
Naujausios
KAIP TAUPYTI
Docento patarimai taupyti šilumą — iš patirties
Kaip taupyti šilumą minimaliomis sąnaudomis, pataria Šiaulių universiteto Technologijos fakulteto Statybos katedros vedėjas, docentas Mykolas PELIKŠA.
Petras BALČIŪNAS
petras@skrastas.lt
Jeigu nėra lėšų kompleksiškai renovuoti būstą, neblogo šilumos taupymo efekto galima pasiekti ir paprastesnėmis priemonėmis.
Docentas pateikė tokią šilumos taupymo darbų seką:
— užsandarinti langus, duris, kitas vėjui laidžias atitvaras;
— šiltinti langus ir lauko duris;
— mažinti šildomų patalpų skaičių arba bent nevienodai jas šildyti;
— šiltinti sienos dalį, esančią už radiatoriaus;
— elementariomis priemonėmis apšiltinti lauko sienas iš vidaus;
— tinkamai vėdinti patalpas.
Vardindamas šias priemones, mokslininkas rėmėsi ir savo patirtimi.
M. Pelikša gyvena sename blokiniame name. Kad būtų šilčiau, iš vidaus apšiltino visų kambarių sienas. Sienas iškalė siauriais tašeliais, tarp jų paklojo minkštas mineralinės vatos plokštes. Galima kloti ir poliestireno plokštes, bet jos pavojingos gaisro atveju. Po to sieną būtina padengti polietileno plėvele, nepaliekant nė menkiausio plyšelio. Plėvelė neleis kambaryje kauptis kondensatui. Po to sieną galima apmušti dailylentėmis, gipso kartonu ir taip toliau.
Atlikęs tokias procedūras, docentas perpus bute sumažino radiatorių sekcijų skaičių, nes tiek jų nebereikia. M. Pelikša nekeitė senųjų langų, tik į juos įdėjo trečiąjį stiklą ir aplink langus užkaišiojo plyšius.
Galima apšiltinti lauko sieną ties radiatoriumi — vis šioks toks efektas. Mokslininkas pataria šilumai leisti laisvai cirkuliuoti nuo radiatorių apačios į viršų — oro tarpas tarp radiatoriaus ir užuolaidų ar kokio daikto yra būtinas. Nepatariama ant radiatorių džiovinti skalbinius — išeikvojama šiluma ir atsiranda daug drėgmės.
Mažinti šildomų patalpų skaičių gali individualių namų gyventojai. Tačiau reikia paisyti vieno reikalavimo. Į nešildomą kambarį negalima leisti šilto oro, nes atsiras drėgmės.
Negalima aklinai langų užklijuoti politetileno plėvele. Kambariai nesivėdins, gali atsirasti pelėsis. Dėl šios priežasties prie lauko sienų nepatariama statyti ir baldų.
PRAKTIKAS: Docentas Mykolas Pelikša ne tik kaip teoretikas, bet ir kaip praktikas gali patarti, kaip paprastais būdais apšiltinti savo būstą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.