
Naujausios
Gražiausios dainos – pasiilgtiems tėveliams
Vakar penktą kartą Šiaulių miesto sutrikusio vystymosi kūdikių namuose surengta Šeimos diena. Gražiausi vaikų žodžiai ir dainos buvo skirti mamoms ir tėčiams. Kasmet į šventę jų susirenka vis daugiau.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Šventinį koncertą pradėjo šeimyninis trio – kūdikių namuose augantys broliukas ir dvi jaunesnės sesutės. Visi trys linksmi, besišypsantys, žiūrovų salėje akimis ieškantys savų.
Po trio pasirodymo į sceną žengia mažieji dainorėliai. Gal ketverių mergytė, pamačiusi pirmoje eilėje sėdinčią mamą, susigraudina. Auklėtojai nepavyksta jos nuraminti, leidžia bėgti pas mamą. Apsivijusi mamos kaklą mergaitė prabuvo visą koncertą, dar ilgai jos nepaleido ir po renginio.
Kūdikių namų vadovė Audronė Kardašienė sako, jog šio susitikimo mergaitė laukė tris mėnesius. Pakruojyje gyvenanti mama vis pažada, kad aplankys dažniau, bet neištesi. Vėl laukia skausmingas išsiskyrimas. Pasak direktorės, mergaitei greičiausiai reikės psichologo pagalbos, kaip jau buvo ne kartą. Mergaitė prieš kurį laiką buvo grąžinta į šeimą, bet ir vėl sugrįžo į kūdikių namus.
Jautraus koncerto metu ašaras braukė tik nedaugelis tėvų. Kad vaikai kur kas dažniau suvirpina svetimų širdis, A. Kardašienė yra ne kartą pastebėjusi.
Kai kurie tėvai vakar pirmą kartą atvyko aplankyti savo vaikų, kiti – po kelių mėnesių ar net metų pertraukos. Tėvai teisinasi, kad neturi laiko ar pinigų dažniau aplankyti. „Mes sakom tėvams, kad geriau nieko neatvežkit, bet taupykit pinigus ir atvažiuokit patys. Vaikams labiausiai reikia dėmesio“, – sako direktorė.
Visgi A. Kardašienė džiaugiasi, kad daugiau tėvų lanko vaikus. Kūdikių namuose jiems sudarytos visos sąlygos pabūti kartu, teikiama visokeriopa socialinė pagalba, mokoma, kaip slaugyti, prižiūrėti neįgalų vaiką.
Šiuo metu kūdikių namai teikia dienos grupės (neįgalių vaikų priežiūra įstaigoje darbo dienomis nuo 8 iki 17 valandos), trumpalaikės socialinės globos (neįgalaus vaiko priežiūra iki 5 dienų) ir „atokvėpio“ paslaugas (galimybė trumpam palikti neįgalų vaiką, kai tėvai turi kažkur išvykti).
A. Kardašienė pasakoja, kad turėjo planų kūdikių namų teritorijoje pastatyti namus mamoms, kad jos galėtų čia apsistoti ir būti šalia savo vaikų, mokytis motinystės, tačiau projektas žlugo. Direktorė šio sumanymo „nelaidoja“, galbūt ateityje pavyks tai įgyvendinti.
Kūdikių namuose šiuo metu auga 55 vaikai, kurių amžius – nuo vos kelių mėnesių iki penkerių metų. 2016 metais buvo įvaikinta 13 vaikų, šiemet – penki. Į biologines šeimas šiemet kol kas nė vienas vaikas negrįžo.
A. Kardašienė šiemet į šventę kvietė ir Šiaulių apskrities socialinius darbuotojus. Jos išsakė, su kokiomis problemomis susiduria savo darbe.
Bene pagrindinė problema – socialinių darbuotojų, psichologų trūkumas, ypač mažuose miestuose. Nors specialistų ir paruošiama, tačiau nenori dirbti už 500 eurų į rankas.
„Prekybcentryje mėsos kepėja daugiau uždirba negu socialinė darbuotoja, o darbo krūvis, atsakomybė, psichologinė įtampa nepalyginamai didesnė“, – problemas vardijo socialinės darbuotojos.
Susitikime dalyvavusi Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė informavo, jog šiuo metu Seime svarstoma, gal gimstamumą skatintų, stabdytų emigraciją ir šeimų gyvenimą pagerintų 100 eurų išmoka kas mėnesį kiekvienam vaikui. Ši žinia sukėlė diskusijas. Dalis socialinių darbuotojų įsitikinusios, kad socialinės rizikos šeimas tokios išmokos paskatintų tik dar „linksmiau“ gyventi. Pasak jų, labiausiai reikėtų remti tvarkingas nepasiturinčias šeimas.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Kūdikių namų auklėtinių piešiniais po Šeimos dienos koncerto buvo apdalyti visi žiūrovai.
Maža mergytė viso koncerto metu nepaleido iš glėbio kelis mėnesius nematytos mamos.