
Naujausios
Šiauliuose siekiama išlaikyti tą patį aukštojo mokslo modelį
Vakar spaudos konferencijoje pagarsinta Vyriausybei teikiama Šiaulių regiono savivaldos, verslo asociacijų bei akademinės bendruomenės pozicija dėl Šiaulių miesto aukštųjų mokyklų tinklo perspektyvos. Nuostata vienareikšmiška – išlaikyti ir universitetines, ir kolegines studijas, ir šios piramidės pagrindą – profesinį mokymą.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Bendra regiono nuostata
Šiaulių miesto savivaldybėje surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavo aukštųjų mokyklų, Savivaldybės administracijos bei asocijuotų verslo struktūrų vadovai, rengę siūlymą Vyriausybei.
Pabrėžta, jog teikiama bendra regiono nuostata. Jos esmė – stiprinti profesinio rengimo ir aukštojo mokslo studijų sistemą, subalansuojant trijų savarankiškų institucijų – Šiaulių universiteto (ŠU), Šiaulių valstybinės kolegijos (ŠVK) ir Šiaulių profesinio rengimo centro (ŠPRC) – veiklos kryptis pagal miesto ir regiono vystymosi poreikius.
Raštą pasirašė ne tik Šiaulių universitetas, Šiaulių valstybinė kolegija, Šiaulių profesinio rengimo centras. Taip pat socialiniai partneriai, tarp jų – visos Šiaulių apskrities savivaldybės, Mažeikių ir Telšių rajonų savivaldybės, Šiaulių pramonininkų asociacija, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai.
Siūlymas argumentuojamas kokybiniais kriterijais – koleginių ir universitetinių studijų programų paketo subalansavimu ir derinimu. Akcentuojamas kryptingas perėjimas tarp trijų mokymosi lygmenų – profesinio rengimo, koleginių studijų ir universitetinio mokslo – pagal specialistų rengimo poreikį regione.
ŠVK gali užtikrinti studijų tęstinumą ŠPRC moksleiviams, o ŠU – kolegijos absolventams. Prognozuojama, jog Profesinio rengimo centras rengtų apie 50 procentų regionui reikalingų specialistų, ŠVK – 30–35 procentus, ŠU – 15–20 procentų.
Pabrėžiama, jog visų tipų švietimo įstaigų buvimas regione yra būtina sąlyga išsaugoti kritinį intelektualųjį potencialą ekonominei, socialinei, aplinkosauginei ir kultūrinei kaitai užtikrinti. Taip pat – tenkinti gyventojų ir verslo poreikius, vystyti sumanias miestų ir rajonų bendruomenes, mažinti miestų ir rajonų atotrūkį.
Tinklo optimizavimas grindžiamas ne kiekybine ir struktūrine pertvarka, bet turinio ir tarpinstitucinio akademinio integralumo intencijomis.
Mokslo konkurencingumui didinti tarptautiniu lygmeniu, inovacijoms kurti bei regiono pažangai užtikrinti numatoma plėtoti regionui svarbius taikomuosius tyrimus – ŠU, ŠVK ir ŠPRC, bendradarbiaujant su viešuoju ir privačiu sektoriais.
Teigiama, jog tinklo optimizavimas papildomo valstybės finansavimo nepareikalautų.
„Veiklos efektyvumui ir akademiniam integralumui tarp skirtingų švietimo institucijų lygmenų gerinti bus naudojamas įprastinis ir konkursinis mokslo ir studijų finansavimas, aukštųjų mokyklų uždirbtos lėšos, Savivaldybės bei asocijuotų verslo struktūrų parama“, – patikinta rašte.
Trise – valtyje
ŠU rektorius Donatas Jurgaitis ir ŠVK direktorė Natalija Šedžiuvienė priminė, jog abi aukštosios mokyklos po išorinio vertinimo yra akredituotos šešeriems metams. Abi turinčios ir potencialo prisiimti iššūkius.
D.Jurgaičio teigimu, „kad ir drastiški pokyčiai bus, universitetas turi gyvuoti.“ Administracinės pertvarkos daromos, ir toliau siekiama mažinti išlaidas ir gerinti studijų kokybę.
Verslas ragina ŠU orientuotis į technologijų ir inžinerinių studijų programas. Universitetas sieks stiprinti ir švietimo studijų kryptį.
N. Šedžiuvienė priminė, jog seniai kalbama apie norus apversti ant viršūnės stovinčią piramidę, kad pagrindu taptų profesinis rengimas, toliau – koleginės studijos, o viršūnėje – universitetinės.
„Tam modeliui Šiauliuose jau turime artimą situaciją, – sakė ji ir pabrėžė: – Jeigu tokio modelio laikysimės, visi galime stiprėti.“
„Dėdami savo parašą tikimės, jog įvyks permainos, – sakė Alvydas Stulpinas, Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas. – Regiono laukia dideli iššūkiai, tam reikalingos visos trys institucijos. Šis verslo planas ambicingas ir reikia visų susitelkimo.“
Jo žodžiais, jokios atskiros pastangos ar reformos nebegali padėti „išsikaponoti iš tos situacijos.“
„Visi trys esame vienoje valtyje“, – sakė jis, turėdamas mintyje švietimo institucijas, verslą ir savivaldą.
Alfredas Jonuška, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius, pabrėžė, jog teisingas pasirinkimas, jog ŠU neturi tapti kito universiteto „katedra ar filialu“.
A.Jonuška rėmėsi švietimo ir mokslo viceministro G. Viliūno interviu „Šiaulių kraštui“, kuriame jis teigė, jog universitetams tokie filialai nerentabilūs, ir „didelio veržimosi į regionus nėra ir nebus“.
„Bet daug kas priklausys, kaip universitetas sugebės tvarkytis savo darže“, – pabrėžė A. Jonuška.
Šiaulių miesto savivaldybė numato šiemet skirti ženklią paramą miesto aukštosioms mokykloms. Kiek konkrečiai bus skirta, paaiškės Tarybai perskirstant pernai nepanaudotus 7,4 milijono eurų.
„Dar spręsime, pagal kokį modelį finansuoti, – sakė Savivaldybės Administracijos laikinasis direktorius Martynas Šiurkus. – Savivaldybės siekis – skatinti inovatyvias studijas, technologijų programas.“
N. Šedžiuvienė siūlė stipendijomis remti atvykstančius studijuoti į Šiaulius.
Verslo atstovai savo finansinės paramos neįvardijo. Jų žodžiais, gali būti „užsakomosios studijos“ , bet kol kas parama būtų teikiama ne pinigais – praktikos baze, laboratorijomis, abiturientų profesiniu orientavimu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kad visos aukštojo mokslo pakopos mieste turi išlikti, vienareikšmiškai sutaria (iš kairės) Donatas Jurgaitis, Šiaulių universiteto rektorius, Alvydas Stulpinas, Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas, ir Natalija Šedžiuvienė, Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė.