
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Grybų neliko, liko tik mėšlas
Vakar Gruzdžių miestelio (Šiaulių rajone) gyventojas Rimgaudas Kiela neapsikentęs iš kompanijos „Baltic champignons“ skindančios smarvės, skambino į redakciją: “Prašau vieno — sulyginkite mūsų ir grybų teises. Jei grybams sukuriamos augti tinkamos sąlygos, mes taip pat norime gyventi normalioje, mūsų sveikatai nekenksmingoje aplinkoje.“
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Ne „prieš“ grybyną, bet “už“ sveikatą
Rimgaudas — vienas iš 573-jų šią vasarą pasirašiusių raštą Šiaulių rajono savivaldybės merui Algimantui Gaubui. Raštas — dėl kompanijos „Baltic champignons“ vykdomos ūkinės veiklos. Daugiau nei pusę minėtų parašų R. Kiela surinko savarankiškai, dabar šis sąrašas pasipildė dar 80 parašų. Jame nėra tik aplinkinių kaimų gyventojų, dirbančių grybynu vadinamoje kompanijoje, ir netikinčių, kad galima laimėti kovą su smarve, parašų.
„Negaliu likti abejingas šiai problemai, nes tai veikia mano paties sveikatą,“ — sakė vyras. Galimybės išsikelti kitur 65 metus Gruzdžiuose gyvenantis Rimgaudas nesvarsto, prisimena namą pasiryžusio parduoti kaimyno pavyzdį, kuomet namą įsigyti atvažiavę pirkėjai “užtaikė“ ant nuo grybyno pusės sklindančio vėjo: “Kaina akimirksniu krito 100 tūkstančių litų“.
Savivaldybė atsakė raštu
Rugsėjo 10-ąją gruzdiškiai gavo Šiaulių rajono savivaldybės mero atsakymą: savivaldybės atstovai buvo nuvykę „į vietą“, ištyrė padėtį, kompanijoa “Baltic champignons“ vadovybė pažadėjo likviduoti sklindančius kvapus iki kitų metų pabaigos.
Rašte pažymėta, kad kompanija Poviliškių kaime šiuo metu užsiima vien komposto pievagrybiams gamyba: per savaitę pagamina apie 300 tonų komposto. Anot Savivaldybės atstovų, kompanijos teritorija nuo gyvenvietės išlaiko sanitarines apsaugos zonos ribas, teritorijoje nejaučiami nemalonūs kvapai. Tiesa, vis dėlto savivaldybės atstovai pripažino, kad Gruzdžių miestelyje, priklausomai nuo vėjo krypties „šie kvapai juntami“.
Rašte taip pat informuojama, kad dėl kompanijos vykdomos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimo kreiptasi į Šiaulių visuomenės sveikatos centrą ir Šiaulių aplinkos apsaugos departamentą, kurių išvadų tebelaukiama.
„Baltic champignons“ vadovybė Savivaldybę informavo, kad šiuo metu projektuojami, nuo šių metų pabaigos bus pradėti montuoti komposto gamyboje naudojamų skystų rezervuarų gaubtai. Jų paskirtis — surinkti sklindančius kvapus ir biofiltrų pagalba juos likviduoti. Numatomi darbai turėtų būti įvykdyti iki kitų metų pabaigos.
Palankus vėjas atneša sveikatos sutrikimų
„Viltis — durnių motina, — liūdnai šypteli Rimgaudas Kiela, rodydamas mums minėtą atsakymą, — laukiame ir tikimės apčiuopiamų rezultatų. Gal galima veikti jau dabar: kompostą lauke maišyti tuomet, kai vėjas pučia ne į mūsų miestelio, o į priešingą — laukų, miškų pusę“.
Patys įsitikinome — Gruzdžiuose vakar gerokai smirdėjo. Kompanijos „Baltic champignons“ teritorijoje kalnai šieno ritinių ir šalia jau garuojantis mėšlas.
Pykinimas, vėmimas, širdies, galvos skausmai, nualpimai — tai keletas dažniausių nusiskundimų, dėl kurių žmonės užsuka į vaistinę ar į Gruzdžių ambulatoriją, miestelyje pasklidus grybyno smarvei.
Kvapas kaip karamelė?
Kompanijos „Baltic champignons“ direktorius Arūnas Radzevičius telefonu “Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad netrukus bus pradėti montuoti rezervuarų gaubtai. Tačiau jis negalėjo užtikrinti, kad jie surinks visus sklindančius kvapus: “Jau pastatėme penkis aeravimo (biologinio valymo) įrenginius, įrengėme papildomus nutekėjimo kanalus, kurie nuolatinius nemalonius kvapus pavertė epizodiniais, į tai investavome 300 tūkstančių litų ir ties tuo nesustojame. Statysime gaubtus, tačiau tai — mūsų eksperimentas, bandymas gerinti esamą padėtį, negaliu užtikrinti, kad kvapų nebeliks. Nuvažiuokite į Linkuvą ir palyginkite mūsų epizodinius kvapus su jų nuolatiniais: mūsų kvapai — karamelė“.
Paklaustas apie dabartinę kompanijos veiklą Poviliškių kaime, direktorius patvirtino ir tai, kad šiuo metu čia pievagrybiai nebeauginami, tik gaminamas kompostas, tiesa, gerokai didesniais kiekiais nei minėtame Šiaulių rajono savivaldybės mero rašte — iki tūkstančio tonų per savaitę.
IŠNAŠA: „Nuvažiuokite į Linkuvą ir palyginkite mūsų epizodinius kvapus su jų nuolatiniais: mūsų kvapai — karamelė“.
KVIETIMAS: Garuojantys mėšlo kalnai pakeitė grybus.
GRUZDIŠKIS: 65 metus Gruzdžiuose gyvenantis Rimgaudas Kiela sako asmeniškai kenčiantis nuo grybyno smarvės. Jis padėjo surinkti šiuo metu jau per 600 gyventojų, besiskundžiančiu grybyno veikla keliamais padariniais sveikatai, parašų.
Jono TAMULIO nuotr.