Iš dar­bo moteris atleista „sa­vo no­ru“

Iš dar­bo moteris atleista  „sa­vo no­ru“

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Iš darbo moteris atleista  „savo noru“

Šiaulietė Kristina, padirbusi daugiau kaip tris mėnesius gėlių krautuvėlėje, iš darbo buvo atleista „savo noru“, nors jokio prašymo nerašė ir  iš anksto nežinojusi, kad bus atleista.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Apie atleidimą sužinojo iš kolegės

Praeitų metų rugsėjo 18 dieną Kristina įsidarbino Šiauliuose „IKI Cento“ prekybos centre įsikūrusioje gėlių krautuvėlėje. Sudarė terminuotą darbo sutartį metams. Su darbdave iš Vilniaus šiaulietė buvo susitikusi vos vieną kartą, kai ši atvežė darbo sutartį ir darbo pažymėjimą. Daugiau bendraudavo telefonu.

Krautuvėlėje dirbusios dviese, pamainomis. Būtent iš kolegės ir sužinojusi, kad reikalinga pardavėja gėlių skyriuje. O šiai darbą pasiūlę Darbo biržoje.

„Gruodžio 11 dieną turėjau eiti į darbą, bet iš vakaro paskambino kolegė ir pasakė, kad gėlių parduotuvė užsidaro ir mes atleidžiamos“, – pasakojo Kristina. Jokio įspėjimo iš anksto apie tai, kad parduotuvė užsidarys, o jos bus atleistos, nebuvo.

Dar viena staigmena Kristinos laukė, kai nuėjusi į Darbo biržą sužinojo, kad iš darbo yra atleista savo noru, nors jokio prašymo ji nerašė.

Netikėtai netekusi darbo, moteris susidūrė  su dar viena problema. „Kreipiausi į Socialinės paramos skyrių dėl kompensacijos už šildymą. Reikia pažymos iš darbovietės apie gautas pajamas, tačiau su darbdave negaliu susisiekti, ji neatsiliepia telefonu“, – problemas dėstė Kristina.

Pasikalbėti su šiaulietės darbdave nepavyko ir „Šiaulių kraštui“.

Darbo inspekcija siūlo kreiptis į teismą

Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėjas Zenonas Griguola sako, jog Darbo kodekso 127 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad darbuotojas turi teisę nutraukti tiek neterminuotą, tiek terminuotą darbo sutartį iki jos termino pabaigos, apie tai raštu įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš keturiolika darbo dienų.

Kolektyvinėje sutartyje gali būti nustatytas ir kitoks įspėjimo terminas, bet jis negali viršyti vieno mėnesio. Įspėjimo terminui pasibaigus, darbuotojas turi teisę nutraukti darbą, o darbdavys privalo įforminti darbo sutarties nutraukimą ir atsiskaityti su darbuotoju.

„Atsižvelgiant į pateiktą informaciją, jog darbuotoja teigia nerašiusi darbdaviui pareiškimo dėl darbo sutarties nutraukimo, o terminuotos darbo sutarties terminas dar nėra suėjęs, darytina išvada, kad darbuotoja yra atleista neteisėtai, – komentavo Z. Griguola. – Jei ji nesutinka su atleidimu, per vieną mėnesį nuo atitinkamo nurodymo (dokumento) gavimo dienos ar aplinkybės (kada yra atleista) sužinojimo dienos turi teisę kreiptis į teismą“.

Darbo kodekso 300 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad jeigu darbuotojas buvo atleistas iš darbo be teisėto pagrindo ar pažeidžiant įstatymų nustatytą tvarką, teismas grąžina jį į pirmesnį darbą ir priteisia jam vidutinį darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo dienos iki teismo sprendimo įvykdymo dienos arba darbo užmokesčio skirtumą už šį laikotarpį, jeigu darbuotojas buvo įsidarbinęs kitoje darbovietėje.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IŠEITIS: Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėjas Zenonas Griguola patarė atleistai moteriai kreiptis į teismą.