Ar pasitikite Lietuvos teisėsauga?

Ar pasitikite Lietuvos teisėsauga?

SAVAITĖS DISKUSIJA

Ar pasitikite Lietuvos teisėsauga?

Pažadėjo sau neprasidėti su teisėsauga

 

Irma Valerija SAVICKIENĖ, Šiaulių universiteto gimnazijos istorijos ir politologijos mokytoja:

— Pradėsiu nuo konkrečių pavyzdžių. Esu dalyvavusi teismo procese, kai apvogė mano sodo namelį. Buvau priblokšta, nes pasijutau, jog aš pati tą vagystę suorganizavau. Tada daviau sau žodį su teismais ir kitomis teisėsaugos įstaigomis neprasidėti, nors turiu daug buvusių mokinių — teisininkų.

Tačiau šią vasarą vis dėlto teko bendrauti su policija. Kažkas mano sode nupjovė didelį beržą ir išsivežė medieną. Atvažiavo policininkai ir pareiškė, kas įrodys, kad beržas buvo mano teritorijoje. Tiesiog nustėrau dėl tokio klausimo. Tai nejaugi aš nebežinau, kur mano teritorija, o kur ne?

***

Kauno įvykiai ir kitos teisėsaugos įstaigų istorijos verčia klausti — kasmūsų valstybėje dedasi? Kokia klounada čia vyksta?

Tariamas ar tikras pedofilijos skandalas parodė, kad byla buvo stumdoma, kaip ir daugelis kitų. Generalinis prokuroras kažką nerišliai mekena ir vis žada viską išsiaiškinti.

Man neišeina iš galvos teisėjų premijos, išsimokėtos jau prasidėjus krizei. Teisėjų tarybos vadovė tada atkakliai aiškino, jog viskas teisėta, nes toks sunkus teisėjų darbas.

Sutinku, kad yra sunkių bylų, tačiau žmonės teismais nepasitiki ne dėl jų, bet dėl paprastų bylų vilkinimo, popierėlių stumdymo ir sako, jog Lietuvoje nėra teisybės. Tai įžeidžia mane kaip žmogų. Ko paklausti, kaip apsiginti vaikui nuo skriaudiko, jeigu suaugusieji to negali padaryti? Atlikus išsamią visuomenės apklausą, išryškėtų labai nekoks vaizdelis.

***

Visi piliečiai turi atsakyti, jeigu padarė kažką negero. Bet įstatymai dažnai apeinami. Anądien suglumino vieno Lietuvos milijonieriaus žodžiai, kad, esant tam tikroms aplinkybėms, ir jis nesusilaikytų nepavogęs — nors 10 centų. Vadinasi, teisingumo samprata mūsų visuomenėje labai iškreipta.

Užrašė Petras BALČIŪNAS

REALYBĖ: Irma Savickienė su mokiniais sako dažnai kalbanti apie teisingumą visuomenėje, nes „kuo tolyn, tuo baisyn“.

 

Jono TAMULIO nuotr.