
Naujausios
Dviračių žygiu pagerbs pirmuosius dviratininkus olimpiečius
Gegužės 26 dieną, sekmadienį, Šiaulių apskrities žydų bendruomenė kviečia visus į dviračių žygį, skirtą tarpukario Lietuvos olimpinės rinktinės nariams dviratininkams šiauliečiams Isakui Anolikui ir Juozui Vilpišauskui atminti. Dviračių žygis organizuojamas antrus metus iš eilės.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Maršrutas
Dviračių žygio startas 12 valandą prie Šiaulių apskrities žydų bendruomenės namų P. Višinskio gatvėje 24. Dviratininkai važiuos Dubijos gatve ir apsisukę ties Aerouosto gatve grįš atgal. Viso maršruto ilgis – apie 10 kilometrų.
Pasak organizatorių, gali dalyvauti ir vaikai su tėvais, ir senjorai. Žygio metu saugumą užtikrins policijos palyda.
Šiauliečiai gali užsiregistruoti ir renginio dieną, o svečių iš tolimesnių miestų bei rajonų, ypač jei nebus galimybės atsivežti savo dviračių, prašoma registruotis iš anksto. Dviračių žada parūpinti Šiaulių turizmo informacijos centras ir Šiaulių „Aušros“ muziejus.
Žygyje planuoja dalyvauti ir Lietuvoje viešinti 12 studentų grupė iš JAV, kuri mūsų šalyje renka medžiagą apie religines bendruomenes.
Po žygio dalyviai turės galimybę sudalyvauti loterijoje, atsigaivinti gira.
Pasak Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininko Sanios Kerbelio, Šiauliai nuo seno garsėja kaip dviračių ir dviratininkų miestas, tačiau nedaugelis žino, kad tarpukariu Šiauliai turėjo du garsius dviratininkus olimpiečius.
Šiaulių žydų bendruomenė norėtų dviratininkų Isako Anoliko ir Juozo Vilpišausko atminimą įamžinti lentele ant Dviračių muziejaus sienos, skulptūra ar kitu būdu, tačiau kol dar nėra galutinio sprendimo, dviratininkų atminimą pagerbia dviračių žygiu. S. Kerbelis tikisi, kad žygis taps tradiciniu ir dalyvių ratas tik plėsis.
Dviratininkai olimpiečiai
Žydų kilmės dviratininkas Isakas Anolikas gimė 1903 metais Šiauliuose. Nuo 1921 metų buvo Šiaulių žydų sporto klubo „Makabi“ narys. Lietuvos rinktinės sudėtyje dalyvavo olimpinėse žaidynėse: 1924 metais Paryžiuje ir 1928 metais Amsterdame. Abu kartus distancijos nebaigė.
1925 ir 1926 metais I. Anolikas tapo Lietuvos čempionu, 10 km lenktynėse pavieniu startu iškovojo pirmąją vietą, 70 km komandinėse lenktynėse ("Makabi“ komanda: T. Murnikas, I. Anolikas, M. Landmanas) taip pat iškovojo pirmąją vietą.
1943 metais I. Anolikas buvo nušautas devintajame Kauno forte.
1899 metais gimęs Juozas Vilpišauskas kaip ir I. Anolikas dalyvavo Paryžiaus olimpiadoje, distancijos taip pat nebaigė.
Abu sportininkai treniruodavosi Kaune, kur buvo įrengtas medinis trekas.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nuotr.
Pernai gegužės 6 dieną Šiaulių apskrities žydų bendruomenė surengė pirmąjį dviračių žygį šiauliečiams dviratininkams, olimpiadų dalyviams Isakui Anolikui ir Juozui Vilpišauskui atminti.