyzdžiui, Respublikinei Šiaulių ligoninei, Reabilitacijos centrui reikėjo būstų rezidentams. Kai vieni išvažiavo, suteikė kitiems. Komunalinius mokesčius jie moka. Nuomos mokesčio neimame, bet įstaigos privalo apdrausti butus – tai pagrindinė panaudos sąlyga. Kiekvienais metais teikia mums draudimo garantus.“
„Panaudiniai“ butai biudžetinėms įstaigoms gali būti suteikiami ir dvidešimt metų, o viešosioms įstaigoms – dešimt metų.
„Bet komisija dabar siūlo trumpesnį terminą – pratęsti panaudos sutartis tik penkeriems metams,“ – pabrėžė I.Jencienė.
Tarnybinių butų Savivaldybė beturinti tik keturis.
„Tarnybinis butas skiriamas tik Savivaldybės specialistams ir suteikiamas tol, kol tęsiasi darbo santykiai, – aiškino skirtumus I. Jencienė. – Visi keturi tarnybiniai butai yra suteikti ankstesniais metais – seniai dirbantiems Savivaldybėje specialistams.“
Tarp jų – vienai skyriaus vedėjai, buvusiai vedėjo pavaduotojai.
Savivaldybė tarnybinių butų tradiciją paveldėjo nuo sovietmečio. Prieš gerą dešimtmetį pasipylus kritikai, kad krūva valdininkų gyvena šiuose butuose pusvelčiui, imta tarnybinių butų sąrašą trumpinti. Bet išbraukti iš šio sąrašo butai atiteko ne Savivaldybės būsto laukiantiems, o tapo „panaudiniais“, už kuriuos nuoma iš viso nebemokama.
Vicemeras Justinas Sartauskas, kuris praeitą kadenciją buvo meru, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog „panaudiniai“ butai atsirado, kai įstatymas nebeleido savivaldybėms suteikti tarnybinių butų ne savo specialistams.
„Todėl galime tik pagal panaudą butus suteikti įstaigų veiklai, o įstaigos direktorius jau gali suteikti tarnybinį butą“, – sakė vicemeras.
Kodėl tiek daug butų skirta, pavyzdžiui, Reabilitacijos centrui?
„Direktorė sakė, jog nori pritraukti jaunų specialistų, – pasidalijo vicemeras. – Kita vertus, reikia, kad dar būtų tokių, kurie norėtų tokio buto, – jie skiriami ir iš socialinio būsto, jau nugyventi.“
„Daugiavaikėms geriau skirtume“
Tarybos Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius abejoja tokiu Savivaldybei priklausančių butų dalijimu už dyką. Išimtį darytų nebent aktoriams, kurių atlyginimai palyginti nedideli.
„Iškreipiame konkurenciją rinkoje, – teigė jis. – Medicinos paslaugas teikia ir privačios įstaigos. Reabilitacijos centrui iš viso neproporcingai daug skiriama butų. Nemanau, kad dėl butų važiuojama į Šiaulius dirbti ar kad jie čia ilgam sulaikytų specialistus. Geriau tuos butus skirtume daugiavaikėms šeimoms.“
Savivaldybės būsto fonde iš viso yra 830 butų. Iš jų 250 – tai socialinis būstas. Likusieji butai – tai daugiausia bendrabučio tipo ar likę neprivatizuoti butai, kurie toliau nuomojami gyventojams. Juos galima išsipirkti.
Visiems nuomininkams šiais metais Savivaldybė padidino nuomos mokesčius. D. Petrolevičius yra garsinęs, jog, pavyzdžiui, Lieporių gatvės name už socialinio būsto 2 kambarių buto (44 kv.m) nuomą per mėnesį reikia mokėti 31,23 euro, o už tame pačiame name 2 kambarių buto (45 kv. metrų), priklausančio Savivaldybės būsto fondui, nuomą – 46,85 euro per mėnesį.
Šiauliuose socialinio būsto laukia 500 asmenų ir šeimų. Į jį galima pretenduoti, kai vieno gyvenančio asmens pajamos per metus sudaro 3 905 eurus, dviejų asmenų šeimos – per 7 000 eurų.
Redakcijos archyvo, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Savivaldybė tarnybinius butus išlaiko dviem formomis: valdininkams dar išnuomoja, o įstaigoms padalija už dyką.
Gintaras Karalevičius, miesto Tarybos Socialinių reikalų komiteto pirmininkas, mano, jog Savivaldybės butų dalijimas pagal panaudą iškreipia valdiškų ir privačių įstaigų konkurencijos sąlygas.
Vicemeras Justinas Sartauskas teigia, jog butai pagal panaudą atsirado, kai įstatymas nebeleido Savivaldybei tarnybinių butų skirti ne savo specialistams.