
Naujausios
Išskirtinis pavasaris – be pievų gaisrų
Šiemetinis kovas Pakruojo rajone – išskirtinis per daugelį metų: šį mėnesį nebuvo užregistruotas nė vienas pernykštės žolės gaisras.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Ugniagesiai džiaugiasi atsargiai
Nuo pat kovo pradžios Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos kasdienėse įvykių suvestinėse mirga pranešimai apie didesnius ar mažesnius pievų gaisrus apskrities rajonuose. Visuose, išskyrus Pakruojo.
Pakruojo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Darius Motekaitis patvirtino – šiemet pievos nedegė.
„Džiaugiamės tuo, bet atsargiai – jauna žolė dar tik pradeda dygti, orai pasitaisė. Tad pernykštės žolės gaisrų dar gali būti. Atšilus, saulėtomis dienomis su aplinkosaugininkais tradiciškai organizuosime pavasarinius prevencinius reidus po rajoną. Šiomis dienomis susitiksime su Pakruojo dekanu Remigijumi Čekavičiumi, paprašysime, kad kunigai iš sakyklų primintų parapijiečiams elgtis sąmoningai, nedeginti sausos žolės“, – sakė viršininkas.
D. Motekaičio žiniomis, ankstesniais metais pievas gaisrai daugiausiai niokodavo bešeimininkėse teritorijose. Nes jei toks gaisras kyla ūkininkams, bendrovėms priklausančiose ar naudojamose kultūrinėse pievose – Nacionalinė mokėjimų agentūra mažina arba išvis neskiria išmokų.
„Grėsmė netekti paramos paskatino žemdirbius ne tik patiems nedeginti pernykštės žolės, bet ir stengtis prižiūrėti, kad jų plotuose to nedarytų kas kitas. O rajone beveik visa žemė naudojama, bešeimininkių teritorijų mažai. Todėl ir pievų gaisrų pastaraisiais metais nebūdavo daug“, – teigė D. Motekaitis.
Viršininkas neatmeta ir dar vienos galimos tokių gaisrų mažėjimo priežasties – kaimuose apskritai sparčiai mažėja gyventojų, sodybos lieka tuščios.
Ilgo darbo rezultatas
D. Motekaičio nuomone, rezultatą – pavasarį be žolės gaisrų, davė ir ugniagesių metų metais atliekamas prevencinis darbas. Nes informaciniai susitikimai mokyklose ir Pakruojo priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje rengiami jau pradinukams. Vaikai nuo mažens girdi, kokią žalą gamtai ir žmonėms daro sausos žolės deginimas.
Bet ugnį į pievas ankstesniais metais daugiausiai paleisdavo ne nepilnamečiai, o suaugę žmonės, netgi itin garbaus amžiaus sulaukę senjorai.
Per vieną iš prevencinių reidų ugniagesiai buvo surašę protokolą net prie devintos dešimties metų artėjančiai ilgaamžei. Moteris kategoriškai nesutiko, kad daro kažką blogo – taip pernykštės žolės ji atsikratydavusi dešimtmečiais...
Ilgiausiai, devyniolika metų, Pakruojo gaisrinėje dirbantis inspektorius Petras Mališauskas savo akimis matė, kaip situacija kasmet keičiasi.
„Pievų gaisrų po truputį mažėjo kasmet, vidutiniškai pastaraisiais metais jų būdavo po 15-20. Tam nemažai įtakos turi orai – lietingą pavasarį žolė dega žymiai rečiau. Bet svarbesnis ir gerai nuteikiantis – kitas skaičius: dešimt kartų sumažėję ugnies nuniokotų pievų plotai. Jei anksčiau išdegdavo 10-20-30 hektarų sausos žolės, tai paskutiniaisiais metais – tik po 2-3 hektarus“, – lygino inspektorius.
P. Mališauskas mato ir dar vieną tokių gaisrų mažėjimo priežastį: operatyvius pranešimus apie degančias pievas. Mobiliais telefonais tereikia paskambinti vieningu bendrosios pagalbos numeriu, ir žinia apie nelaimę perduodama ugniagesiams.
Pravartu prisiminti
Administracinių nusižengimų kodekso 286 straipsnis už sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimą numato administracinę atsakomybę. Gali būti skiriama nuo 30 iki 230 eurų bauda, o įmonių vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 300 eurų.
Vengimas imtis priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėjus savo žemėje ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą, gali užtraukti baudą žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams nuo 30 iki 170 eurų.
Ražienų, nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas užtraukia baudą asmenims nuo 50 iki 300 eurų, įmonių vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 120 iki 350 eurų.
Autorės nuotr.
Darius Motekaitis (dešinėje) priima mažuosius lankytojus Pakruojo priešgaisrinėje tarnyboje.
Petrą Mališauską labiausiai džiugina sumažėję degusių pievų plotai – mažiau žalos buvo padaryta aplinkai.