
Naujausios
Ką reiškia kvietimas „paragauti žolės“?
Šiaulių turizmo informacijos centras paskelbė Žolinės šventės renginių programą su šūkiu „Paragauk žolės!“. Kai kurie miestiečiai klausia: ar kvietimas nekelia asociacijų su kvietimu „paragauti“ kanapių, kaip šūkį supras vaikai? Turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė sako, kad kviečia „paragauti žolės“ šventės „plačiąja – metaforine prasme“.
Lukas ALUZAS
lukas@skrastas.lt
– Kodėl į Žolinę kviečiate „paragauti žolės“?
– Ruošdamiesi Žolinei galvojome įvairius šventės konceptus. Jau pats šventės pavadinimas yra susijęs su žodžiu „žolė“, „žolynai“, „žoliavimas“. Ne tik žodžio semantika, bet ir paprotinė tradicija yra susieta su įvairių žolių, žolynų, augalų panaudojimu, vartosena.
Mes kviečiame miestiečius ir svečius dalyvauti visose miesto erdvėse, kuriose švenčiama ši šventė: Šiaulių universiteto Botanikos sode, Žaliūkių malūnininko sodyboje. Kviečiame ne tik rinkti žolynus, bet ir ragauti arbatų iš žolelių, įvairių patiekalų, kurie paskaninti Lietuvoje augančiais žolynais, kviečiame atsinešti žolių puokščių, kad jas pašventintų kunigas.
Mūsų paskelbtas gražiausio „sekreto“ konkursas taip pat susijęs su žolėmis, žiedais ir kūryba.
– Ir vis dėlto – kodėl pasirinktas toks šūkis?
– Kviečiame „paragauti žolės“ šventės plačiąja – metaforine prasme: skanauti, uosti, liesti, žvelgti, klausyti ir visaip pajusti gamtą, žolynus.
Ar kam nors kyla klausimų dėl būdingiausio šios dienos papročio – į bažnyčią neštis pašventinti įvairių žolynų, darželio gėlių, daržovių?
Žolės, augalo, gėlės „ragavimas“ galimas per tiesioginį gamtos pajutimą, šioje šventėje galimas ir būtinas per ikikrikščioniškos bei katalikiškos kultūrų sąsajas, liaudiškojo pamaldumo praktikas.
– Kai kurie žmonės mano, kad „Paragauk žolės!“ asocijuojasi su kvietimu paragauti kanapių.
– Jeigu Žolinės šventė kažkam asocijuojasi su kanapėmis, tai ką berašysi, begalvosi ar bedarysi – viskas su tuo bus susiję.
O kaip jį suvokti? Atsakyčiau taip: perskaitykite, kas parašyta visame plakate. Prisiminę vaikystę, sukurkite su vaiku ar anūku „sekretą“, ateikite į ekskursiją ir pakeliaukit ne po egzotines šalis, o po savą kraštą, apsilankykit Botanikos sode ar Žaliūkių malūnininko sodyboje, surinkit savo žolių puokštę ir atneškit pašventinti.
Tada tikrai suprasite, ką reiškia „paragauk žolės“, „diemedžiu žydėsiu“ ar „žvaigždėmis rašysiu meilės laišką“.
Redakcijos archyvo nuotr.
Rūta Stankuvienė: „Jeigu Žolinės šventė kažkam asocijuojasi su kanapėmis, tai ką berašysi, begalvosi ar bedarysi – viskas su tuo ir bus susiję.“
Šiaulių turizmo informacijos centras kviečia „paragauti žolės“. Miestiečiams tai skamba nevienareikšmiškai.