
Naujausios
Joniškio bažnyčios bokštas gali griūti
1895 – 1901 metais pastatytai Joniškio Švč.Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčiai reikia skubaus remonto. Itin prasta bažnyčios bokšto, bokštelių, jų elementų ir stogo būklė, kai kur – katastrofiška. Metų pradžioje būklę įvertinę specialistai iš Lenkijos pasidalino rekomendacijomis, kaip išvengti statybinės katastrofos, o bokšto kryžiaus apačią sutvirtino specialiais diržais.
Lina RUDNICKIENĖ
Gresia katastrofa
Kad bažnyčios bokšto kryžius pakrypęs , jau ir plika akimi mato daugelis miesto gyventojų ir svečių.
Dekanas Eduardas Semaška vardina ir daugiau problemų – byra ir žemėn krenta kryžiaus papuošimai. Plieninis kryžius su lapų formos prie pagrindo apdaila, dengtas cinkuota plienine skarda, daugelyje vietų suskeldėjęs, lapų formos apdailoje yra ir skylių, gali būti, kad tai Antrojo pasaulinio karo padarytos žaizdos.
Visiškai sutrupėjęs kryžiaus sujungimas su rutuliu, kryžių puošiantys spinduliai daugelyje vietų visiškai surūdiję, pats kryžius kartu su rutuliu perkrypęs į navos pusę. Bažnyčios bokšto smaigalio jungiamoji mova po rutuliu smarkiai deformuota, danga – surūdijusi, krenta iš vidaus plieninėmis vinimis pritvirtinti apdailos papuošimai.
Bokšto šalmo danga supleišėjusi, surūdijusi, apdaila aptrupėjusi, apdailos detalės krenta, tapyta apdaila visame paviršiuje trupa. Pro bokšto rato pavidalo stogo angą patenka krituliai, kurie veikia medines konstrukcijas.
Tokios bėdos, matyt, buvusios ir anksčiau, nes dalis medinių konstrukcijų yra pakeistos į metalines, bet jau ir jos, veikiamos drėgmės, smarkiai surūdijusios.
Tokius ir dar daugiau rimtų ženklų, bylojančių, kad bažnyčios stogo ir bokšto elementams gresia rimta katastrofa, pamatė ir aprašė specialistai iš Lenkijos, šių metų pradžioje įvertinę Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios būklę.
Joniškio bažnyčios bokštas remontuotas tik kunigaujant Petrui Lažinskui. Pagal klebono paliktą fotokroniką galima teigti, kad bokšto ir stogo remontas atliktas apie 1970-uosius. Daugiau stogas ir bokštas niekada neremontuoti.
Stogui reikia rimto remonto
E. Semaška redakcijai pasakojo, kad jau prieš keletą metų pastebėjo, jog stipresnis vėjas kedena bažnyčios stogo skardą.
Meistrai tikina, kad vinys surūdijo, nutrūko, todėl skarda dėl nuolatinės vibracijos išsivadavo. Dekoratyvios piramidės bokšteliai taip sutrūkinėję, kad bet kada gali kristi.
– Parapetai jau krenta, tinkas išbyrėjęs. Matyt stogo remonto metu prieš pusę amžiaus pritrūkta skardos, todėl drėgmė ir pelėsis jau verčiasi į vidų, – sakė dekanas.
Specialistai iš Lenkijos, apžiūrėję stogą, pastebėjo, kad keliose vietose po lietvamzdžiais byra apdaila, lietvamzdžiai sudėti netinkamu kampu, todėl dar labiau pakenkė dangai. Blogai sulituoti sujungimai, todėl krituliai patenka po lietvamzdžiu, o navos gale kryžiaus pagrindas neuždengtas,neužsandarintas – ant medinių konstrukcijų taip pat patenka vanduo.
Rasta ir kitų defektų: varpelio plytų bokštelis smarkiai supleišėjęs, tinkas nubyrėjęs. Anot lenkų specialisto J. Bulovkio, dalis apdailos uragano metu bet kada gali nukristi ir sukelti nelaimę, todėl gelbėjimo darbai turėtų būti atliekami nedelsiant.
Reikia 35 tūkstančių
Bet kokiems didesniems kapitaliniams darbams atlikti reikalingas projektas, kurį parengti užtrunkama.
E. Semaška išsiaiškino, kokius bažnyčios gelbėjimo darbus galima atlikti be išsamaus projekto, kol dar bažnyčios būklė nepripažinta avarine. Tai kainuotų apie 35 tūkst. eurų.
Dekanas viliasi, kad prie skubaus remonto prisidės ne tik parapijiečiai, bet ir rajono įstaigos bei organizacijos.
Kryžiaus sujungimas su rutuliu šių metų pradžioje sutvirtintas specialiais diržais.
Varpelio mūras suiręs, byrantis.
Daug apdailos elementų ir bokšto šalmo papuošimų gali nukristi.
Joniškio bažnyčios bokšto ir stogo būklė – katastrofiška.